Інструкція

Основні функції:

Щоб проглянути інструкцію до конкретного блоку натисніть на нього на зображенні

1

Кнопка відбору періоду оцінки замовників.

Періоди відображаються накопиченням з початку року. Наприклад, відібраний період «березень 2024» включатиме січень-березень 2024 року, а період «грудень 2023» — січень-грудень 2023 року.

2

Основна панель результатів.

Це панель, на якій відображаються замовники, які увійшли до вашої вибірки, та їхні показники. Дані можна сортувати за збільшенням або зменшенням, натиснувши на заголовок стовпчика. Також результати можна завантажувати в Excel. Для цього треба натиснути праву кнопку миші на панелі та обрати «Таблиця», «Завантажити як», «Дані».

3

Середнє значення всіх організаторів у Prozorro в обраному періоді.

4

Поле блоків показників.

Якщо встановити галочку в полі біля назви блока показників, то на основній панелі результатів будуть відображатися результати по всіх показниках, які до нього входять. Наприклад, якщо поставити галочку біля «Результативність», на основній панелі результатів з’являться колонки показників «% успішних», «% скасованих» та «% зниження очікуваної вартості (економія)». Так користувач може самостійно обирати рівень деталізації звіту.

Бал за блоком показників розраховується як середнє значення балу за кожним з показників, які входять до цього блоку (детальний перелік наведений в методиці).

Показники, що входять до кожного блоку, мають сірий колір фону, а головний показник блоку — білий. Так візуально відрізняються блоки показників і показники, які до них входять.

Якщо у замовника немає результату за показниками в межах блоку показників, тоді відображається «-», і такий блок не враховується під час фінального розрахунку «Індексу замовника».

5

Перемикання відображення результатів за показниками.

Якщо значення за блоками показників (результативне значення) відображається тільки в балах, та показники в межах блоку відображаються як в балах, так і в фактичних значеннях. Користувач може налаштовувати відображення: «лише бали», «лише значення», «і значення і бали».

6

Панель відборів.

Дозволяє обрати замовника або групу замовників за ієрархією (за другорядним або головним органом), регіоном організатора та організаційно-правовою формою організатора.

Також можна відбирати конкретного замовника або їхню групу за кодом ЄДРПОУ. Для цього їхні коди потрібно ввести в поле «Організатор» через пробіл:

7

Динаміка організаторів.

Перемикає основну панель результатів на відображення динаміки обраного замовника за два останні календарні роки. Так можна більш детального проаналізувати тенденції замовника: наприклад, покращуються чи погіршуються його результати, чи є сезонна залежність. Дані відображаються у форматі графіків. Але візуалізація працює виключно, якщо обрати ОДНОГО замовника.

Справа можна обрати, які дані відображаються по замовнику — блоки показників, або самі показники в межах обраного блоку.

Як працювати з інструментом

Наприклад, задача полягає в тому, щоб проаналізувати замовника в поточному році та порівняти його з п’ятьма іншими замовниками, щоб зрозуміти його основні слабкі сторони та шляхи їх покращення.

Дії:

  1. Обрати період — натиснути кнопку відбору періоду оцінки та обрати останній місяць поточного року.
  2. У полі «Організатор» прописати через пробіл потрібних замовників (замовника, якого оцінюємо, та з ким порівнюємо).
  3. Переглянути результати з «Індексом замовника» та бали по блоках показників. Якщо результат складає 40-60 балів, то це середній показник, притаманний для більшості замовників. Якщо бал 60-80, то замовник кращий за середній показник в Prozorro. Понад 80 балів — високий результат. Якщо 20-40 — результат замовника нижче середнього, а менше 20 балів — дуже поганий.
  1. Далі можна поставити галочки поряд з кожним блоком показників, щоб мати змогу бачити всі показники й більш детально проаналізувати їх. Аналіз конкретних показників дасть змогу зрозуміти, які причини низького балу в замовника і які основні проблеми (детальніше аналіз результатів замовника описаний в методології).
  2. Також можна порівняти результати з іншими замовниками.
  3. Далі варто обрати єдиного замовника, якого ми оцінюємо, та перейти в «Динаміку організаторів», щоб переглянути як змінювалися результати в попередніх періодах та який тренд замовника.
  4. За результатами роботи можна швидко визначити основні проблемні напрямки замовника та кроки, необхідні для покращення ефективності його роботи.