Нам це очевидно, але…

Є протоколи, є юристи і є відповідальність. Відповідальність, яку понесе росія за все, що зараз робить в Україні.

За тисячі вбитих мирних мешканців, за фугасні бомби, за брехню, провокації, гуманітарні катастрофи, завдану шкоду та за посягання на нашу незалежність.

Що вже порушила росія:

Статут ООН ст. 2, п. 4.

Усі члени ООН утримуються у своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і якимось іншим чином, несумісним із Цілями Об’єднаних Націй.

Так-так, росія (чомусь?) є членом ООН. 

Гаазька конвенція про початок військових дій ст. 1 

Військові дії не мають починатися без попереднього та чіткого попередження у формі або мотивованого оголошення війни, або ультиматуму з умовним оголошенням війни.

Нічого чіткого не лунало ні від путіна в його промові, ні від інших представників рф. Війна почалася рано вранці, як і Друга світова.

Додатковий протокол до Женевських конвенцій ст. 48

Для забезпечення поваги й захисту цивільного населення та цивільних об’єктів сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й військові об’єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти військових об’єктів.

Конвенція про закони і звичаї війни на суходолі ст. 25

Забороняється будь-яким способом атакувати чи бомбардувати незахищені міста, селища, житлові будинки чи споруди.

Станом на 9 березня, за інформацією військово-цивільних адміністрацій, внаслідок ведення бойових дій військами росії на території України зруйновано повністю 312 об’єктів та частково 1662 будівлі критичної інфраструктури. Серед них 40 закладів освіти, 20 закладів охорони здоров’я, понад 1,3 тисячі житлових будинків. Крім того, повністю або частково знеструмлено 806 населених пунктів.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 3, п. 1 

3 особами, які не беруть активної участі в бойових діях … поводяться гуманно, без будь-якої ворожої дискримінації. Забороненим стосовно зазначених вище осіб є насилля над життям й особистістю, зокрема всі види вбивств, завдання каліцтва, жорстоке поводження й тортури.

Ми вже знаємо про смерті тисячі цивільних осіб, з них понад 70 — діти.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 18

Цивільні лікарні, організовані для надання допомоги пораненим, хворим, інвалідам та породіллям, за жодних обставин не можуть бути об’єктом нападу, натомість вони завжди користуються повагою сторін конфлікту й перебуватимуть під їхнім захистом.

А це: обстріл лікарні і пологового будинку в Маріуполі, обстріляна лікарня в місті Попасна, зруйнована лікарня в Ізюмі та багато інших.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 40 

Окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 51

Якщо особи є громадянами держави-супротивниці, їх можна залучати лише до таких видів примусових робіт, виконання яких є необхідним для забезпечення продуктів харчування, житла, одягу, транспорту та здоров’я людей і які не є безпосередньо пов’язаними з проведенням воєнних операцій.

Росія протягом 8 років окупації призиває в свою армію мешканців окупованого Криму. А перед початком повномасштабної війни на території окупованої Донеччини та Луганщини почали “загальну мобілізацію” і відправили місцевих воювати проти України у складі російських військ.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 49

Забороняється, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави або на територію будь-якої іншої держави, незалежно від того, окупована вона чи ні.

Росія систематично зриває евакуацію мирного населення, яку проводить українська влада. При цьому кремль запропонував свої маршрути “евакуації”, спрямовані на його територію та до дружньої йому Білорусі.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 53

Будь-яке знищення окупаційною державою рухомого чи нерухомого майна, що є індивідуальною або колективною власністю приватних осіб чи держави, забороняється, за винятком випадків, коли це є необхідним для проведення воєнних операцій.

Прикладів безліч, це і рухоме майно українців, і їх будинки, й інші цивільні об’єкти. Для конкретики згадаємо про ангар із цивільним літаком “Мрія”, який спалили окупанти і пошкодження київської телевежі внаслідок потрапляння в неї ворожих ракет.

Женевська конвенція про захист цивільного населення під час війни ст. 61

Розповсюдження вантажів допомоги повинно здійснюватись за сприяння та під контролем держави-покровительки. Цей обов’язок може бути передано нейтральній державі, Міжнародному комітету Червоного Хреста чи будь-якій іншій незалежній гуманітарній організації.

Згадаємо, як окупанти намагалися роздавати гуманітарну допомогу в Херсоні.

Конвенція про закони і звичаї війни на суходолі ст. 28

Мародерство у місті чи місцевості, навіть у випадку, якщо його взяли штурмом, забороняється.

Є безліч відео- та аудіодоказів мародерства російськими військовими.

Злочини окупантів можуть розслідувати:

  • Європейський суд з прав людини. Він уже двічі виносив рішення, в якому наказав рф припинити напади та бомбардування цивільних об’єктів в Україні. Росія ігнорує їх, що поглибить її провину в майбутньому.
  • Міжнародний кримінальний суд у Гаазі — розслідує справи та переслідує військових злочинців, які не постають перед судом в окремих країнах; це спадкоємець Нюрнберга, який закріпив принцип, що держави можуть погодитися на створення спеціального суду для захисту міжнародного права.

Прокурор суду Карім Хан уже доручив своїм прокурорам провести розслідування та зібрати докази, перші слідчі вже об’їжджають Україну.

  • Міжнародний суд ООН, що також у Гаазі (вирішує спори між державами, але не може переслідувати окремих осіб; якщо він ухвалить рішення проти росії, забезпечити виконання цього рішення має Рада Безпеки ООН).

Їхні повноваження у розслідуванні злочинів росії залежать зокрема й від політики та дипломатії. Імовірно, для цього буде створено одноразовий трибунал. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та провідні юристи-міжнародники вже презентували декларацію щодо створення трибуналу. Це займе час і потребуватиме згуртованості країн, проте це оптимальний шлях, переконані експерти.

P.S. Якщо ви стали свідком або знайшли докази воєнних злочинів росії, відправляйте їх українським правоохоронцям через спеціальний сайт.