Трансперенсі Інтернешнл Україна презентує унікальне дослідження процедури моніторингу способу життя суб’єктів декларування. Майже 3 місяці наші експерти з’ясовували, що саме означає ця процедура, як вона має здійснюватись та аналізували міжнародний і національний досвід.

Моніторинг способу життя суб’єктів електронного декларування є новою процедурою для України, хоча вона і була введена в закон ще у 2014 році. 

Застосування такого моніторингу передбачає встановлення відповідності рівня життя декларантів наявним у них та членів їхніх сімей майну й одержаним доходам згідно з е-декларацією.

Практичне втілення моніторингу розпочалось 6 років потому, у 2020 році, але проіснувало неповні 4 місяці — до сумнозвісного рішення Конституційного Суду щодо визнання неконституційними повноважень НАЗК

Мета нашого дослідження:

  • надання повного узагальненого уявлення щодо моніторингу способу життя суб’єктів декларування;
  • аналіз моніторингу через вивчення відповідної практики ЄСПЛ, міжнародного досвіду, національного підходу і судової практики;
  • надання рекомендацій до НАЗК на основі результатів дослідження.

У рамках дослідження було проведено 13 онлайн-інтерв’ю з національними та закордонними експертами, зокрема з інших акредитованих представництв глобального руху Transparency International. Також ми поспілкувалися з правозахисниками, представниками НАБУ та науковцями.

На основі результатів дослідження нами були підготовлені висновки та комплексні рекомендації задля вдосконалення моніторингу способу життя як інструменту фінансового контролю. Результати дослідження також можуть бути використані як одне з джерел інформації для зовнішнього незалежного оцінювання діяльності НАЗК, формування державної антикорупційної програми тощо.

Серед основних рекомендацій ми виділили наступні:

  • скасувати нові Методичні рекомендації НАЗК щодо порядку здійснення вибіркового моніторингу способу життя суб’єктів декларування;
  • провести широке та відкрите обговорення процедури моніторингу способу життя суб’єктів декларування задля одержання коментарів та пропозицій від громадськості, експертів та необмеженого кола осіб, опрацювати такі коментарі і підготувати проєкт Порядку здійснення моніторингу способу життя суб’єктів декларування;
  • за результатами широкого та відкритого обговорення проєкту Порядку здійснення моніторингу способу життя суб’єктів декларування затвердити наказом Голови НАЗК Порядок здійснення моніторингу способу життя суб’єктів декларування, подати його на державну реєстрацію та оприлюднити.

Більше про результати дослідження дізнавайтеся зі звіту ТІ Україна.