Трансперенсі Інтернешнл Україна презентувала звіт «Держаудитслужба в публічних закупівлях: чи ефективні моніторинги?». Експерти проєкту DOZORRO дослідили функції та результати роботи органу контролю, а також виявили слабкі місця системи моніторингів, які потребують вдосконалення.

Діяльність Державної аудиторської служби України є критично важливою для забезпечення ефективних публічних закупівель. Адже саме цей орган здійснює нагляд за законністю дій замовників під час закупівель та може накладати санкції за порушення правил.  

Щоб проаналізувати, наскільки ефективно працює Держаудитслужба, треба передусім чітко окреслити завдання й можливості органу. Тож у перших розділах дослідження наведена історія функціонування Держаудитслужби, обов’язки та функції аудиторів, описано процес проведення моніторингу. Окрім цього, експерти розібралися, як на діяльність органу контролю вплинули цьогорічні зміни до законодавства про публічні закупівлі, та окреслили 13 основних проблем, які, на думку представників громадського сектору, притаманні сфері моніторингу та роботі Держаудитслужби.

Надалі фахівці дослідили статистичні дані щодо моніторингів публічних закупівель. Найчастіше (62%) їх починали з ініціативи самої Держаудитслужби. Понад дві третини моніторингів здійснювалися щодо відкритих торгів, а ймовірність виявлення порушення перевищує 90%.

До найбільш поширених належать порушення:

  • у тендерній документації;
  • у формі документів;
  • у процедурі розгляду тендерної пропозиції.

Вагомим тривожним моментом є те, що ми не знаємо, чи всі закупівлі з порушеннями потрапляють у поле уваги аудиторів. Відібрані для моніторингів закупівлі майже завжди обрані доречно, однак потенційно, кількість порушень може бути ще більшою. 

Замовники нечасто оскаржують рішення аудиторів у суді — лише в 3,3% випадків. На жаль, усувають порушення вони теж надто рідко — у 61% моніторингів замовники не виконували вимоги органу контролю, або ж робили це частково. Таке ігнорування може нівелювати всі старання аудиторів. Тому систему моніторингів необхідно змінювати так, щоб замовники справді усували виявлені порушення, не повторювали їх у майбутньому та, бажано, не допускали нових.