Через публічні закупівлі щороку витрачають мільярди гривень з бюджету 

— як державного, так і місцевого. За ці кошти купують обладнання для лікарень, харчування для дитсадків, амуніцію для військових, ремонт доріг, будівництво укриттів. Суттєва перевага електронної системи Prozorro полягає у тому, що кожен охочий може стежити за цими закупівлями. Усі етапи і документи по кожному тендеру можна переглянути онлайн.

Якщо ви хочете почати контролювати публічні закупівлі, підготували для вас коротку інструкцію про те, які порушення найчастіше зустрічаються в Prozorro, і куди звертатися, якщо ви їх помітили.

Які порушення бувають та як їх виявити

Щоб розпізнати потенційне порушення, не обов’язково бути спеціалістом у закупівлях. Однак базові знання про публічні закупівлі все-таки необхідні. Коли ви розумієте різницю між методами закупівель, хто такий замовник, що таке код CPV і чим очікувана вартість відрізняється від суми договору, можна пробувати аналізувати перші тендери.

Найтиповіші порушення в Prozorro і де їх шукати:

  • Завищені ціни. Вартість товару, послуг або робіт варто шукати у вже підписаному договорі, зокрема в додатках до нього (специфікації і кошторисах). Щоб зрозуміти, чи завищена ціна, краще порівняти її з цінами з кількох джерел: ринковими в інтернеті, цінами в аналогічних закупівлях в Prozorro, комерційними пропозиціями. Важливо також звернути увагу, чи включає ціна доставку, монтаж або інші додаткові послуги — це теж впливає на загальну вартість. Ще одна порада: звертайте увагу на характеристики товару чи будівельних матеріалів в закупівлях робіт — іноді пишуть загальні назви, а насправді купують щось значно дешевше. 
  • Дискримінаційні вимоги. Іноді замовники свідомо чи ні, можуть в умовах тендеру прописувати вимоги, яким відповідають лише один або кілька учасників. Це можуть, наприклад, бути дуже специфічні, але по суті непотрібні сертифікати. Шукати таке порушення слід у тендерній документації. Також радимо звернути увагу на питання і вимоги до закупівлі — в них потенційні учасники можуть розповідати про такі надмірні  вимоги.
  • Заточення технічної специфікації. Іноді технічне завдання пишуть так, щоб підійшов лише конкретний товар або виробник. Наприклад, вказують марку чи модель без можливості пропозиції еквівалента або ж зазначають настільки вузький перелік характеристик, що інший товар не може підійти. Шукати такі обмеження варто в тендерній документації, особливо в описі предмета закупівлі. За законом технічна специфікація повинна відповідати принципу недискримінації, і у випадку обмежень має бути належне обґрунтування в документації. Яскравим прикладом заточення може бути вимога щодо товару — ноутбук з процесором 3.1 GHz, 12 ГБ RAM — без допуску ± або без можливості еквівалента.
  • Переможець, який не відповідає вимогам. Іноді замовник обирає переможцем компанію, яка не відповідає умовам закупівлі. Наприклад, у нього може бути протермінована ліцензія, невідповідна техніка чи відсутні необхідні документи Такі порушення варто перевіряти у файлах тендерної пропозиції переможця та порівнювати з умовами тендерної документації.
  • Обхід процедури. Деякі замовники намагаються обійти відкриті торги — укладають прямий договір. Це допустимо лише у виняткових випадках, які чітко визначені законом (наприклад, нагальна потреба або особливі види закупівель). Але іноді цим зловживають. Щоб перевірити, чи все законно, зверніть увагу на: підставу та обґрунтування  — вони мають бути вказані в Prozorro; дату укладення договору — іноді «надзвичайну ситуацію» вказують заднім числом; чи були подібні закупівлі раніше  — якщо замовник регулярно укладає прямі договори на однакові товари/послуги, це може свідчити про системне уникнення торгів. Також підозріло виглядає ситуація, коли сума договору випадково на кілька гривень менша за поріг, після якого обов’язкові відкриті торги. Це може бути ознакою навмисного обходу процедури закупівлі.
  • Поділ предмета закупівлі. Ще одна схема — коли закупівлю штучно ділять на кілька дрібних, щоб не проводити конкурентну процедуру. Наприклад, три закупівлі по 90 тис. грн, замість однієї на 270 тис. грн з майже однаковими предметами, але за різними кодами CPV. Шукайте в системі кілька однотипних закупівель від одного замовника, з однаковим предметом і датами. 
  • Змова між учасниками. Буває, що учасники закупівлі домовляються між собою — наприклад, подають свої пропозиції з однієї IP-адреси, один із них орендує офіс або техніку в іншого, подібні або однакові помилки в документах. Це можна перевірити, проаналізувавши документи тендерних пропозицій усіх учасників та через відкриті дані про компанії (наприклад, у YouControl або Opendatabot). Якщо бачите, що учасники пов’язані — це сигнал про можливу змову.

Що робити, якщо виявили порушення?

Якщо ви помітили ймовірне порушення, найперше, що треба зробити – зібрати докази

  • робіть скріншоти повідомлень, протоколів рішень, технічних вимог, зберігайте необхідні документи (наприклад договори, зміни до них), копіюйте посилання; 
  • обов’язково (!) зафіксуйте ID закупівлі (унікальний номер, за яким можна знайти всю інформацію у Prozorro);
  • занотуйте усе, що викликає сумнів та підштовхнуло до висновку, що закупівля пахне смаженим, чим більше деталей та конкретики — тим ефективніше буде ваше звернення.

Далі варто звернутися до замовника — тобто до органу влади, комунальної установи, держпідприємства, що проводить закупівлю. По-перше, можливо порушення було ненавмисним і замовник його виправить після вашого звернення. Другий варіант — можливо замовник надасть вам додаткову інформацію і пояснить, чому насправді порушення немає.  

Направте офіційне звернення з проханням пояснити ситуацію. У зверненні чітко сформулюйте суть проблеми, обґрунтування та обов’язково зазначте ID закупівлі. У багатьох випадках, замовники позитивно реагують на такі листи, що дозволяє виправити ситуацію без залучення контролюючих органів. Якщо ж замовник не реагує або дає формальну відповідь — потрібно діяти рішуче.

Куди скаржитися офіційно?

Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба)

У сфері публічних закупівель Держаудитслужба є основним контролюючим органом. І саме до неї слід звертатися, якщо помітили порушення закупівельного законодавства. 

Наприклад — замовник обійшов процедуру і провів закупівлю напряму без підстав; пропозицію учасника відхилили без пояснень або з порушенням законодавства; не оприлюднено договір про закупівлю — варто писати саме аудиторам. Важливо: не є зоною відповідальності Держаудитслужби — завищення цін, змова між учасниками, дискримінаційні вимоги. Крім того, зверніть увагу, не моніторять закупівлі, де договір уже виконано або розірвано.

Згідно із законодавством, інформувати про можливі порушення можуть — органи державної влади, народні депутати, органи місцевого самоврядування, ЗМІ та громадські організації. 

Однак, й фізична особа (громадянин) може повідомити аудиторів про порушення через кнопку на сторінці закупівлі на Prozorro. Загалом вони не зобов’язані реагувати на всі такі звернення. Однак, якщо добре описати суть порушення, яке справді підпадає під їхню зону відповідальності, можуть взяти у роботу. У результаті вони можуть промоніторити закупівлю за власною ініціативою, і якщо підтвердять порушення — зобов’язати його усунути, або навіть притягнути до відповідальності осіб, які допустили порушення.  

 

Правоохоронні органи

Якщо ж під час аналізу закупівлі виникла підозра на вчинення злочину — фіктивна закупівля, підробка документів, потенційна переплата, отримання неправомірної вигоди — справа виходить за межі адміністративного контролю. У таких випадках необхідно звертатися до Національної поліції, прокуратури або Національного антикорупційного бюро України. До речі, завищення цін — це теж повноваження правоохоронців.

