Результати Індексу сприйняття корупції 2012 від Transparency International (ІСК) свідчать – незважаючи на певні кроки української влади в напрямку подолання корупції, ситуація залишається невтішною. Згідно з цьогорічним результатом ІСК Україна посідає 144 місце зі 176 країн, охоплених дослідженням, набравши при цьому  26 балів зі 100 можливих. Нагадаємо, що чим нижче бал, тим ближче країна знаходиться до корупційної прірви. Будь-який результат, менший за 30 балів, з точки зору Transparency International вважається «ганьбою для нації». Минулорічний показник України складав 27 балів (2,3 бали за старою методологією). Держава продовжує впевнено крокувати назад, шукаючи своє місце поміж Конго та Папуа Нова Гвінея.

Результати парламентських виборів в Україні та загальне згортання демократичних процесів, безумовно, негативно позначилися на сприйнятті України у світі. Але найголовнішими чинниками зростання корупції на думку експертів Transparency International стали такі:

  • Бездіяльність Національного антикорупційного комітету при Президенті України. Інституція, що має найбільше повноважень у сфері координації дій із протидії корупції, вже більше року рік не проводить засідань. Протягом 2012 року Президент лише продукує документи про зміни в складі комітету та оновлення підходів його роботи. Для реальних результатів потрібні реальні дії, а не паперова видимість боротьби.
  • Державна програма протидії корупції коштує не дорожче за папір, на якому вона надрукована. Заявлені кошти на реалізацію державної антикорупційної програми в 2011-2012 рр. так і не було виділено. Міністерство юстиції України, як координатор програми, пропонує урядовим виконавцям виконувати програму «за свої».
  • Зміни у законодавстві про державні закупівлі вивели в тінь десятки мільярдів державних коштів. Внесені зміни в закон «Про здійснення державних закупівель» вивели з-під дії тендерного законодавства близька третини бюджетних коштів. Громадян фактично позбавили права на інформацію про закупівлі, здійснені за народні гроші.

Transparency International вкрай схвильована ситуацією, коли більшість кроків по боротьбі з корупцією в Україні так і лишаються номінальними. Організація пропонує 5 першочергових кроків для запобігання корупційній епідемії в державі:

  • Національний антикорупційний комітет при Президенті України має почати виконувати власні ж ініціативи.
  • Державна програма запобігання і протидії корупції має фінансуватися та виконуватися. Зміст самої програми слід переглянутий за участі незалежних експертів та організацій.
  • Вільний доступ до інформації про державні закупівлі має бути відновлено.
  • Відомості з Єдиного державного реєстру осіб, притягнутих до відповідальності за корупційні діяння, мають стати публічними. Для цього слід переглянути положення закону «Про захист персональних даних».
  • Норми про обов’язкове декларування посадовцями власних видатків мають виконуватися безперешкодно. Доступ до декларацій чиновників повинен бути загальнодоступним.

 

cpi2012_g20_infographic

cpi2012_oecd_infographic

Примітка для редакторів: у 2012 році оновилася загальна методологія складання Індексу сприяння корупції від Transparency International. Змін зазнали як шкала вимірювання, так і принципи розрахунку Індексу. Повні результати дослідження, а також оновлена методологія доступні за посиланням https://ti-ukraine.org/cpi

 

###

Контакт для медіа:

Олексій Хмара, президент

Transparency International Україна

м.т. 067-670-02-96,

р.т. 044 360-52-42,

e-mail: [email protected]

www.ti-ukraine.org

Ольга Тимченко, керівник інформаційної служби

Transparency International Україна

м.т. 050-352-96-18,

р.т. 044 360-52-42,

e-mail: [email protected]

www.ti-ukraine.org