А ще пройшов трирічний етап розбудови системи ProZorro.Продажі, і ми передали всі інформаційні бази на баланс держави. Тепер ТІ Україна співпрацюватиме з нею вже з точки зору громадського нагляду та підтримки ідеї прозорого продажу і розпорядження майном.
Четверте — ми успішно продовжили роботу в регіонах і з регіонами. Ми випустили другий Рейтинг прозорості 100 українських міст, і на це дослідження сьогодні орієнтуються багато міських рад. Проєкти міжнародної технічної допомоги використовують нашу методологію вимірювання прозорості у своїй роботі, а місцеві ГО завдяки їй адвокатують зміни на місцях.
І наостанок, варто згадати про нашу експертну та адвокаційну діяльність. Якщо перша половина року в цьому аспекті була переважно спокійною, то останні чотири місяці виявилися активнішими, ніж усі попередні. І все завдяки "турборежиму" у Верховній Раді та підвищеній активності роботи нових очільників держави. Ми активно долучалися, допомагали, виправляли й дописували законопроєкти та нормативні акти, які потім були ухвалені – про публічні закупівлі, оренду державного та комунального майна, перезапуск НАЗК, підслідність ВАКС. Плануємо продовжувати це робити й надалі, а також стежили за їх належним впровадженням.
У 2019-му ми знову показали, що готові долучатися до змін у країні. Адже ми долучалися не лише до розробки законопроєктів, а й безпосередньо брали на себе відповідальність, беручи участь у відбіркових комісіях представників антикорупційних органів та прокуратури. Наша представниця Катерина Риженко була співголовою з відбору голови НАЗК. А я особисто провів декілька тижнів у ГПУ, взявши участь в очищенні прокуратури від недоброчесних прокурорів.
Разом з тим, маючи очевидні досягнення у становленні державних інституцій та нових інструментів попередження корупції, ми продовжили промоцію досягнень нашої країни у різних міжнародних форматах. Ми просували не тільки успіхи України (Prozorro, ProZorro.Продажі, антикорупційна інфраструктура, електронні декларації тощо), а й досягнення саме нашої організації — проєкти громадського моніторингу та нагляду DOZORRO та Transparent Cities/Прозорі міста. До слова, у світі існує величезний запит на обмін таким досвідом, у тому числі, й від урядів інших країн.
У 2020-му ми продовжимо розвивати нові напрями діяльності. Зокрема, орієнтуючись на плани щодо нової хвилі приватизації, ми розпочали співпрацю із Фондом державного майна. Є проста логіка: що менше держави в економіці — то менше корупції на підприємствах. Тож наступного року наша організація моніторитиме, підтримуватиме та пропонуватиме нові інструменти для цього процесу.
Також ТІ Україна розпочне новий етап вимірювання прозорості міст, але цього разу з фокусом на практичний результат і користь для громадян. Ви побачите нове дихання проєкту Transparent Cities/Прозорі міста. Він стане ще масштабнішим і ще глибше оцінюватиме наслідки децентралізації та адвокатуватиме участь громадян у місцевому самоврядуванні. А наступний рік в цьому плані буде непростий, зважаючи на очікувані місцеві вибори.
У 2020-му набирає чинності нова редакція Закону України "Про публічні закупівлі", відбуватиметься впровадження Другої закупівельної революції, тож ми будемо активно відстежувати цей процес. Разом з тим цього року набуде чинності нове законодавство щодо оренди державного і комунального майна. Ми вже готуємо проєкт DOZORRO.Sale, за допомогою якого громадянське суспільство зможе контролювати використання системи ProZorro.Продажі.
І зрештою, саме у 2020-му мають з'явитися перші серйозні вироки ВАКС у справах топкорупції. Це теж виклик, адже рівень недовіри до державних органів і судів у нашому суспільстві залишається надзвичайно високим. Тому тільки реальними справами, беззаперечними з точки зору справедливості й верховенства права, судді Антикорсуду зможуть підвищити рівень довіри до себе. А оскільки ТІ Україна від початку наголошувала на необхідності створення такого суду, його гучні вироки та правильне їх пояснення суспільству стануть викликом і для нас.
2020 рік уже показав, що буде непростим. Корупція в судовій системі, без викорінення якої годі чекати на іноземного інвестора, сумнівні призначення у правоохоронних органах нівелюють будь-які популістські гасла про еру справедливості. Спроби тиску на органи антикорупційної сфери, поглиблення розпаду і без того слабкої системи стримувань та противаг — це лише частина тих численних викликів на шляху розвитку нашої країни.
Але я переконаний, що всі ці труднощі мають стати новими можливостями. І ми знаємо, що зробимо усе, аби використати їх для максимального зниження рівня корупції та покращення життя кожного українця.
Я вірю, що наш організаційний успіх є невід'ємною частиною успіху і держави. Знаю, що у 2020 році наші амбіції та, маю надію, амбіції держави будуть тільки зростати. І ми нарешті зможемо довести всьому світу, що українці здатні не тільки створювати антикорупційну інфраструктуру та попереджати корупцію завдяки інноваційним рішенням, але й забезпечувати правосуддя через покарання винних.