Показники

Значення

Розрахунок


%

конкурентних


Базовий показник, який визначає наскільки замовник використовує систему Prozorro і відкриті процедури для здійснення своїх закупівель.

Розрахунок

Співвідношення частки (суми) завершених конкурентних закупівель (лотів) в обраному періоді до загальної суми усіх завершених закупівель (лотів) в обраному періоді

Результативність

%

успішних


Метою оголошення кожної закупівлі (лоту) є укладання контракту. Цей показник визначає, наскільки ця мета досягається.

Розрахунок

Співвідношення частки (кількості) успішно завершених конкурентних закупівель (лотів) в обраному періоді до загальної кількості завершених закупівель (лотів) в обраному періоді

%

скасованих


Відміна торгів з ініціативи замовника може свідчити про низьку якість планування своїх потреб і підготовки закупівель, а також негативно впливати на результативність у цілому. Надмірна кількість скасованих процедур свідчить про системні проблеми замовника при підготовці закупівель. Замовник має прагнути мінімізувати показник скасованих закупівель.

Розрахунок

Співвідношення частки (кількості) скасованих конкурентних закупівель (лотів) в обраному періоді до загальної кількості завершених закупівель (лотів) в обраному періоді.

% зниження очікуваної вартості
(«економія»)

% зниження очікуваної вартості («економія»)


Мета проведення конкурентної закупівлі — досягнути ефекту змагання учасників та знизити ціни їхніх пропозицій за рахунок цього ефекту.

Розрахунок

Середнє значення суми пропозицій переможців у завершених конкурентних закупівлях (лотах) в обраному періоді до суми очікуваних вартостей в завершених конкурентних закупівлях в обраному періоді.

Конкуренція

Середня кількість учасників


Кількість учасників має прямий позитивний вплив на ефективність закупівель. Що вища кількісна конкуренція, то більше шансів, що вартість і умови закупівлі будуть максимально наближені до об’єктивних ринкових умов.

Розрахунок

Середня кількість учасників успішних завершених конкурентних лотів

% зниження пропозицій на аукціоні


Показником якісної конкуренції є те, який вплив мало застосування трираундового аукціону на ефективність закупівель. Низька конкуренція на аукціоні може свідчити про те, що учасники закупівлі не проявляють реальної конкурентної поведінки, а ефект змагання за контракт є недостатнім.

Розрахунок

Різниця між початковою і кінцевою сумою пропозиції за результатами аукціону (розраховується для пропозиції, яка була визначена переможною в завершених конкурентних закупівлях) у співвідношенні до очікуваної вартості закупівлі (лоту).

% лотів з мінімальною кількістю учасників


Мінімальна кількість учасників може свідчити про низьку ефективність використання конкурентної закупівлі. Відстеження частки тендерів з низькою конкуренцією дозволяє визначити, наскільки поширена ця проблема.

Розрахунок

Співвідношення успішних завершених конкурентних лотів з мінімальною кількістю учасників до загальної кількості успішних завершених конкурентних лотів в обраному періоді.

Відкритість

% лотів з дискваліфікаціями


Дискваліфікації пропозицій учасників негативно впливає на конкурентність та успішність закупівель. Дискваліфікації можуть виникати як з вини учасника (неналежна підготовка пропозиції), так і з вини замовника (нечіткі формулювання тендерної документації, дискримінаційні вимоги, безпідставне рішення). Наявність дискваліфікацій сама собою не є ідентифікатором неефективності, проте надмірна кількість дискваліфікацій свідчить про системний негативний вплив на конкуренцію. Замовник має намагатися мінімізувати показник дискваліфікацій, формулюючи чіткіші вимоги та уникаючи обмеження конкуренції.

Розрахунок

Частка успішних завершених конкурентних лотів, у яких є хоча б одна дискваліфікація, до загальної кількості успішних завершених лотів.

% різниця між переможною та
дискваліфікованою пропозиціями
до очікуваної вартості (ОВ)

% різниця між переможною та дискваліфікованою
пропозиціями до очікуваної вартості (ОВ)


Показником якісної конкуренції є те, який вплив мало застосування трираундового аукціону на ефективність закупівель. Низька конкуренція на аукціоні може свідчити про те, що учасники закупівлі не проявляють реальної конкурентної поведінки, а ефект змагання за контракт є недостатнім.Показник «втраченої економії» демонструє, наскільки меншими були б витрати замовника, якби він не дискваліфікував переможні пропозиції. Аналогічно до попереднього показника наявність високих значень втраченої економії може свідчити про масштаб негативного впливу через дискваліфікації.

Розрахунок

Середнє значення (різниця між найнижчою і переможною пропозиціями у завершених лотах в обраному періоді відносно загальної вартості успішних завершених лотів).

