Знищені міста, тисячі вбитих цивільних, сотні з яких — діти, зруйновані досягнення, плани та долі. Це наслідки війни, яку росія розпочала проти України 24 лютого.

Увесь цивілізований світ об’єднався у тиску на рф: запроваджують санкції, приймають ембарго, виключають зі змагань і закривають небо. Але росію потрібно ізолювати на усіх рівнях. Побратимські відносини — ще одна сфера, де розірвання відносин з містами росії та білорусі є необхідним кроком. 

Міста-побратими в рф та білорусі

Міста-побратими чи поріднені міста — це два міста різних країн, між якими укладено угоди про дружбу та співробітництво з метою обміну досвідом у галузі економіки, культури, освіти, спорту, туризму, ведення міського господарства тощо. Вперше таке явище зафіксували у 836: між німецьким Падерборн і французьким Ле-Ман. А у 1957 представники міст-побратимів створили Всесвітню федерацію поріднених міст, яка ухвалила в останню неділю квітня святкувати братерство міст. 

Програма «Прозорі міста/Transparent cities» проаналізувала побратимства 5 найбільших російських міст (москва, санкт-петербург, єкатеринбург, новосибірськ, казань) та мінська.

За інформацією з відкритих джерел, станом на 18 квітня, 276 міст у світі мають партнерські чи побратимські зв’язки з перерахованими 5 містами рф та 1 містом білорусі. Усього ми знайшли відомості про 322 випадки партнерських чи побратимських зв’язків. Варто враховувати, що деякі міста були/є побратимами для 2 і більше міст рф, тому кількість міст не дорівнює кількості зв’язків.

Фактично, статуси побратимства і партнерства не відрізняються, проте є різниця у юридичному формулюванні документа про співпрацю. Тож кожен випадок варто розглядати окремо.

Детальний аналіз показав, що реально можна підтвердити статус побратимів чи партнерів лише для 144 міст, тобто у 52% випадків. Під реально підтвердженим фактом побратимства/партнерства ми розуміємо наявність інформації про співпрацю на офіційних вебсайтах міських рад міст не з росії та білорусі чи у ЗМІ.

Загалом санкт-петербург має партнерські чи побратимські відносини з 54 іноземними містами, москва – 49, мінськ – 30, казань – 16, новосибірськ – 14, єкатеринбург – 5

Два найбільших містах Казахстану — Алмати та Нур-Султан — одночасно є побратимами для москви, казані, санкт-петербурга; 

Турецька Анкара – для казані, москви та мінська; 

Тегеран – для мінська, москви, санкт-петербурга; 

сюрприз! Харків – для москви, новосибірська, санкт-петербурга. 

Китай має найбільше міст-побратимів з досліджуваними містами рф та рб: 9 міст “Піднебесної” є побратимами для російських міст і 5 — для мінська.

 

 

Мапа зв’язків

Детально про зв’язки цих міст — на інтерактивній інфографіці (працює з десктопу). Якщо навести курсор на лінію, на екрані відобразиться інформація про зв’язок між містами. 

 

 

Ми закликаємо міста по всьому світу розривати побратимство з містами у росії та білорусі! Зробіть це до 24 квітня — Всесвітнього дня поріднених міст як прояв вашої позиції у збройній агресії росії проти України.

 

Припинення співпраці

До 18 квітня лише у 23 випадках було розірвано чи зупинено співпрацю. Зробили це 15 міст (майже 10% від загальної кількості міст), а саме: Варшава, Гданськ, Единбург, Київ, Одеса, Краків, Манчестер, Мельбурн, Прага, Рига, Сендай, Таллін, Турку, Чикаго, Юрмала. 

Ще 2 міста мають проміжний статус. Рейк’явік формально не розірвав співпрацю з москвою, але фактично вона припинилася з 2013 року. Водночас на сайті Миколаївської міської ради не вдалося знайти інформацію про активну чи навпаки зупинену співпрацю з москвою. 

Найбільше розірваних побратимств чи партнерств із санкт-петербургом – 11 випадків, з москвою – 7, з казанню – 2, мінськом – 1.

Хто розірвав побратимські відносини ще до початку війни? Ще у 2016 році Київ в односторонньому порядку розірвав партнерські відносини з москвою та санкт-петербургом через анексію Криму і окупацію частини Донецької та Луганської областей. Водночас досі у статусі побратимів із російськими містами залишається Харків, а також окуповані Донецьк та Севастополь. Як відповідь на окупацію Донбасу та анексію Криму, мерія Праги у 2014 році розірвала двосторонні договори про співпрацю з москвою та санкт-петербургом.

А хто відмовився від російських та білоруських побратимів у відповідь на збройну агресію рф у 2022? Латвія, Естонія, Польща – країни, які наразі найбільше підтримують Україну під час війни. Водночас вони найактивніше розривають свої побратимські та партнерські відносини з російськими містами. Так, Таллін, Рига та Юрмала припинили співпрацю з казанню, москвою та санкт-петербургом. А Краків, Варшава і Гданськ більше не побратими  москві та санкт-петербургу. 

В Україні також маємо перші успіхи — в Одесі на Думській площі демонтували 5 табличок російських міст-побратимів — санкт-петербургу, таганрогу, москви, волгограду та ростов-на-дону. Замість них планують додати міста, які активно допомагають Одесі під час війни. 

