В Україні триває повномасштабна війна. Щодня ми читаємо новини з болем та жалем за наші зруйновані міста та тисячі вбитих українців. Це важкий виклик, проте ми продовжуємо працювати задля стійкості України та наближення перемоги і робимо те, що в наших силах. 

Ми публікуємо річний звіт ТІ Україна з найважливішими досягненнями команди, адже переконані: рухатись далі варто після фіксації результатів та аналізу попередньої роботи. 

У 2019 році ми презентували стратегію розвитку організації на три роки. ТІ Україна у своїй роботі зосереджувалася на таких пріоритетах:

  • Запобігати можливості виникнення корупційних ризиків на національному та місцевому рівнях шляхом збільшення прозорості та підзвітності роботи органів влади. 
  • Залучити максимальну кількість прибічників і створити умови для об’єднання їх у дієві мережі, забезпечивши сталу підтримку. 
  • Забезпечити ефективну систему покарання за вчинення корупційних правопорушень. 
  • Зміцнити організацію на усіх рівнях задля посиленої відповіді на виклики та підвищення нашої ефективності.
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(318) "Ми публікуємо річний звіт ТІ Україна з найважливішими досягненнями команди, адже переконані: рухатись далі варто після фіксації результатів та аналізу попередньої роботи. " ["quote_author"]=> string(0) "" }

Ми публікуємо річний звіт ТІ Україна з найважливішими досягненнями команди, адже переконані: рухатись далі варто після фіксації результатів та аналізу попередньої роботи. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(254) "Система публічних аукціонів Prozorro.Продажі, яка була створена та підтримується ТІ Україна, здобула престижну міжнародну премію Open Government Award." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Система публічних аукціонів Prozorro.Продажі, яка була створена та підтримується ТІ Україна, здобула престижну міжнародну премію Open Government Award.

Правління ТІ Україна

Правління обирається Конференцією членів громадської організації терміном на два роки, за рішенням Конференції складається із п’яти осіб.

Андрій Вишневський — Голова Правління

Співзасновник та керівник програми професійного розвитку для правників «Адвокат майбутнього», консультант з управління та організаційного розвитку, ексзаступник Міністра юстиції, член наглядової ради Координаційного центру з надання правової допомоги, консультант з управління та організаційного розвитку.

Андрій Рождественський

Виконавчий директор Центру лідерства Українського католицького університету, викладач Львівської бізнес-школи УКУ. Андрій теж уже має досвід співпраці з ТІ Україна — рік він був членом правління і за цей час показав неабияке зацікавлення в розвитку організації.

Меттью С. Стівенсон 

Член Консультативної ради міжнародної мережі розслідувачів корупції Interdisciplinary Corruption Research Network, а також головний редактор в Global Anticorruption Blog.

Таня Хаванська (2020-2021)

Аналітикиня з юридичних та політичних питань антикорупційної діяльності в OECD. Свого часу була антикорупційною радницею та заступницею директора представництва в American Bar Association.

Павло Шеремета 

Менеджер-економіст, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи (KMBS), колишній президент Київської школи економіки. У 2014 році був Міністром економічного розвитку і торгівлі України. Має досвід роботи у Наглядових Радах низки українських і міжнародних організацій у приватному і громадському секторах.

Олена Кіфенко (2021 – донині)

Має майже десятирічний досвід роботи з громадськістю та в антикорупційній сфері. Раніше співпрацювала з ТІ Україна на посаді керівниці та менеджерки відділу, проєктної координаторки міжнародного відділу.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(148) "Написали та адвокатували 5 законопроєктів щодо роботи АРМА, 2 з яких вже прийнято." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Написали та адвокатували 5 законопроєктів щодо роботи АРМА, 2 з яких вже прийнято.

