З 1 лютого 2020 року в Україні діють нові правила оренди держмайна після набуття чинності нового Закону «Про оренду державного та комунального майна». Відтепер орендувати державну власність можна винятково через Е-аукціони у торговій системі Прозорро.Продажі. Експерти Трансперенсі Інтернешнл Україна, проаналізувавши понад 27 тис. договорів, укладених за старою процедурою та всі договори, які укладались за новими правилами у 2020 році, порівняли ефективність оренди держмайна до та після впровадження нового законодавства. Результати представлені у дослідженні «Оренда держмайна в Україні»

Що змінилося після ухвалення нового Закону про оренду держмайна?

  1. Замість конкурсів – електронні аукціони

Відтепер для визначення орендарів держмайна використовуються не конкурси, а Е-аукціони в системі Prozorro.Продажі. Це значно звужує можливості для зловживань, оскільки інформація про переможців стає загальновідомою лише після автоматичного оприлюднення результатів аукціону. Значною перевагою є зменшення тривалості процедури, яка тепер триває у середньому 50 днів, починаючи з ініціювання оренди і завершуючи підписанням договору. Усі документи для участі в аукціоні подаються шляхом завантаження електронних копій в особистому кабінеті. 

  1.     Prozorro.Продажі – зручний інструмент доступу до даних

Для визначення попиту на майно орендодавці більше не зобов’язані публікувати оголошення в друкованих ЗМІ та на своїх веб-сайтах, адже цю функцію відтепер виконує онлайн-платформа Prozorro.Продажі, що дозволяє чітко структурувати зміст договорів (графік використання майна, належність майна до культурних пам’яток, порядок здійснення витрат на оплату комунальних послуг, наявність згоди на суборенду тощо). 

  1. Максимізація надходжень до держбюджету

Прозорий та зрозумілий механізм участі в аукціонах сприяє не лише збільшенню конкуренції, але й зростанню ціни оренди на держмайно. Так, в деяких аукціонах ціна оренди підвищилась у десятки разів від стартової. Крім того, за новими правилами, потенційних орендарів звільнено від обов’язку проводити оцінку об’єкта оренди. Відтепер стартовою орендною вартістю об’єкта є його балансова вартість. Якщо балансова вартість відсутня або залишкова балансова вартість об’єкта оренди становить менше 10% його первісної балансової вартості, переоцінку майна здійснює балансоутримувач. Раніше базою для розрахунку орендної ставки виступала оцінка майна, визначена не пізніше, ніж за 1 рік до початку укладання договору оренди.

  1. Посилення контролю за процедурами оренди 

У більшості договорів, укладених через Prozorro.Продажі, закріплено обов’язок орендаря забезпечити не лише орендодавця, але й балансоутримувача, доступом на об’єкт оренди у робочі дні з метою здійснення контролю за його використанням та виконанням умов договору. 

Серед перших результатів реформи відзначено:

  • Зростання кількості Е-аукціонів. Станом на кінець 2020 року було проведено 952 аукціони, 332 (35%) з яких наразі успішно завершені. У жовтні 2020 року відбулись перші 43 аукціони, після чого спостерігається позитивна щомісячна динаміка зростання. Харківська, Донецька та Луганська області є лідерами за показником успішно завершених аукціонів.  
  • Низька конкуренція на аукціонах: у 86% завершених аукціонів брав участь лише 1 учасник, який і ставав переможцем договору оренди, 2 ставки надходило у 10% аукціонів.
  • Низький економічний ефект більшості аукціонів: у 52% аукціонів ціна не зростала, у 25% простежувалось незначне, до 10% зростання стартової ціни, і лише у 9% аукціонів ціна орендного лоту суттєво підвищувалась (на 1000%). Водночас, у більшості випадках стрімке зростання ціни було зумовлено істотним заниженням оголошеної орендної ставки у порівнянні з ринковими цінами.
  • Низький показник дискваліфікацій учасників аукціонів – менше 3%.  Основною причиною дискваліфікацій була відсутність вчасно підписаного переможцем протоколу.
  • У реєстрі договорів оренди держмайна було зафіксовано низьку  якість звітної інформації, що заповнюється вручну. Зокрема, йдеться про неуніфікований підхід до заповнення квартальних переліків, помилки у кодах ЄДРПОУ, відсутність інформації про орендарів-фізичних осіб, а також текстів договорів оренди у відкритому доступі.

Дослідження підготовлено командою напрямку управління державним майном Трансперенсі Інтернешнл Україна в межах проєкту «Підтримка Фонду державного майна України: Офіс Сталих Інвестицій». Проведення дослідження стало можливим завдяки підтримці Посольства Великої Британії в Україні. Зміст публікації є виключною відповідальністю Трансперенсі Інтернешнл Україна і необов’язково відображає погляди Уряду Великої Британії.