На початку повномасштабної війни міністерствам довелося дуже швидко вирішувати питання. Ці рішення були неідеальними,  але багато з них мали позитивний ефект. 

Безмитне ввезення автомобілів хоч і дозволило багатьом оновити свої автопарки, але й допомогло швидко знайти автівки для ЗСУ. Можливість придбати необхідне за бюджетні гроші без тендерів дозволила організувати закупівлі у той момент, коли 83% підприємців зупинили або скоротили свою діяльність. Хоч від цього і значно постраждала доступність і відкритість публічних закупівель. 

Одним із кроків уряду також було рішення Мінцифри закрити портал відкритих даних. У ньому були зібрані майже всі відкриті реєстри і набори даних, що є в Україні. Портал закрили з перестороги, що інформацію звідти можуть використати росіяни — наприкінці лютого окремо перевіряти і зважувати ризики для кожного з них не було можливості.

Однак із частиною викликів вдалося впоратися, частина зникла, щодо інших у чиновників було достатньо часу, щоб підготувати більш продумані й комплексні рішення. Тому безмитне ввезення автівок скасували, а закупівлі частково повернули у вільний доступ для бізнесу на Prozorro. 

1 серпня роботу відновив і портал відкритих даних. Проте у ньому перестали публікувати 141 набір, бо ці дані ніби потенційно ризикові. Серед них — Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб підприємців (ЄДР). Від його відкритості напряму залежить швидкість відновлення економіки, довіра до державних органів і оперативне надання допомоги Україні. 

Пошук варіантів для розвитку бізнесу і незайнятих ніш

ЄДР містить інформацію про стан підприємств, їхнє місце реєстрації, чим вони займаються. Для бізнесу або тих, хто планував відкрити свою справу, це був один із каналів, щоб швидко оцінити кількість конкурентів, знайти потенційних партнерів, клієнтів або постачальників. Це допомагало оперативніше ухвалювати рішення та розвивати свій бізнес.

Довіра до бізнесу

“Фірма зареєстрована у місцях масової реєстрації? Була створена лише вчора? Власник був засновником десятка фірм, що проіснували лише кілька місяців? Підприємство регулярно змінює власників чи місяць тому перейшло від будівництва до пошиття одягу?” — це лише невеликий перелік питань, ствердна відповідь на які означає підвищений ризик, що потенційний партнер ненадійний.

До війни перевірка потенційного контрагента в ЄДР стала буденною справою, вона зменшувала ризик втрати коштів та сприяла побудові нових партнерств. Із початком війни ця потреба стала ще актуальнішою.

Захист від захоплення бізнесу

Одна із проблем бізнесу — це рейдерські захоплення, під час яких бізнес переписують на сторонніх осіб. Чим швидше реальні власники виявлять, що їх виключили з переліку власників, тим швидше вони зможуть відреагувати і тим менші втрати понести. 

Саме з цієї причини ще в 2020 році ЄДР почали публічно оновлювати щодня. Це дозволило оперативно відстежувати основні зміни щодо компанії. Тепер єдиний спосіб отримувати ці дані напряму від держави — укласти договір із державним підприємством “Національні інформаційні системи” і щомісяця платити майже 5 000 грн.

Ефективна державна політика

Завдяки відкритому ЄДР органи влади на будь-якому рівні могли відстежувати, як саме їхні дії впливають на появу нових бізнесів, перепрофілювання, переміщення, а також виокремлювати негативні тенденції у розвитку бізнесів. 

Ці дані корисні для міжнародних партнерів. Адже дозволяють їм зрозуміти економіку регіону чи окремий сектор, і завдяки цьому — краще розробити програму підтримки або затвердити запит на фінансування місцевих ініціатив.

Довіра до держави

ЄДР допомагав знімати питання про осіб, що отримують незаконну вигоду від своїх посад. Кому належить фірма, що була зареєстрована лише місяць назад, а уже перемагає в тендерах на мільярди? Хто за безцінь отримав у власність державні активи чи право на видобуток копалин?

Крім цього, відкритість — додаткове щеплення від наклепів та інформаційних нападів росіян.

Незважаючи на переваги, відкриття ЄДР може нести потенційний ризик для обороноздатності країни. Зокрема публікація адрес юридичних осіб, що займаються обороною, може полегшити ворогу пошук цілей для атак, а відображення інформації про керівників оборонних підприємств потенційно може збільшити небезпеку їхньому життю. 

Проте ці ризики відносно легко усунути — достатньо прибрати точні адреси для таких підприємств і залишити, наприклад, лише область, не відображати інформацію про директорів оборонних підприємств.

Тому наразі ЄДР потрібно повернути — вигоди від цього для держави та бізнесу переважують ризики. А останні можна знешкодити.

Крім ЄДР, Мінцифри приховало ще 140 реєстрів, щодо багатьох із яких ризики неочевидні або закриття яких матиме значний негативний вплив. Наприклад, Публічна кадастрова карта України важлива для нормальної реалізації земельної реформи і відстеження потенційних зловживань. А Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, дозволяє краще відстежувати, чи не продовжують визнані корупціонери отримувати кошти від держави.

Тому варто ще раз перевірити всі набори даних, які хочуть закрити, і оцінити потенційні ризики та переваги від їхньої публікації, Якщо загроз немає, тоді такий реєстр потрібно оприлюднити повністю. Якщо вони є — потрібно приховати чутливу інформацію та опублікувати решту даних.

Матеріал створено за підтримки USAID / UK aid проєкту “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS”.

Джерело: forbes.ua