Топ перемог у 2021 році

  • Система публічних аукціонів Prozorro.Продажі, яка була створена та підтримується ТІ Україна, здобула престижну міжнародну премію Open Government Award.
  • Передали у державну власність портал фінансової звітності державних підприємств Prozvit, який допомагає стежити за фінансовими показниками компаній.
  • Напрацювали 7 рекомендацій для ВАКС завдяки системному моніторингу (718) судових засідань. Підготували 2 аналітичні звіти з моніторингу роботи ВАКС.
  • Написали та адвокатували 5 законопроєктів щодо роботи АРМА, 2 з яких вже прийнято.
  • Спільно з партнерами не дали законодавчо знищити інститут викривачів і добилися ветування Президентом закону “проти викривачів”.
  • Зберегли відновлене електронне декларування і спільно з партнерами добилися ветування Президентом нищівних законодавчих правок до нього.
  • Захищали законодавство у сфері публічних закупівель: відстояли спрощені закупівлі, добилися помʼякшення локалізації, відстояли звітування в Prozorro за договорами НБУ щодо юридичних послуг.
  • Проаналізували понад 7 тис. закупівель та скерували понад 3,6 тис. звернень. За нашими заявами було відкрито 11 кримінальних проваджень, розірвано 79 договорів, у 24 випадках притягнуто до відповідальності членів тендерного комітету чи уповноважених осіб, скасовано 112 закупівель, у 512 закупівлях внесено зміни до тендерної документації, у 2 закупівлях підтверджено випадки змов.
  • Уперше презентували не один, а два рейтинги – Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України та Рейтинг підзвітності 50 з них. Середній рівень прозорості міст – 47,7 бала (у 2017 — 29,9), підзвітності — 12,5 бала.
  • Провели 13 досліджень на теми закупівель, роботи антикорупційних органів, прозорості та підзвітності міст, антикорупційної політики, оренди та продажу державного й комунального майна тощо. 
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(227) "Уперше презентували не один, а два рейтинги – Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України та Рейтинг підзвітності 50 з них." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Уперше презентували не один, а два рейтинги – Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України та Рейтинг підзвітності 50 з них.

Досягнення у 2021-му за напрямками

Запобігання

  • Адвокатували прийняття антикорупційної стратегії та проаналізували 504 пропоновані поправки до неї.
  • Надали рекомендації для НАЗК і відстежували їх виконання, зокрема щодо логічно-арифметичного контролю, “швидких перевірок” декларацій, моніторингу способу життя посадовців та Стратегії формування нульової толерантності до корупції.
  • Адвокатували збільшення кількості відкритих даних в містах: 66 міських рад зі 100 оприлюднювали дані, яких вимагає Постанова КМУ №835.
  • Проаналізували реалізацію положень Кодексу прозорої влади у 9 містах України. 7 з них виконали зобов’язання Кодексу на 50% і вище протягом першого року каденції міських голів.
  • Методологію оцінки прозорості міст «Transparent cities/Прозорі міста», використали офіси Transparency International у Латвії та Норвегії для створення Індексу прозорості місцевих органів влади.
  • Разом з виданням “Українська Правда” створили карту державних підприємств — інструмент, покликаний допомогти забезпечити прозорість і підзвітність держкомпаній та привернути увагу до їхньої діяльності.

Залучення 

  • Презентували посібник для батьків “Як перевірити закупівлі школи” у рамках проєкту “Що купує твоя школа?”.
  • У рамках міжнародної співпраці зібрали найкращі практики громадського моніторингу публічних закупівель.
  • Вдосконалюємо інструменти для аналізу публічних закупівель та вчимо користуватися ними. За рік понад 66 тис. користувачів скористалися модулями BI Prozorro, а ми підготували 35 інструкцій про них, провели більше 30 тренінгів і запустили онлайн-курс про BI Prozorro, який у 2021-му пройшли понад 50 фахівців.
  • Створили неформальну мережу представників місцевої влади та громадських організацій, які працюють над впровадженням практик прозорості та підзвітності. Залучили до онлайн-платформи Transparent cities 35 міських рад та 65 громадських організацій.
  • Запустили Dozorro.Sale спільноту – об’єднання 5 громадських організацій, яке стежить за обліком та використанням комунальної власності та допомагає місцевим радам впроваджувати ефективні практики з розпорядженням майном громад.
  • Розробили методологію моніторингу порушень у сфері приватизації та оренди державного і комунального майна, аби громадськість могла контролювати процедури малої приватизації та оренди державної та комунальної власності через Prozorro.Продажі.
  • Підтримували Офіс сталих інвестицій при ФДМУ, який допомагає реформувати сферу ефективного управління державною власністю.
  • Створили з НАБУ та Мінцифрою освітній серіал “Від заяви до вироку”.
  • Провели 107 навчальних заходів для понад 3000 учасників.
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(242) "Спільно з партнерами не дали законодавчо знищити інститут викривачів і добилися ветування Президентом закону “проти викривачів”." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Спільно з партнерами не дали законодавчо знищити інститут викривачів і добилися ветування Президентом закону “проти викривачів”.

