Іноземні міста стали справжньою підтримкою та опорою для своїх українських “побратимів”. Вони надсилають тисячі тонн гуманітарної допомогидопомагають українським біженцям за кордоном, а ще засуджують загарбницьку війну росії проти України. Так, 150 міст у більше ніж 20 країнах світу вже розірвали побратимські відносини із понад 160 містами росії. Ба більше, іноземні муніципалітети готові розділити з нами усі труднощі воєнного та повоєнного часу, тож українські міста отримують нових побратимів за кордоном.

Програма «Прозорі міста/Transparent cities» проаналізувала, скільки нових угод про співпрацю, дружбу чи партнерство було укладено між 50 українськими (перші 50 міст Рейтингу прозорості) та іноземними муніципалітетами, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Короткі результати дослідження:

  • За час повномасштабної війни в 14 із 50 досліджуваних українських міст з’явилося 23 побратими чи партнери. Ще 2 міста готуються до підписання угод про співпрацю та дружбу з іноземними муніципалітетами, а з 6 містами — обговорюють можливість укладання партнерських угод.
  • Найбільше нових партнерських міст з’явилося у Чернівців та Києва – по 3 міста (Дюссельдорф, Мангайм, Мец;  Гамбург, Мадрид, Париж).
  • Найбільшу кількість нових міст-побратимів маємо у Франції: 4 угоди про співпрацю вже ратифіковано та ще 1 перебуває на стадії підготовки до підписання.

Загалом серед 50 досліджуваних українських міст наші аналітики зафіксували 30 випадків укладання угод про співпрацю, підготовки до ратифікації документів чи обговорення щодо встановлення співробітництва з іноземними муніципалітетами.

За кількістю — 14 українських міст отримали 23 нових побратимів чи партнерів за кордоном, це: Дніпро, Дрогобич, Житомир, Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський, Київ, Коростень, Миколаїв, Одеса, Рівне, Харків, Червоноград, Чернівці, Чернігів.

Ще 2 міста — Володимир та Житомир готуються до підписання угод про співпрацю з Мальборком та містом Вілла-Нова-де-Фамалікан. Ще 6 міст, серед яких ДрогобичЛьвівРівнеНетішинУжгородХарків обговорюють можливість укладання партнерських угод із європейськими та американськими містами.

Варто зазначити, що загальна кількість зафіксованих випадків співпраці (30) відрізняється від суми нових (23), майбутніх (2) та потенційних (6) партнерств, оскільки Одеса уклала з Маямі  та Маямі Біч тристоронню угоду про співпрацю. Це розцінюється аналітиками як один тип зв’язку, який забезпечується 2 містами.

Найбільше угод укладено з містами Німеччини (3 ратифіковані угоди та 1 на стадії обговорення), Польщі (3 ратифіковані угоди та 1 на стадії підготовки до підписання), США (3 ратифіковані угоди та 1 на стадії обговорення) та Франція (4 ратифікованих угоди та 1 на стадії на стадії підготовки до підписання).

Чернівці та Київ — рекордсмени за кількістю нових міст-побратимів чи партнерів. Так, від 24 лютого, початку широкомасштабної збройної агресії росії, у цих міст з’явилося по 3 дружніх муніципалітети – Дюссельдорф, Мангайм та Мец у Чернівців та Гамбург, Мадрид, Париж у Києва. По 2 нових побратими у Житомира (Гдиня, Пардубіце), Кам’янця-Подільського (Брантфорд, Отмон), Рівного (Іст – Брансвік, Федерал-Вей).

Навіщо містам побратими?

Міста домовляються про співпрацю у різних сферах, як-от промисловість, ІТ-технології, туризм, освіта, культура, ЖКГ та поводження з твердими побутовими відходами, медицина. Окрім того, іноземні муніципалітети прагнуть надавати гуманітарну підтримку своїм українським побратимам, а також допомагати з повоєнною відбудовою чи реконструкцією. Так, французький Бурж майже одразу після підписання угоди про співпрацю допоміг Коростеню евакуювати з міста 100 людей, серед яких жінки та діти. А Люблін та Гамбург висловили готовність долучитися до відновлення Харкова та Києва відповідно.

Закордонні міста перші контактують із муніципалітетами в Україні та пропонують встановити партнерські відносини. У такий спосіб вже згаданий Бурж став побратимом Коростеня, а Попрад запропонував співпрацю Ужгороду.

