NULL

Покарання. Річний звіт ТІ Україна 2019

Річний звіт ТІ Україна 2019

ПОКАРАННЯ

Річний звіт 2019

ПОКАРАННЯ

Річний звіт 2019

Забезпечити ефективну систему покарання за вчинення корупційних правопорушень.

Ціль

більше про контекст

повноцінну роботу професійної та незалежної антикорупційної інфраструктури, яка забезпечує ефективну систему покарання за вчинення корупційних правопорушень. Зокрема йдеться про органи правопорядку та незалежний і професійний Вищий антикорупційний суд, який в розумні строки здійснює справедливе правосуддя.

У жовтні 2014 року парламент проголосував за пакет антикорупційних законів “Про Національне антикорупційне бюро України”, “Про запобігання корупції” та низку інших. Це стало основою створення системи антикорупційних органів в Україні, які покликані ефективно боротися з проявами корупції.

Утім багаторічний спротив влади, низька якість реформи правоохоронної та судової систем, відсутність комплексного підходу до антикорупційної реформи, відсутність чіткого розподілу влади і системи стримувань і противаг не дали налагодити ефективну систему покарань за корупційні злочини.

Ми націлені на

Контекст

Попри те, що у 2019 році завершилося формування антикорупційної інфраструктури в Україні, незалежність та спроможність кожного з цих органів залишається під питанням.

5 вересня 2019 року і почав свою роботу Вищий антикорупційний суд. Утім загалом не була реалізована судова реформа.

Разом з тим назріла потреба в оновленні законодавства щодо діяльності Агентства з розшуку та менеджменту активів, оскільки триває неналежне управління арештованими активами.

Досі існують проблеми із діяльністю деяких органів правопорядку, які так само долучені до боротьби з корупцією.

ВИКЛИКИ

ЩО РОБИЛИ У 2019 РОЦІ
та експертна оцінка щодо можливостей їх реалізації та функціонування

своєчасного та повноцінного запуску ВАКС, перезапуску НАЗК і потреби законодавчих змін для захисту викривачів, законодавчих змін для ефективного функціонування АРМА, змін у КПК

З 5 вересня 2019 року розпочали моніторинг роботи ВАКС

представників до складу Ради громадського контролю при НАБУ та кадрової комісії з атестації прокурорів

(презентацій, публічних дискусій) за участі представників антикорупційних інституцій, експертів, громадськості та інших зацікавлених сторін

юридичних аналізів законопроєктів, законів, висновків КСУ з рекомендаціями

30

4

представника входили до конкурсної та дисциплінарної комісій НАБУ та кадрової комісії ГПУ

120

кандидатів на посади суддів ВАКС проаналізовано

РЕЗУЛЬТАТИ

300

посадовців в АРМА проаналізовано

Оприлюднили дослідження щодо відповідності правам людини функції АРМА

Провели опитування детективів НАБУ та прокурорів САП щодо окремих питань розслідування за статтями Кримінального кодексу України.

Завдяки нашим зусиллям усі складові антикорупційної інфраструктури створені й працюють, взаємодіють між собою. ТI Україна разом з партнерами вчасно реагують на спроби обмежити незалежність цих інституцій:

парламентарі повернули відповідальність за незаконне збагачення, забезпечили законодавчо право проводити прослуховування для НАБУ і ДБР, частково скасували “правку Лозового” тощо;

ВАКС розпочав роботу та працює відповідно до встановлених планів, вже є перші результати роботи та рішення;

відбулися прозорі конкурси до Громадської ради при АРМА. Підвищено загальну поінформованість суспільства й експертного середовища щодо діяльності органу, його викликів і проблемних питань.

Співпраця з громадськістю повинна бути взаємовигідною та ефективною. Наша взаємодія з Transparency International Ukraine базується на ґрунтовному аналізі проблемних питань та напрацюванні рекомендацій. Це допомагає знаходити дієві рішення, у тому числі для управління проблемними активами та вдосконалення нормативної бази щодо розшуку та управління арештованими активами.

Володимир Павленко,
заступник Голови АРМА

Партнери та донори

@ Transparency International Ukraine 2020

Transparency International – антикорупційна організація, яку 1993 року в Берліні заснував ексдиректор Світового банку Пітер Айґен. Зараз головою правління ТІ є Делія Феррейра Рубіо. Transparency International присутня більш ніж у 110 країнах світу. Організація найбільш відома Індексом сприйняття корупції та Глобальним корупційним барометром. За даними Звіту Global Go To Think Index Tank за 2017 рік, Transparency International була на 51-му місці зі 173 в рейтингу світових аналітичних центрів (think tanks). І на першому місці серед 65 світових аналітичних установ, що займаються темою відкритого та належного урядування.