Програма «Transparent cities/Прозорі міста» спільно з командами організацій громадянського суспільства «Платформа Громадський Контроль» та «Центр громадського моніторингу та досліджень» презентують оновлену методологію рейтингування підзвітності українських міст.

Методологія підзвітності сфокусована на практичних аспектах діяльності органів місцевого самоврядування та їхньої співпраці з громадою. Індикатори Рейтингу пов’язані, наприклад, з оцінюванням доброчесності при проведенні конкурсів на посади, виявленням реального доступу громадян до засідань органів місцевого самоврядування чи громадських слухань або ж з перевіркою відповідності публічного звітування комунальними підприємствами.

Які міста оцінюватимуться у рейтингуванні 2021 року?

Цьогорічне оцінювання охопить 50 міст, з них 5 міст – лідери Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України та ще 45 міст у порядку зменшення чисельності населення.

Індикатори підзвітності створені насамперед для оцінювання діяльності виборних міських рад і їхніх органів. Оскільки відповідні повноваження у Сєвєродонецьку, Лисичанську та Слов’янську здійснюють військово-цивільні адміністрації, ці міста не включені у рейтингування 2021 року. Натомість оцінюватимуться міста Ніжин і Сміла (наступні за чисельністю), а також Рубіжне (для репрезентації Луганської області).

Кожне місто зможе отримати максимально 100 балів. Ранжування міських рад за рівнем підзвітності відбуватиметься за наступною шкалою.

Оцінювання відбуватиметься за 48 індикаторами у 14 сферах діяльності органів місцевого самоврядування: «Інформація про роботу органу місцевого самоврядування», «Доступ та участь», «Закупівлі», «Житлова політика», «Бюджетний процес», «Фінансова та матеріальна допомога, гранти», «Соціальні послуги», «Кадрові питання», «Антикорупційна політика та професійна етика», «Землекористування та будівельна політика», «Комунальні підприємства», «Комунальне майно», «Освіта», «Інвестиції та економічний розвиток».

Як долучитися до оцінювання підзвітності вашого міста?

Активні мешканці, представники організацій громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування мають можливість безпосередньо долучатися до оцінювання рівня підзвітності міст.

Мешканці можуть залишати публічні відгуки на онлайн-платформі «Transparent cities/Прозорі міста» (transparentcities.in.ua), а представники місцевої влади — оперативно реагувати на коментарі, комунікувати свою позицію та визначати пріоритетні зони розвитку своїх громад. У який спосіб? Зареєстровані користувачі мають змогу залишати загальні або деталізовані відгуки про стан виконання індикаторів і додавати підтверджувальні матеріали, а представники місцевої влади — створювати особисті кабінети й реагувати на відгуки мешканців.

Які зміни відбулися у методології підзвітності порівняно з 2020 роком?

У співпраці з представниками Львівського регуляторного хабу розроблено та додано індикатори сфери «Інвестиції та економічний розвиток». Втілення цих вимог дасть можливість знизити можливі адміністративні перешкоди та поліпшити бізнес-клімат на місцевому рівні.

Зміни 2021 року покликані вдосконалити методологію задля отримання надійніших результатів оцінювання міст:

  1. Усунуто дублювання індикаторів шляхом об’єднання або вилучення тих, що повторюються.
  2. Індикатори актуалізовано відповідно до змін у законодавстві.
  3. Переглянуто критерії оцінювання окремих індикаторів.
  4. Додано проміжні оцінки індикаторів або переглянуто їх вагу на підставі чітко визначених критеріїв.
  5. Враховано рекомендації представників органів місцевого самоврядування, профільних громадських організацій, активних мешканців.

Детальніше із переліком змін у індикаторах методології можна ознайомитися у порівняльній таблиці. 

Методологію розроблено в межах проєкту «Transparent Cities: електронна платформа взаємодії громадян та місцевої влади для забезпечення підзвітності та належного врядування», який реалізується за фінансової підтримки представництва Європейського Союзу в Україні.

Методологію підзвітності 2021 можна завантажити у форматі Excel за посиланням.

Методологію оновлено в межах проєкту «Transparent Cities: електронна платформа взаємодії громадян та місцевої влади для забезпечення підзвітності та належного врядування», який реалізується за фінансової підтримки представництва Європейського Союзу в Україні.