Не вдалося зафіксувати появу нових побратимів в охопленій активними бойовими діями Донеччині. Ми не змогли знайти у відкритих джерелах інформацію про укладання містами регіону угод про дружбу та співпрацю з іноземними муніципалітетами. Водночас Гданськ, попри відсутність статусу побратима з Маріуполем, готовий допомагати місту з відбудовою.

Ми вдячні усім закордонним містам, які стоячи пліч-о-пліч зі своїми українськими побратимами та партнерами, допомагають долати наслідки війни. Завдяки вашій підтримці наші муніципалітети знову стануть спроможними, відновлюючи зруйновану інфраструктуру та забезпечуючи мешканців базовими потребами.

Своєю чергою радимо українським містам розширювати мережу партнерств, адже така співпраця приносить тільки користь.  Нижче ви знайдете поради від нашої команди, як ви можете встановити побратимські чи партнерські відносини з містами за кордоном.

Як ми досліджували

Дослідження проводилося у період із 13 червня по 6 липня 2022 року. За основу аналізу ми взяли дані з відкритих джерел (офіційні сайти міських рад, Фейсбук-сторінки та телеграм-канали ОМС, мера чи його заступників, ЗМІ, інформаційний портал реформи децентралізації) щодо побратимств ТОП-50 найпрозоріших міст України за підсумками Рейтингу 2021 року, укладених після 24 лютого поточного року.

Серед досліджуваних 50 міст — 20 обласних центрів, а самі міста репрезентують усі 24 області України. Найбільше представлена в дослідженні Волинська (Луцьк, Володимир, Нововолинськ), Дніпропетровська (Дніпро, Кам’янське, Нікополь, Покров, Кривий Ріг, Павлоград), Донецька (Маріуполь, Бахмут, Покровськ, Краматорськ), Івано-Франківська (Івано-Франківськ, Калуш, Коломия), Львівська (Дрогобич, Львів, Червоноград), Хмельницька (Хмельницький, Дунаївці, Кам’янець-Подільський, Нетішин).

Отже, як бачимо, українські міста шукають можливості для того, аби бути більш стійкими і сильними. Вони відкриті до співпраці і нових зв’язків. Керівництво міськрад розуміє, що наші закордонні друзі можуть суттєво допомагати Україні як під час війни, так і під час відбудови, яка нас чекає попереду.

Закликаємо усі українські міста розширювати мережу партнерств з містами закордоном!

Поради, як стати побратимами 

  • Для початку варто визначити сфери міського управління, в якій ваш муніципалітет хоче співпрацювати з іншим містом — для підвищення ефективності, модернізації чи обміну досвідом.

Для прикладу, це може бути співпраця з акцентом на захисті навколишнього середовища чи дизайні зелених насаджень, діяльності ЖКГ, створенні інструментів електронної демократії, організації дорожнього руху тощо. Або для надання гуманітарної допомоги, що є актуальним у часи війни в Україні.

Рішення про налагодження партнерських відносин із закордонними містами може встановлювати як міська рада, так і виконавчий комітет.

  • Далі потрібно визначити місто, яке може поділитися досвідом чи допомогти. Звісно, найкраще буде відвідати муніципалітет цього міста, щоб краще зрозуміти, в яких сферах можлива співпраця. Але якщо візит неможливий, ви можете надіслати ініціативний лист про наміри співпраці, зокрема, з метою надання гуманітарної допомоги.

Не існує обмежень у виборі майбутнього міста-партнера чи міста-побратима, однак варто орієнтуватися на те, що це має бути двостороння співпраця, за якої ваше місто також повинно надавати рекомендації щодо ефективного муніципального управління.

  • Наступний крок — Розробити та погодити проєкт Угоди про побратимство чи співпрацю з містом, з яким ви прагнете встановити партнерські зв’язки. Текст угоди обов’язково повинен мати пояснювальну записку, яка обґрунтовує необхідність встановлення дружніх зв’язків з іншим містом.
  • Фінальний етап налагодження зв’язку — мери міст або офіційні делегації підписують відповідні документи.

І відтоді два міста можуть здійснювати обмін досвідом щодо конкретної сфери міського управління чи приймати\передавати допомогу.