Судова реформа

З 2015 ТІ Україна активно працює у напрямку реформування судової системи, займається адвокацією ефективних перетворень у системі українського правосуддя.

У рамках проекту «Створення ефективного механізму контролю та запобігання незаконних рішень українських судів», який тривав з вересня 2015 по травень 2016 року за підтримки Посольства США, було проаналізовано близько 1000 справ за статтею 368 Кримінального кодексу(«вимагання/отримання неправомірної вигоди»), розміщених у Єдиному реєстрі судових рішень. Висновок з дослідження про те, що в Україні лише п’яту частина хабарників саджають за ґрати, цитували у своїх промовах високопосадовці, на дослідження посилалися впливові закордонні медіа.

14292245_1283342245020143_3033224909653035906_n

У рамках проекту ми досліджували справедливість покарання та однаковістю застосування законів при покаранні посадовців-корупціонерів в українських судах. Новини про сумнівні рішення суддів публікували на сайті «Перша інстанція» (www.1i.com.ua). На підставі таких публікацій ми готували та спрямовували до різних інстанцій (Генеральної прокуратури України, Вищої ради юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України) юридичні запити та звернення, звертали увагу на суперечливі судові рішення та вимагали реакції.

У рамках проекту Open Governance Project: Beyond paper promises achieving real impact for people ми аналізували стиль життя суддів на підставі їх декларацій. Висновки з дослідження декларацій суддів п’яти українських судів вищих інстанцій були представлені на прес-конференції «Українська Феміда: мільйонні подарунки, автопарки та непокарані корупціонери» від 14 вересня. Інформація, представлена на заході, була процитована сотнями українських медіа, на неї посилалися у сюжетах десятки телеканалів.

Окрім того, протягом проекту було зроблено аналіз статистичної інформації щодо наслідків прийняття так званого «Закону Савченко». Данні щодо кількості засуджених за вбивство та зґвалтування, випущених на свободу достроково завдяки цьому закону, вплинули на позицію деяких депутатів та представників виконавчої влади. Вони вимагали скасування та зміни «Закону Савченко».

Також есперти ТІ Україна активно просувають ідею формування антикорупційних судів. Механізми і терміни утворення таких судів були обговорені на всеукраїнській конференції «Перспективи та практичні механізми запровадження в Україні спеціалізованих антикорупційних судів».

 

Тривалість проекту: травень 2015 – вересень 2016

Донор: Посольство США, Hewlett Foundation, Transparency International – Secretariat

Координатор проекту: Федір Орищук