Звернення до правоохоронних органів має бути добре підготовленим: варто чітко викласти факти, додати докази, послідовно аргументувати, чому в закупівлі імовірне порушення. У більш складних випадках для правильного формулювання звернення та підготовки доказів, а також для подальшого супроводу справи можна залучити юридичних радників або адвокатів.

 

Антимонопольний комітет України (АМКУ)

Якщо ви помітили підозрілу активність — наприклад, кілька компаній подають формальні пропозиції для участі в одній і тій же закупівлі, щоб створити видимість конкуренції, але насправді все вже вирішено — це  може свідчити про змову. Змова між учасниками закупівель — це серйозне порушення, коли компанії не конкурують чесно, а заздалегідь домовляються між собою, хто виграє тендер. 

Виявляти й карати за таку змову уповноважений Антимонопольний комітет України. Це державний орган, який бореться з недобросовісною конкуренцією. Саме він може офіційно розслідувати і встановити факт змови.  Звернутися до АМКУ може будь-хто — учасник, якого відхилили, громадська організація, журналіст, звичайний громадянин, держорган або, навіть, АМКУ може ініціювати справу самостійно, якщо є факти чи підозри щодо змови. До заяви бажано додати факти, документи, скріни, аналітику — усе, що може підтвердити підозри. 

АМКУ проводить розслідування. Якщо змову підтверджено, компаніям загрожує штраф і заборона участі в закупівлях впродовж певного часу.

 

Громадські організації

Якщо ви ще не почуваєтеся достатньо впевнено, щоб самостійно готувати звернення до аудиторів або правоохоронців, можна звернутися до профільних громадських організацій. Вони можуть надати медійну підтримку, юридичну консультацію або направити звернення від імені організації.

Зокрема ви можете звертатися і до нас — проєкту DOZORRO TI Ukraine. Ми з 2016 року допомагаємо виявляти порушення та реагувати на них у законний спосіб. Якщо ви знайшли щось підозріле, пишіть нам на пошту dozorro@ti-ukraine.org або у соцмережі (facebook, instagram).

Наші фахівці перевірять закупівлю, і якщо теж підтвердять порушення, підготують звернення до відповідного державного органу. Також ми часто підтримуємо такі звернення комунікаційно — висвітлюємо порушення в медіа і соцмережах. Через медійний тиск замовники зазвичай реагують швидше. Зверніть увагу, раніше ми мали функціонал подання відгуків на закупівлі на сайті DOZORRO. На Prozorro на сторінках кожної закупівлі досі є відповідні кнопки. Однак наразі цей функціонал не працює.

Які можуть бути результати?

Одним зверненням насправді можна змінити дуже багато. Втім, реакція на звернення залежить від його обґрунтованості, інтенсивності громадського тиску та рівня підтримки. 

Результати можуть бути різні:

  • замовник може дослухатися до вас і внести зміни у тендерну документацію або скасувати закупівлю;
  • переглянути переможця, якщо виявлено невідповідність умовам;
  • суму договору переглянуть — наприклад, зменшать до реальної ринкової вартості;
  • аудитори проведуть моніторинг, підтвердять порушення і зобов’яжуть замовника його усунути;
  • винні можуть понести відповідальність: адміністративну, і навіть кримінальну. 

Наприклад, нещодавно після нашого звернення вартість договору на добудову реабілітаційного центру у Львівській області зменшили на 26 млн грн. Фахівці DOZORRO виявили завищені ціни на будівельні матеріали у кошторисі та звернулись до замовника та керівного органу — Мінсоцполітики. У результаті замовник переглянув ціни в кошторисі підрядника та зменшив суму договору. А у Кривому Розі за нашим зверненням відкрили кримінальне провадження. У закупівлі на будівництво укриття в ліцеї наші фахівці виявили завищені ціни на арматуру на 5 млн грн. Крім того, тендерна документація містила і дискримінаційні вимоги (надання акту відвідування та огляду об’єкта). На звернення DOZORRO замовник не відреагував. Тому ми підготували заяву в прокуратуру про кримінальне правопорушення щодо встановлення факту імовірного завищення цін на окремі позиції матеріалів. За результатами розгляду розпочато досудове розслідування.

 

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу. 

Джерело: rubryka.com