Результати оцінювання є не тільки способом загальної оцінки ефективності роботи замовника. Це також інструмент виявлення факторів, які негативно впливають на ефективність закупівель.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно переглянути підходи та політики щодо передтендерної роботи й аналізу ринку. Можливо, тендерна документація недостатньо опрацьована, а технічні вимоги не відповідають наявним пропозиціям на ринку.
Потрібно розвивати категорійну експертизу замовника та активніше працювати з ринком — проводити передтендерні консультації, відкриті обговорення тощо.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно проаналізувати причини, через які замовник скасував закупівлі. Для цього можна в публічному модулі аналітики вибрати потрібного замовника та відібрати статус закупівлі «відмінена закупівля».
Якщо частими причинами скасування є наявність порушень законодавства, які неможливо усунути, необхідно приділити увагу системним підходам до формування вимог тендерної документації. Зокрема визначенню типових кваліфікаційних вимог до учасників, типового переліку документів від учасника — щоб мінімізувати ризики повторення порушень.
Часті скасування через зміну потреби на етапі кваліфікації переможця можуть свідчити про зловживання замовником, щоб не укладати договір з переможцем закупівлі. У такому випадку необхідно детальніше перевірити, як визначається та змінюється потреба, чи є політики, які чітко регламентують цей процес, та запровадити інструменти мінімізації зловживань на цьому етапі.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно проаналізувати категорії закупівель (наприклад, за групами CPV) та зрозуміти, які з них є найменш ефективними. Це можна зробити в публічному модулі аналітики, використовуючи інструмент «Конструктор» або вивантаживши всі закупівлі замовника.
Якщо низький відсоток «економії» поєднується з низьким значенням за групою показників «Конкурентність», це може свідчити про низьку зацікавленість ринку в закупівлях замовника. Що може бути викликано дискримінаційними вимогами замовника, неякісним описом технічних характеристик предмета закупівлі, неактивною роботою з ринком.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Мала кількість учасників у закупівлях (кількісна конкуренція) свідчить про те, що закупівлі замовника недостатньо цікаві для ринку. Це може випливати з низки факторів, які потребують перевірки:
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Низька конкурентна активність в аукціоні (якісна конкуренція) може свідчити про те, що учасники закупівель можуть бути пов’язані між собою або узгоджувати свою поведінку в аукціоні.
Необхідно проаналізувати категорії закупівель, в яких конкуренція в аукціонах є найнижчою, та проаналізувати ринок. Можливо, необхідно розширити критерії та технічні вимоги, щоб залучити нових учасників ринку. Бажано провести додаткові ринкові консультації, щоб краще зрозуміти, як підвищити ефективну конкуренцію.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно проаналізувати лоти з мінімальною кількістю учасників, спробувати їх систематизувати (знайти спільні ознаки) та вжити заходів відповідно до попереднього пункту.
Високий відсоток з мінімальною кількістю учасників свідчить про системну проблему низької конкуренції, яка негативно впливає на ефективність закупівель.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно відібрати тендери з дискваліфікаціями та проаналізувати їх причини щодо наявності таких факторів:
Необхідно ідентифікувати причини високого відсотку дискваліфікацій та вжити заходів для мінімізації таких факторів: зменшити кількість формальних вимог і документів учасника, які не впливають на якість виконання контракту, дати більше часу на підготовку пропозиції, сформулювати чіткіші вимоги до учасників та предмету закупівлі тощо.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно проаналізувати закупівлі, в яких спостерігається найбільша різниця між пропозицією переможця та пропозицією дискваліфікованого учасника. Адже такі закупівлі містять високий ризик дискримінаційних вимог, які сприяють завищенню вартості закупівлі.
Варто перевірити чи була обґрунтованою дискваліфікація учасника, який надав аномально низьку пропозицію (якщо така була). Чи були питання, вимоги та скарги на критерії оцінки учасників та вимоги до предмета закупівлі, які не прийняв замовник (що може свідчити про умисне обмеження конкуренції). Чи були істотними невідповідності дискваліфікованих пропозицій, а якщо ні, то чи можна сформулювати вимоги тендерної документації так, щоб уникнути таких дискваліфікацій у майбутньому.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Може свідчити про низьку якість підготовки тендерної документації. Необхідно переглянути визначені вимоги до учасників та предмету закупівлі: чи відповідають вони вимогам законодавства, чи є обґрунтованими та чи не обмежують конкуренцію учасників.
Також варто перевірити, чи не потрібні учасникам детальніші інструкції, роз’яснення щодо визначених вимог.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Необхідно проаналізувати висновки органу моніторингу щодо виявлених порушень та врахувати їх, щоб не допускати в майбутніх закупівлях.
Замовнику також варто аналізувати практику моніторингів Держаудитслужби щодо інших закупівель, щоб визначити можливі ризиковані вимоги й умови проведення закупівлі, які потенційно можуть не відповідати вимогам законодавства.
Що необхідно зробити замовнику/керівному органу?
Задоволені скарги можуть свідчити про явні порушення прав учасників з боку замовника, що негативно впливає на довіру ринку до закупівель замовника, рівень конкуренції та зацікавленості ринку в публічних закупівлях.
Необхідно впроваджувати системні рішення, які б дозволили уникнути повторення такого негативного явища.