Структура замовників Міністерства оборони є достатньо широкою: від організацій, що займаються продуктовим і речовим забезпеченням усієї армії, будівництвом й утриманням військових містечок, до організацій підтримки, які забезпечують лікування, відпочинок і навчання для військовослужбовців.

Найбільшим замовником у структурі МОУ був Департамент державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів (ДДЗ), що за 2016 рік здійснив закупівель очікуваною вартістю 6,6 млрд грн. Майже 80% з них припало на закупівлі харчування, пального й одягу для армії. Загалом було проведено 7 великих тендерів з продуктового забезпечення армії на 2016 рік. Кожен з них включав військові частини на території від однієї до восьми областей з очікуваною вартістю від 140,1 до 505,5 млн грн, на яких зекономлено 262,7 млн грн (10%). Можна було б додатково заощадити 164,4 млн грн, якби на трьох з цих торгів була конкуренція. Одним із варіантів залучення більшої кількості учасників може бути подальше подрібнення лотів, що дасть змогу брати участь у тендерах більшій кількості
постачальників.

 

У 2016 році також у двох військових частинах продовжився експеримент з формування меню на основі продуктових каталогів. Такий тип харчування не тільки передбачає значно різноманітніший раціон, але й дозволяє забезпечувати його за менші кошти. Так, отримана в ході аукціону ціна добового харчування на основі продуктових наборів була на 17% нижчою, ніж мінімальна ціна при базовому харчуванні. Саме тому цей експеримент доцільно запроваджувати в більшій кількості військових частин.

Планування закупівель є однією з основних проблем ДДЗ, про що свідчать короткі терміни, відведені на виконання договорів. Так, на виготовлення і доставку 150 т димної суміші відводилося лише 7 днів, 10 тис. пар чобіт – 6 днів, 40 тис. наволочок – 4 дні. Спостерігалася тенденція до зниження термінів доставки: починаючи з серпня, один і той самий
обсяг товарів потрібно було виготовити щонайменше в 1,2–2 рази швидше, ніж у першій половині року. У 2016 році збереглася практика використовувати технічні умови інших виробників або посилатися на технічні умови, які не є у відкритому доступі. Проте в цьому напрямі зафіксовані й певні зрушення: наприклад, Міністерство оборони затвердило нові вимоги до наборів продуктових польових (сухі пайки), які були позбавлені зазначених вище недоліків. Проте з метою уникнення дискримінації учасників і збільшення конкуренції на торгах доцільно відмовитися від посилань на технічні умови, що належать конкретним підприємствам.

Також багато великих торгів по одному предмету закупівель, оголошених одночасно, змушували потенційних постачальників обирати, у яких з них брати участь. Через це виникали ситуації, коли на частину лотів подавалася велика кількість учасників, а на інші – практично ніхто. Усе це разом із штрафами за несвоєчасне виконання договору значно зменшувало кількість потенційних учасників, а відповідно – і рівень конкуренції.
Для усунення таких проблем потрібно приділити більше часу плануванню, відводити більше часу на виконання договору і розділяти в часі торги по одному предмету закупівлі.
Іншим великим замовником виступають структури квартирно-експлуатаційних управлінь (КЕУ/КЕЧ), що
забезпечують військовослужбовців інфраструктурними об’єктами та здійснюють їх обслуговуванням. За останні 5 місяців 2016 року вони провели торгів очікуваною вартістю 561,2 млн грн, з яких 175 млн грн (31%) було виділено на закупівлю палива або пари для обігріву приміщень. При цьому вартість тепла згідно з укладеними договорами коливалася від 597 грн до 2 580 грн за 1 Гкал. З огляду на це доцільно як провести енергоаудит наявних об’єктів, так і розглянути інші джерела обігріву приміщень, якщо ціни постачальників тепла значно вищі за ринкові.

Значну частку в закупівлях інших замовників Міністерства оборони і структур КЕУ становили звітування про укладений договір – на 276,4 млн грн, з яких по 53 млн грн не відомо ані деталей про предмет закупівлі, ані умов доставки. Зважаючи на великі суми по неконкурентних допорогових закупівлях і відповідно їх низьку прозорість, потрібно стимулювати замовників проводити торги в ProZorro. Варто почати із закупівель продуктів харчування і будівництва, оскільки саме в них спостерігалася велика економія і кількість учасників серед замовників МОУ.