ЛУГАНСЬКА ОБЛАСТЬ НАДАСТЬ КАБМІНУ СВОЄ БАЧЕННЯ ПАРТНЕРСТВА «ВІДКРИТИЙ УРЯД»

Жителі міст частини Луганської області, яка підконтрольна Україні, готові ініціювати й втілювати позитивні перетворення у своїй області. Саме це показала стратегічна сесія у Сєверодонецьку, під час якої представники влади і громадськості Луганської області почали розробку плану спільних дії для реалізації програми «Відкритий уряд» на 2016-2018 роки. Проект проходить за підтримки Посольства Великобританії та здійснюється за участі антикорупційної громадської організації Transparency International Україна.

На жаль, війна відтяла в області величезну частину території і поділила людей. Утім, тепер в українських містах перед смугою розмежування залишилися жити патріотично налаштовані та енергійні громадяни. Вони воліють здійснювати контроль над владою, бюджетом області й боротися за своє право жити у комфортних, чистих і щасливих містах, де панує закон і справедливість.

Україна приєдналася до ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2012 році переважно через високу авторитетність такого партнерства. До того ж для чинного тоді президента Віктора Януковича це була гарна можливість потиснути руку президентові США Бараку Обамі. Але в перші роки ініціативи її не намагалися виконувати швидко – у 2012 році план партнерства втілений лише на 60%. У 2014-2015 роках ця цифра зросла до 85%. Позитивна динаміка обіцяє, що наступний етап буде виконаний на 100%. Принаймні, якщо на це стане політичної волі.

«Ініціатива полягає у тому, щоб громадськість брала активну участь у державній політиці, протидіяла корупції, наполягала на підвищенні якості адміністративних та соціальних послуг, – пояснила керівник напряму з відкритого врядування Transparency International Україна Анастасія Козловцева. – І от сьогодні настав час для розробки плану дій на наступні два роки». Тому представники різних міст Луганської області зібралися у Сєверодонецьку, щоб випрацювати і запропонувати свої ідеї уряду, який буде затверджувати важливий міжнародний документ.

«Ініціатива пропонує не просто критикувати владу, а співпрацювати з нею. Тому нам дуже важливо вислухати і зібрати всі пропозиції на рівні міст та областей, щоб потім передати їх у вигляді проекту плану до Кабінету міністрів», – зазначила експерт.

На думку першого заступника голови Луганської обласної державної адміністрації Єлизавети Пушко-Цибуляк, важливо дізнатися про проблеми громадськості на місцях. Її виступ під час сесії був перерваний представницею будівельного бізнесу, яка висловила обурення щодо участі громадськості у вирішенні низки питань про забудову. Мовляв, забудовнику і так треба підготувати багато дозвільних документів, а участь громадськості у прийнятті рішень лише ускладнить процес. Проте інші учасники заходу відповіли, що контролювати забудовників вкрай необхідно. Серед нагальних проблем суспільства на Луганщині озвучили також відсутність реагування слідчих органів та судів на скарги громадян щодо хабарництва та неналежного виконання міською владою своїх повноважень. Представники бізнесу нарікали на повільне запровадженнями системи електронних державних закупівель ProZorro. Загалом представники громадськості досить емоційно наполягали на своєму праві брати участь у вирішенні важливих міських проблем. Вочевидь, жителі Луганської області готові до останнього виборювати можливість впливати на рішення місцевої влади.

«У Сєверодонецьку дуже розвинуте громадянське суспільство. Є багато готових проектів важливих для міста рішень, які були написані за участі громадськості. Але нам потрібно, щоб ситуація у міськраді повернулася у правове поле. Поки цього не відбудеться, ніяких важливих змін не буде. Також слід припинити брехню у судах, через яку чиновникам вдається уникати відповідальності», – пояснила керівник кризового медіа-центру «Сіверський Донець» Олена Ніжельська. На сьогоднішній день депутати Сєверодонецької міськради звинувачуються у зловживанні владою, а меру Валентину Казакову висловлено недовіру з боку губернатора Георгія Туки.

Тим не менш, понад 70 учасників сесії, що з’їхалися в адміністративний центр Луганської області, були рішуче налаштовані змінювати країну на краще і брати участь у складанні нового Плану дій партнерства «Відкритий Уряд».

Співорганізатор заходу, голова Луганського правозахисного центру «Альтернатива» Валерій Новіков презентував свої напрацювання щодо Плану дій на 2016-2018 роки. Він запропонував учасникам сесії внести свої правки у проект, який планується пізніше узагальнити і представити на розсуд уряду.

«Першим розділом плану я зазначив залучення громадян до реалізації державної та регіональної політики. Цей розділ передбачає  проведення консультацій з громадськістю з питань допомоги українській армії, Національній гвардії, прикордонникам, правоохоронцям, переселенцям, жителям звільнених населених пунктів Луганської області, забезпечення учасників АТО та їх сімей. Також важливо створити механізм контролю за витратами коштів на відновлення зруйнованої інфраструктури Луганської області і систему залучення громадян до процесу формування місцевих бюджетів. Це участь людей у розподілі визначеної частини бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – так звані «бюджети участі», – повідомив Новіков. У другому розділі плану, який присвячується забезпеченню доступу до публічної інформації, зазначено про необхідність доступу до публічної інформації, рейтингової оцінки роботи офіційних сайтів місцевих рад Луганської області тощо.

Третій розділ проекту Плану дій був присвячений боротьбі з корупцією. У ньому зазначений контроль над деклараціями держслужбовців,  роз’яснювальна робота щодо положень національного антикорупційного законодавства, контроль за впровадженням системи електронних держзакупівель ProZorro, підвищення якості надання адміністративних та соціальних послуг, презентація роботи порталу державних послуг iGov з подальшою розробкою плану дій щодо його впровадження в містах Луганської області. Також у сфері антикорупції пропонується моніторити якість адмінпослуг внутрішньо переміщеним особам, аналізувати роботу інтернет-приймальні голови обласної військово-цивільної адміністрації на предмет оперативності реагування, а також створення дієвого механізму системи електронних колективних звернень.

Під час сесії проект Плану дій обговорили у групах, представники громадськості презентували свої пропозиції до його покращення. На разі в проект документу вносяться запропоновані зміни.

Таким чином, активні громадяни Луганської області продемонстрували свою готовність конструктивно співпрацювати із владою, надавати їй свої пропозиції щодо механізмів взаємодії і контролювати дії влади, змушуючи її бути відкритою та прозорою.

Transparency International Україна

24 березня 2016 р.

Файли

Теги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *