Торік Київавтодор і його підпорядковані структури, а також районні управління житлово-комунального господарства та керуючі компанії з управління житловим фондом провели близько 3,9 тисячі закупівель на ремонти доріг у Києві. 

Проєкт DOZORRO TI Ukraine зібрав усі контракти на ремонти доріг в Києві за минулий рік і початок 2025, де вдалося ідентифікувати адресу на інтерактивну мапу. Вона дозволяє громадянам стежити за місцями і масштабами виконаних робіт.

Найбільший замовник робіт з ремонту доріг в столиці — Київавтодор та його підпорядковані підприємства. За даними публічного модуля аналітики BI Prozorro, за 2024 рік вони провели 3,8 тисячі закупівель із загальною очікуваною вартістю 8,8 млрд грн. Водночас початкова сума договорів за ними становить приблизно 7 млрд грн. Це тому, що 11% закупівель були неуспішними або скасованими. Зауважимо, що у тексті інформація саме про укладені договори, а не фактично сплачені гроші, і вони можуть бути розраховані на декілька років.

Вартість закупівель автодорожників у 2024 році була приблизно на такому ж рівні, що і в мирні часи — хоча варто враховувати, що ціни відтоді підвищилися. У 2021 році комунальники законтрактували 7,1 млрд грн. Більшу частину коштів спрямували на будівельні роботи. Однак порівняно з першим роком повномасштабного вторгнення витрати зросли — 2022 році уклали договорів на 1,5 млрд грн. У 2023 році законтрактували майже 6,9 млрд грн. 

5 головних підрядників

Найбільші контракти отримали п’ять фірм. Загальна вартість їхніх договорів становить понад половину усієї суми укладених контрактів Київавтодору і підпорядкованих структур. 

Абсолютний лідер за вартістю угод — турецька компанія «Onur». Вона належить Онуру Четінджевізу. З компанією законтрактували 2 млрд грн. Це 28% від усієї вартості договорів. 

Друге місце посідає ТОВ «Ростдорстрой». З одеською компанією підписали три договори на 842 млн грн, тобто 12% від усієї суми укладених угод. «Ростдорстрой» належить Юрію Шумахеру та Євгену Коновалову через австрійську компанію ТОВ «Юттема АУ ГмбХ». 

На третьому місці — ТОВ «Автомагістраль-Південь». Компанія законтрактувала майже 504 млн грн. Це 7% від усієї суми укладених угод. ТОВ «Автомагістраль-Південь» належить Олександру Бойку, віцепрезиденту Національної асоціації дорожників України.

ТОВ «Автомагістраль» посіло четверте місце серед вартості отриманих угод. З компанією законтрактували 342 млн грн. Власником та директором фірми є Микола Олексійович Скоростецький — у 2005-2007 роках очолював Службу автомобільних доріг у Київській області. 

П’ятірку лідерів замикає ТОВ «Укртрансміст». З фірмою уклали угод на 285 млн грн. Нею володіє Ірина Карнакова. Раніше власником «Укртрансміст» був Микола Карнаков, а очолював її Ігор Карнаков, які до переїзду в столицю були прописані за однією адресою в Донецьку.

Ігор Карнаков у 2018 році був підписантом ТОВ «Шляхове будівництво “Альтком”», яке входить в бізнес-групу «Альтком» донецького бізнесмена Олександра Тісленко. Під час президентства Віктора Януковича та підготовки до Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році ТОВ «Шляхове будівництво “Альтком”» найбільш активно освоювало бюджетні кошти. У минулому компанія фігурувала у кримінальних провадженнях щодо можливого розкрадання бюджетних коштів під час капітальних ремонтів та реконструкцій шляхопроводів у Києві.

Найдорожчі проєкти 

Ремонт мосту Метро через Дніпро

Один з найбільших проєктів у Києві — ремонт мосту Метро через Дніпро. Його побудували ще в 1965 році. На сьогодні він один із найстаріших в столиці та перебуває в аварійному стані. Європейські фахівці оцінюють, що його перебудова коштуватиме щонайменше 500 мільйонів євро.

Оскільки проєкт реставрації ще не замовили, для безпеки мосту вирішили провести протиаварійні роботи. У липні минулого року з турецькою компанією «Onur» уклали контракт на встановлення підпірок під прогонами. Вартість робіт склала 2 млрд грн. 

У відповідь на запит «Київавтодор» повідомив, що роботи мають завершити в серпні 2026 року. Зараз підрядник забиває палі та влаштовує викаточний пірс. «Onur» вже виконало робіт на 122 млн грн.

Після завершення протиаварійних робіт планують розробити проєктно-кошторисну документацію для основної реставрації та будівельних робіт.

фото: Віталій Кличко, Telegram

Реконструкція шляхопроводу на Броварському проспекті

Восени 2024 року «Київавтодор» уклав договір на реконструкцію шляхопроводу на перетині вулиці Будівельників з Броварським проспектом і Святошино-Броварською лінією метрополітену біля станції метро «Дарниця». Вартість робіт — 440 млн грн. 

Шляхопровід — це міст, який проходить над іншою дорогою або залізницею. Він дозволяє рухатись по різних рівнях, не перетинаючи транспортні потоки.

Цей шляхопровід експлуатується з 1963 року, і відтоді не мав капітального ремонту. Після обстеження в 2021 році технічний стан споруди визнали непрацездатним через зношене дорожнє покриття, пошкоджену гідроізоляцію та інші проблеми. Це змусило комунальників розпочати реконструкцію.

Роботи замовили у «Автомагістраль-Південь», хоча інший учасник запропонував нижчу ціну. Утім, його пропозицію відхилили через недоліки в підтвердженні досвіду компанії. Реконструкцію планують завершити до кінця цього року.У лютому на об’єкті розпочались активні роботи. Наразі демонтують шляхопровід, переносять електричні кабелі та влаштовують буронабивні сваї.