Припиняють співпрацю з російськими побратимами міста у США та Великій Британії. Наприклад, мер Чикаго призупинив статус міста-побратима москви після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Також Единбург та Манчестер розірвали партнерські зв’язки із санкт-петербургом. 

Із 23 міст-побратимів мінська (без урахування 8 міст росії) співпрацю з ним розірвало тільки 1 місто – Сендай (Японія). Його очільник висловив своє обурення тим, що Білорусь залучена до російського вторгнення в Україну і заявив про зупинення партнерських відносин. 

Цікаво, що Київ досі офіційно не припинив дію договору про співробітництво з мінськом. Але 19 квітня депутати фракції партії “Голос” зареєстрували проєкт рішення про позбавлення мінська статусу міста-побратима. Очікуємо, що найближчим часом депутати Київської міської ради проголосують за даний документ. 

 

Продовження співпраці

Європа. Міста Німеччини, Франції та Австрії не поспішають розривати договори про дружбу та побратимство з містами росії. Берлін, Дюссельдорф, Гамбург, Дрезден, Ганновер, Бонн, Париж, Страсбург, Бордо, Відень та Грац продовжують співпрацювати з москвою, санкт-петербургом, казанню та єкатеринбургом.

Схожа ситуація з містами Італії та Іспанії. москва, петербург та казань досі залишаються містами-партнерами для Риму, Венеції, Генуї, Мілана, Турина, Верони, Мадрида і Барселони. 

Серед Скандинавських країн найбільше міст-побратимів у росії має Фінляндія – 4 (Котка, Тампере, Гельсінкі та Турку). Наразі тільки останнє розірвало партнерські відносини з санкт-петербургом.

Своєю чергою у країнах Балканського півострова 21 місто має партнерські чи побратимські відносини з москвою, санкт-петербургом, казанню, новосибірськом та єкатиринбургом. Серед них такі міста, як Афіни, Белград, Любляна, Тірана, Стамбул, Варна та Загреб. 

Брюссель, в якому базується більшість установ ЄС і який наклав не один пакет санкцій на росію, не розірвав партнерські відносини з москвою.

Містом-партнером Вільнюса залишається санкт-петербург. До речі, КМДА закликала тамтешню міську владу припинити співпрацю. 

Досі залишаються містами-побратимами мінська Бонн (Німеччина), Детройт (США), Ейндховен (Нідерланди), Ноттінгем (Велика Британія)  та Лодзь (Польща). 

У Туреччині аж 4 міста (Анкара, Стамбул, Анталья та Ескішехір) мають статус партнерів чи побратимів із досліджуваними містами. При цьому казань одночасно перебуває у дружніх стосунках з усіма 4 турецькими містами. Стамбул є побратимом москви та санкт-петербурга, а Анкара — тільки москви. 

Азія. Тісна співпраця Китаю та росії простежується, зокрема, у партнерських відносинах між містами. Так, аж 9 китайських міст досі мають побратимські чи партнерські зв’язки з єкатеринбургом, казанню, москвою, санкт-петербургом та новосибірськом. Серед них такі великі міста, як Гуанчжоу, Пекін, Шанхай та Ханчжоу. Окрім того, 5 китайських міст є побратимами Мінська, а саме: Пекін, Чанчунь, Шанхай та Шеньчжень.

У країнах Центральної Азії 6 міст (Алмати, Нур-Султан, Бішкек, Душанбе, Ашгабад та Ош) є побратимами та партнерами для казані, москви, санкт-петербурга і новосибірська.

Південна Америка. Тут дружні відносини з москвою та санкт-петербургом мають такі міста як Гавана, Ріо-де-Жанейро та Буенос-Айрес.

Дослідження показало, що існує кореляція між тим, наскільки жорстко країни реагують на агресію росії проти України і наскільки інтенсивно міста в цих країнах розривають побратимські відносини з містами рф. Наприклад, це муніципалітети у країнах Балтії та Польщі.

Водночас значна кількість міст досі перебуває у статусі партнерів чи побратимів із п’ятіркою найбільших російських міст та білоруським мінськом. І цей зв’язок зберігають як міста в країнах Центральної та Західної Європи, які засуджують агресію росії та впроваджують санкції, так і міста в країнах Центральної та Східної Азії, які традиційно дружні до росії. 

Турецькі міста також не поспішають припиняти чи ставити на паузу співпрацю з містами рф. 

Деякі українські міста також досі не розірвали зв’язки з російськими та білоруськими побратимами. Звісно, зараз у міст на часі зовсім інші виклики. Однак ми переконані, що це питання вирішиться якомога швидше, адже неможливо дружити з тим, хто бомбардує та обстрілює твою громаду.

Побратимство — це шлях до взаємного успіху міст. росія, і в тому числі її міста та мовчазна покірність мінська, приносять лише руйнування, смерті, злочини, розпач та втрати. І навряд чи жоден притомний муніципалітет бажає бачити своїм “братом” кровожерливий герб російського. 

Друзі,  перевірте статус вашого міста, міста ваших друзів і родичів за кордоном — чи не є вони побратимами/партнерами міст у росії чи білорусі. 

Звертайтеся до влади, пишіть петиції, давайте допоможемо містам позбутися цього ганебного статусу!