Покарання

  • Домоглися повернення покарання у вигляді в’язниці за недостовірне декларування
  • Проаналізували 60 кандидатів на посади у САП, АРМА і БЕБ, моніторили перебіг конкурсів, оперативно інформували суспільство про нього, привертали увагу до проблем, надавали рекомендації й робили все для того, щоб процес був доброчесним і прозорим.
  • Проаналізували проблематику, напрацювали та проадвокатували зміни до Кримінального процесуального кодексу для підвищення ефективності управління активами, арештованими в кримінальних провадженнях. А також щодо вдосконалення управління необґрунтованими активами.
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(256) "Зберегли відновлене електронне декларування і спільно з партнерами добилися ветування Президентом нищівних законодавчих правок до нього." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Зберегли відновлене електронне декларування і спільно з партнерами добилися ветування Президентом нищівних законодавчих правок до нього.

Ключові досягнення за 3 роки

Підсумовуємо, яких ще змін вдалося досягти організації у 2019-2021 роках за нашими стратегічними пріоритетами.

  • Стали співавторами Антикорупційної стратегії — головного стратегічного документа у боротьбі з корупцією в Україні.
  • Провели унікальне комплексне дослідження спроможності, управління і взаємодії антикорупційних органів НАБУ, САП, НАЗК, АРМА і ВАКС, надавши конкретні рекомендації для посилення інституцій, а відтак і ефективнішого запобігання та покарання корупції.
  • Сприяли створенню електронної торгової системи Prozorro.Продажі, яку згодом передали державі.
  • Успішно проадвокатували проведення електронних аукціонів з продажу та оренди майна банкрутів у системі Prozorro.Продажі. Раніше воно продавалося за безцінь, а сама процедура продажу могла затягуватись на кілька років.
  • Здійснили перше українське дослідження у сфері оренди об’єктів державної власності та презентували звіт «Оренда державного майна в Україні». Він розв’язує проблеми закритості інформації про всю “паперову” оренду держмайна.
  • Долучилися до розробки та адвокації ЗУ “Про публічні закупівлі”, “Про оренду державного і комунального майна”, щодо викривачів корупції.
  • Разом з Dozorro-спільнотою проаналізували понад 28 тис. закупівель та скерували понад 18,7 тис. звернень щодо них.
  • За нашими зверненнями відкрито 32 кримінальні провадження, розірвано 166 договорів, у 148 випадках притягнуто до відповідальності членів тендерного комітету чи уповноважених осіб, скасовано 446 закупівель, у 1057 закупівлях внесено зміни до тендерної документації, підтверджено випадки змов у 70 закупівлях.
  • Розробили спеціальний сервіс для зручного й ефективного відстеження закупівель для протидії COVID-19.
  • Запустили проєкт для батьків «Що купує твоя школа» з онлайн-мапою шкільних закупівель та детальними інструкціями для батьків та активних громадян.
  • Запустили онлайн-платформу transparentcities.in.ua, що допомагає налагоджувати ефективний діалог між владою та громадою й на якому можна відстежити рівень розвитку прозорості й підзвітності міст. 
  • Співпрацювали з 80 міськими радами задля підвищення прозорості і підзвітності їхньої діяльності. Провели понад 70 консультацій для представників міських рад та проадвокатували прийняття регуляторних актів щодо прозорості у 25 містах.
  • Сприяли підвищенню рівня прозорості в містах. За час дії рейтингу та програми, з 2017 року, середній рівень прозорості міст зріс на 59,5%.
  • Розробили настільну гру «Прозорі міста», яка інтерактивно навчає можливостей впливу громадян, співучасті влади і громади в прийнятті рішень та інструментам прозорості та підзвітності. Провели 15 тренінгів з її використанням у різних містах України.
  • Передали досвід ТІ Україна в підходах до оцінки прозорості міст, зокрема ТІ Ірландія використала методологію програми «Transparent cities/Прозорі міста» як приклад для розробки власного Індексу доброчесності.
  • Запустили онлайн-магазин ТІ Україна з продажу сувенірної продукції задля диверсифікації доходів та підвищення стійкості організації.
  • За 3 роки успішно реалізували 27 проєктів від 22 донорів.
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(345) "Захищали законодавство у сфері публічних закупівель: відстояли спрощені закупівлі, добилися помʼякшення локалізації, відстояли звітування в Prozorro за договорами НБУ щодо юридичних послуг." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Захищали законодавство у сфері публічних закупівель: відстояли спрощені закупівлі, добилися помʼякшення локалізації, відстояли звітування в Prozorro за договорами НБУ щодо юридичних послуг.