фото: Віледж

Капітальний ремонт шляхопроводу на Новокостянтинівській

Ще один великий проєкт у Києві — ремонт шляхопроводу на перетині вулиці Новокостянтинівської з під’їзними залізничними коліями по вулиці Портовій та двома автопроїздами. Він включає будівництво нових конструкцій, встановлення бар’єрних огороджень, освітлення та ремонт дороги й комунікацій. 

Контракт на 377 млн грн підписали з ТОВ «Ростдорстрой». Утім ця сума покриває лише частину робіт, оскільки загальний кошторис проєкту складає 510,78 млн грн.

Цей шляхопровід побудували в 1969 році. З того часу не проводили жодного капітального ремонту. Технічний стан мосту поганий, а ресурси конструкцій вичерпані. 

Згідно з договором, роботи мають завершити до травня 2026 року. Наразі, на об’єкті демонтують шляхопровід. 

ТОВ «Ростдорстрой» має досвід співпраці з «Київавтодором». Компанія вже зокрема працювала над реконструкцією Дегтярівського шляхопроводу, який обвалився під час ремонту у 2023. Тоді поліція розпочала розслідувати розкрадання коштів на цьому об’єкті.

фото: Facebook Павла Авдокушина

Шляхопровід через залізничну колію ділянки Київ – Петрівка – Київська ГЕС 

«Ростдорстрой» отримав ще один підряд — капітальний ремонт шляхопроводу через залізничну колію ділянки Київ – Петрівка – Київська ГЕС по вулиці Полярній. Угоду на  366 млн грн уклали наприкінці 2024 року.

Цей шляхопровід ввели в експлуатацію в 1983 році, і також жодного разу капітально не ремонтували. Обстеження показало, що через пошкоджені конструкції волога проникає на прогонові будови та опори споруди. Через це руйнуються залізобетонні конструкції: корозія арматури, тріщини та відшарування бетону.

Проєкт передбачає влаштування нових конструкцій шляхопроводу, нове перильне та бар’єрне огородження, опори освітлення, відновлення підземних і наземних комунікацій, облаштування нового дорожнього покриття. Водночас на шляхопроводі планують облаштувати велосмуги й велодоріжки загальною протяжністю 1,3 км.

У відповідь на запит «Київавтодор» повідомив, що ремонт мають завершити до кінця цього року. Зараз на об’єкті демонтують перехідні плити та конструкції мостового полотна на половині шляхопроводу, в напрямку вулиці Сім’ї Кульженків.

фото: Facebook Павла Авдокушина

Ремонт шляхопроводу на Оболоні

Ще 285 млн грн «Київавтодор» законтрактував минулого літа на капремонт шляхопроводу на перетині вулиць Лугової та Богатирської. Проєкт цих робіт замовили за кілька днів до початку повномасштабної війни з росією. Утім відмовлятися від своїх планів комунальники не стали. Перемогу в тендері здобуло ТОВ «Укртрансміст». Завершити ремонт компанія має у травні поточного року. 

Торік підрядник вже виконав роботи на половині шляхопроводу, в напрямку вул. Сім’ї Кульженків. Наразі продовжуються роботи на іншій половині в напрямку вулиці Левка Лук’яненка. Зокрема підрядник монтує балки прогонових будов та влаштовує конуси біля крайніх опор.

«Київавтодор» вже сплатив ТОВ «Укртрансміст» за виконані роботи 92,8 млн грн.

фото: КиївВлада

Інші об’єкти 

Окрім значних проєктів ремонту мостів і шляхопроводів, Київ продовжує працювати над відновленням дорожньої мережі та комунікацій. Так, комунальники замовили капітальний ремонт проїзної частини та тротуарів на вулиці Центральній Садовій за 98,9 млн грн. Ще 65,3 млн грн законтрактували на додаткові будівельні роботи з капремонту вулиці Митрополита Василя Липківського. Для ремонту вулиці Бориспільської підписали договір на 25 млн грн, а для вулиці Нова — на 22 млн грн. Також реалізуються проєкти з ремонту дощової каналізації на вулицях Пантелеймона Куліша та Казанській за 21,1 млн грн і 7,8 млн грн відповідно. Ще за 35 млн грн замовили нанесення дорожньої розмітки.

Плани на цей рік

Цьогоріч «Київавтодор» планує продовжити розпочаті проєкти та реалізувати нові. Серед них ремонти шляхопроводів:

  • біля станції метро «Осокорки» по проспекту Миколи Бажана;
  • у складі транспортної розв’язки на перетині вул. Миропільської з Броварським проспектом і Святошино – Броварською лінією метрополітену біля станції метро «Чернігівська»;
  • по вулиці Драйзера через колії швидкісного трамвая;
  • №1 на перетині магістралі безперервного руху та Стратегічного шосе.

Вартість та терміни реалізації цих об’єктів визначать після завершення проєктних робіт та експертних звітів.

Цьогоріч «Київавтодор» та його підпорядковані підприємства уже законтрактували 385 млн грн. Зокрема підписано угоду на ремонт мосту на Труханів острів. Її вартість — 27 млн грн.

Ще на 655 млн грн закупівлі залишаються активними. Серед них тендер на протиаварійні роботи на мосту через річку Десенка за 225 млн грн.

Окрім цього, оголосили тендери на розробку проєктно-кошторисної документації для ремонту шляхопроводу на Либідській площі за 15,2 млн грн та ремонту двох мостів через Русанівський канал за 7,8 млн грн кожен.

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу. 

Джерело: zn.ua