ЯК ВРЕГУЛЮВАТИ КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ ПУБЛІЧНИХ СЛУЖБОВЦІВ ТА ЗАБЕЗПЕЧИТИ ДІЄВИЙ ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ ЇХ СТАТКІВ? ПРОПОЗИЦІЇ TRANSPARENCY INTERNATIONAL УКРАЇНИ

Transparency International Україна, Міністерство юстиції Україна та Комітет Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинність і корупцією представили громадськості новий законопроект, який передбачає створення спеціального превентивного антикорупційного органу, що контролюватиме питання протидії конфлікту інтересів чиновників.

Для ефективної боротьби з корупцією необхідно вживати попереджувальні заходи, одним з яких є посилення фінансового контролю держслужбовців. По це повідомили розробники нового законопроекту під час прес-брифінгу та експертного обговорення:  «Звідки йдуть витоки української корупції та як організувати  ефективний фінансовий контроль статків службовців?».

За результатами національної моніторингової кампанії «Декларації без декорацій» було виявлено значне перевищення реального стилю життя держслужбовців порівняно із задекларованими ними статками. Деякі чиновники перевищили офіційні статки у 20, 30, 150 разів. Це стало можливим завдяки  відсутності законодавчої норми, яка регулює конфлікт інтересів (суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями).

   

   

Саме тому Міністерство юстиції розробило новий проект закону про основи попередження та протидії корупції який відповідає вимогам часу та очікуванням суспільства. «Новий законопроект передбачає створення спеціального превентивного антикорупційного органу, який контролюватиме питання протидії конфлікту інтересів чиновників, – розповів заступник міністра юстиції Руслан Рябошапка. «Такий колегіальний орган складатиметься з п’яти членів, які здійснюватимуть контроль за діями держслужбовців. Крім цього, законопроект передбачає санкції за надання переваги приватному інтересу над обов’язками публічного службовця», – зазначив заступник міністра.

Як повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинність і корупцією Віктор Чумак, саме такий орган забезпечить люстрацію чиновників. «Жодної людини з правоохоронної системи в новому органі не повинно бути. Це має бути структура з новою культурою правоохоронної діяльності» – підкреслив Віктор Чумак.

   

Тему правової люстрації підтримав і виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара. Він заявив, що, згідно з новою редакцією законопроекту, всі декларації держслужбовців подаватимуться онлайн. Чиновники декларуватимуть не лише майно та статки, а й свої інтереси. Зокрема, вказуватимуть — членами якої політичної сили вони являються, якими акціями володіють, де раніше працювали, з ким мають зв’язки тощо. Всі ці дані будуть доступні для великого загалу. За неподання декларації чи брехню передбачена адміністративна відповідальність (кілька тисяч гривень штрафу і дисциплінарні стягнення, включаючи можливість позбавлення роботи). Всі декларації перевірятимуться. «Якщо цей документ буде ухвалено парламентом, то за три роки абсолютно реально почистити весь державний апарат. По суті ми пропонуємо правову люстрацію українських кадрів», — зазначив експерт.

Новий законопроект розміщено на сайті Мінюста для громадського обговорення minjust.gov.ua
Експертне обговорення було проведене силами Transparency International Україна в партнерстві з Міністерством юстиції України та Комітетом ВРУ з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією.

Організаційну підтримку заходу надали Представництво Фонду Фрідріха Науманна в Україні, Програма розвитку ООН в Україні та Міжнародний Фонд «Відродження».

 

Файли

Теги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *