ХТО ВИ, ПАНОВЕ? ПРО ЩО СВІДЧИТЬ АНАЛІЗ КАНДИДАТІВ НА КЕРІВНИЦТВО НАЦАГЕНТСТВА З ПРЕВЕНЦІЇ КОРУПЦІЇ

Transparency International Україна проаналізувала дані про кандидатів у керівництво Національного агентства з питань запобігання корупції і виявила корупційні ризики у кожного п’ятого претендента.

У процесі формування Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) громадська організація Transparency International Україна проаналізувала опубліковані Кабінетом Міністрів України дані про потенційне керівництво цього органу. Саме від п’яти членів Нацагентства, яких Конкурсна Комісія вибере вже найближчим часом строком на чотири роки, залежатиме його ефективність та незалежність, відтак громадськість не може залишатися осторонь та пильно слідкує за цими процесами.

Команда Transparency International Україна перевірила дані з декларацій кандидатів* та спосіб їхнього життя, проаналізувавши дані КМУ, загальнодоступні джерела та журналістські розслідування. За іронією долі, левова частка кандидатів до складу антикорупційного органу більше схожа на правопорушників, яких Нацагентство повинно виявляти після його створення, а не на членів цього органу. Відтак, з 53 кандидатів, які подалися на конкурс, громадські антикорупціонери виявили корупційні ризики у 13 претендентів, які ховають «скелети у шафі».

Як розповіла під час прес-конференції Софія Ковач, юрист ТІ Україна: «Одним з найцікавіших кандидатів є начальник управління організаційної роботи та планування Міністерства молоді та спорту України – Горін Артур Володимирович,  дохід якого при державній посаді у 2014 році становить 3 270 046 гривень. Цікаво, яким чином держпосадовець може отримувати мільйони гривень?» Також цікавий майновий контраст виявлено у Вадима Чанкіна, заступника голови правління ПАТ «Укренергозбут», дохід якого у 2014 році склав 836 гривень, дохід членів сім’ї 46410 гривень, при цьому, у звітному році  вніс 135 000 гривень на банківські рахунки, має цінних паперів на суму 29 000 гривень, в  той же час сім’я має два будинки та авто Toyota Camry.

Своєю різноманітністю вражає кар’єра пана Євгена Романенка. Протягом останніх років він займав посади у Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України,  Державній іпотечній установі, Вищому адміністративному суді України, з 2005 по 2010 рік займав посаду Голови Подільської райдержадміністрації. Різноплановість панувала і в його політичному житті: у 2002 році балотувався в парламент від «Єдності» мера Києва Олександра Омельченко, у 2006-тому балотувався від Блоку Леоніда Черновецького, а вже у 2012 – кандидат у депутати від партії Наталії Королевської  – «Україна – Вперед!». Попри майнову скромність самого кандидата, його сім’я володіє сімома земельними ділянками, садовим будинком, квартирою та корпоративними правами на суму 3 187 201,24 гривень.

Проте найбільшого «скелета» скромно приховав Бізікін Сергій Вікторович, заступник директора з загальних питань ТОВ Хлібзавод «Салтівський». Перебуваючи на посаді начальника Держінспекції сільського господарства у Харківській області, у 2013 році пан Сергій був затриманий за хабар у розмірі 40 000 гривень за видачу сертифікатів та не накладення штрафів. Справу було закрито на стадії досудового розслідування.

«Високий майновий статус жодним чином не може виступати дискримінаційним чинником при виборі кандидатів, – зазначив Дмитро Якимчук, старший аналітик ТІ Україна та координатор проекту «Декларації без декорацій», – проте невідповідність стилю життя задекларованим  доходам, або навіть помилки в деклараціях – це вже чинник, який вказує на високий ризик обрання таких кандидатів до складу антикорупційного органу.

«Однією з важливих функцій НАЗК стане захист викривачів корупції, – додала Ольга Тимченко, керівник департаменту комунікації ТІ Україна. – Як показує наш досвід під час проведення кампанії по захисту викривачів «Вони б не мовчали», наразі люди охочіше довіряють громадським організаціям ніж правоохоронним органам. Ми покладаємо великі надії в цьому плані на НАЗК, адже новий нескомпроментований орган зміг би гідно захистити викривачів корупції та сприяти покаранню винних. Але  уявіть, що буде з викривачами, якщо їхні дані потраплять до рук корупційних керівників? Саме тому команда ТІ Україна закликає журналістів-розслідувачів та громадськість включатися у процес відбору кандидатів та звертатися до Конкурсної Комісії з пропозиціями доповнення проведеного аналізу. На даний момент будь-яка додаткова інформація буде корисною».

Повний аналіз даних з декларацій та способу життя кандидатів, проведений Transparency International Україна, буде переданий в якості рекомендацій Конкурсній Комісії з формування Національного агентства з питань запобігання корупції. Ознайомитися з інфографікою та зібраними даними можна на сайті www.ti-ukraine.org.

Нагадуємо, що Національне агентство з питань запобігання корупції – це превентивний антикорупційний орган, основною метою діяльності якого є моніторинг декларацій та способу життя посадових осіб всіх рівнів, ведення Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, співпраця з викривачами, а також формування та реалізація антикорупційної політики держави.

nacionalne_agentstvo_po_zapobigannyu_korupciyi_0.png

hto_mozhe_buty_chlenom_nazk_0.jpg

* Під час проведення аналізу Transparency International Україна користувалася виключно даними опублікованими Кабінетом Міністрів України та загальнодоступними джерелами.

** Первинні документи, подані кандидатами для участі в конкурсі, не перебували в розпорядженні

*** Дані аналізу кандидатів на посади Нацагентства оновлюються при надходженні матеріалів від журналістів та громадськості

Файли

Теги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *