Трансперенсі Інтернешнл Україна презентувала звіт «Нецінові критерії в Prozorro: за що держава готова платити більше». Аналітики проєкту DOZORRO дослідили, як функціонує система нецінових критеріїв у публічних закупівлях. 

Нецінові критерії — функціонал Prozorro, що дозволяє при виборі переможця конкурентної закупівлі брати до уваги не тільки ціну. Замовник може визначити, за що готовий заплатити трохи більше.  Ці критерії він вказує у системі а також визначає, яку перевагу отримають учасники з найвигіднішою пропозицією за ними (максимальна вага нецінових — 30%). Тоді система перераховує запропоновані постачальниками ціни і ранжує їх уже з врахуванням нецінових критеріїв.

Проте поки замовники не дуже активно користуються такою можливістю. Із початку 2017 року до 30 листопада 2020 замовники використали нецінові критерії у 0,7 % усіх лотів, у яких їх могли використати — у 12 996 лотах. Водночас частота використання замовниками нецінових критеріїв постійно зменшується. Нова редакція Закону від 19 квітня 2020 року не змогла змінити цей тренд.

Нецінові критерії більш поширені в замовників, які витрачають на закупівлях значні суми, а також у закупівлях на великі суми

Що більшою є сума оголошених закупівель замовника, то з більшою вірогідністю він хоча б один раз застосовував нецінові критерії. Наприклад, у діапазоні до 500 тис. грн у середньому лише кожен шостий замовник з однієї тисячі використовував нецінові критерії, але для замовників, які укладали договори на суми понад 100 млн грн, цей показник становив уже 115 замовників на одну тисячу.

Майже половину всіх нецінових критеріїв замовники використали в закупівлях будівельних робіт і ремонтів: частка лотів з неціновими критеріями становить 48, 1%. Це можна пояснити їхньою високою вартістю.

Майже у половині випадків замовники використокують які нецінові критерії умови оплати або умови виконання. Окрім них, неціновими також обирають такі критерії, як гарантія, досвід та відгуки, критерії локалізації, умови перебування, якість, кількість і кваліфікованість фахівців, наявність документів.  

Система нецінових критеріїв має як переваги, так і низку проблем:

  • не всі замовники розуміють, як перевірити відповідність учасників неціновим критеріям, чи є перелік критеріїв у Законі вичерпним і що вважати дискримінацією
  • не всі учасники хочуть або розуміють, як обирати нецінові критерії 
  • вичерпного переліку нецінових критеріїв немає
  • немає єдиного підходу у судовій практиці і рішеннях Колегії АМКУ