% лотів, в яких було більше
3 питань/вимог

% лотів, в яких було більше 3 питань/вимог


Наявність великої кількості питань і вимог учасників може свідчити про нечіткі формулювання тендерної документації або дискримінаційні вимоги та обмеження.

Розрахунок

Частка успішних завершених конкурентних лотів із кількістю питань та вимог більше ніж 3 до загальної кількості успішних завершених конкурентних лотів.

Порушення

% лотів із порушеннями,
виявленими органом моніторингу

% лотів із порушеннями, виявленими
органом моніторингу


Наявність підтверджених порушень за результатами моніторингу Держаудитслужби свідчать, що замовник не дотримується законодавства, що негативно впливає на якість та ефективність його закупівель

Розрахунок

Співвідношення кількості успішних завершених конкурентних лотів з очікуваною вартістю понад 1 млн грн, в яких наявні підтверджені порушення за моніторингом Держаудитслужби в обраний період, до загальної кількості успішних завершених конкурентних лотів з очікуваною вартістю понад 1 млн грн у цьому періоді (якщо в замовника немає жодного підтвердженого порушення — бал не нараховується)

% лотів із задоволеними скаргами АМКУ


Наявність задоволених скарг АМКУ є підтвердженням дискримінаційних обмежень та порушення прав учасників у закупівлях, що негативно впливає на якість та ефективність процедур.

Розрахунок

Співвідношення кількості успішних завершених конкурентних лотів з очікуваною вартістю понад 1 млн грн, в яких наявні задоволені скарги АМКУ в обраному періоді, до загальної кількості успішних завершених конкурентних лотів з очікуваною вартістю понад 1 млн грн у періоді (якщо в замовника немає жодної задоволеної скарги — бал не нараховується).

Розрахунок індекса

Розрахунок Індексу замовника відбувається за наступною формулою:

I=(Р1234)/4×Кк×Кn

де, Р1 — значення групи показників «Результативність»;

  • Р2 — значення групи показників «Конкуренція»;
  • Р3 — значення групи показників «Відкритість»;
  • Р4 — значення групи показників «Порушення»;
  • Кк — коефіцієнт відносно частки конкурентних закупівель замовника;
  • Кn — коефіцієнт відносно середньої кількості закупівель замовника на місяць (в обраному періоді).

Р1, P2, Р4 розраховуються як середнє значення балів за показниками, які входять до групи показників. Наприклад, для групи показників «Результативність» значення Р1 розраховується як середнє для показників «% успішних», «% скасованих», «% зниження очікуваної вартості».

Р3 розраховуються як середнє значення балів за показниками, які входять до групи показників з урахуванням коефіцієнту кількості учасників закупівлі, який прямо пропорційно впливає на ймовірність настання такої події як дискваліфікація, питання чи вимога:

Р3 = (бал %лотів з дискваліфікаціями + бал %суми дисквал. + бал %3 і більше питань/вимог) / 3*К,

де К визначається як:

  • Якщо Ср к-ть учасників більше 3, то К=1,0
  • Якщо Ср к-ть учасників менше 3, то К=0,3333*Ср к-ть учасників

Кк визначається відповідно до відсотка конкурентних закупівель замовника (за сумою закупівель). Якщо відсоток конкурентних закупівель дорівнює або перевищує 90%, Кк = 1. Якщо відсоток конкурентних закупівель менше ніж 90%, тоді він розраховується за формулою:

Кк = 5/9×% конкурентних+0,5

Кn визначається відповідно до середньої кількості завершених конкурентних закупівель за місяць. Цей коефіцієнт має мінімізувати вплив двох негативних факторів, які впливають на об’єктивність оцінювання:

  • Якщо замовник оголошує небагато (здебільшого невеликих за сумою) закупівель, імовірність настання таких негативних факторів, як підтвердження порушень органом моніторингу, наявність дискваліфікацій тощо, є суттєво меншою, ніж у випадку з більшою кількістю закупівель.
  • Вплив аномальних значень одиничних закупівель значно вищий у випадках невеликих вибірок закупівель. Високий показник в одній закупівлі може значно вплинути на весь результат оцінювання.

Отже, замовники з невеликою кількістю закупівель мають певну перевагу над замовниками зі значно більшою кількістю закупівель. Щоб мінімізувати цей вплив на об’єктивність оцінювання, застосовується коефіцієнт за кількістю завершених процедур на місяць.

Якщо кількість завершених конкурентних процедур більше або дорівнює 50/місяць, Кк = 1. Якщо кількість завершених конкурентних закупівель менше або дорівнює 10/місяць, Кк

Кк = 0,005×К-ть завершених конкурентних закупівель+0,75