Ми відповідальні за якість та комфорт життя у своєму місті не менше, ніж представники влади, обрані нами. Тому кожен повинен розібратися, що таке прозорість, підзвітність та ефективність роботи місцевої влади, і … пильнувати їх. На практиці це означає багато уваги до того, аби обіцяне на словах відповідало реалізованому на практиці.

І якщо ходити на засідання виконавчого комітету чи реалізувати проєкт громадського бюджету можуть собі дозволити далеко не всі через зайнятість, то онлайн ми маємо набагато більше можливостей. Ми таки контактуємо з владою у тих чи інших питаннях: підтримка петицій чи проєктів бюджету участі, участь у тендерних закупівлях міської ради. Цей досвід і є основою довіри до місцевої влади, а ще – причиною відвідати платформу прозорості та підзвітності місцевої влади.

Це новий цифровий інструмент для комунікації міських рад, громад і громадських організацій, який створила Transparency International Ukraine в межах програми Transparent Cities.

На платформі жителі 100 найбільших міст України вже можуть відстежувати позиції свого міста у Рейтингу прозорості, а згодом і Рейтингу підзвітності 50 міст України. Уже доступні картки міст, функціонал для порівняння позицій міст, до прикладу, якщо житель Львова хоче побачити, який стан справ у місті, схожому за масштабами, – Дніпрі, як варіант.

Крім того, платформа дозволяє зробити перший крок на шляху до статусу відповідального жителя громади: виявити наявні проблеми та просигналізувати про них владі максимально конструктивно та лаконічно.

Для цього на платформі передбачені два формати комунікації за участю мешканців міст і представників міської ради. Користувач лишає відгук чи оцінку, а міська рада може на нього відреагувати.

Для цього передбачені загальні та деталізовані відгуки.

Загальні відгуки: платформа дає можливість залишити «швидкий» коментар, що стосується однієї або усіх сфер діяльності міської ради. Може стосуватися особистого досвіду взаємодії з владою онлайн чи офлайн і не потребує підтверджувальних матеріалів.

У яких випадках це корисно? Наприклад, у вашому місті все ще немає онлайн-черги для запису дитини у дитячий садочок, ви хочете запропонувати новий підхід до роботи міської ради з проєктами бюджети участі, ви отримали соціальну послугу без проблем і хочете поділитись досвідом, міська рада якісно реагує на повідомлення щодо закупівель у сервісі Dozorro і ви хочете такого ж рівня підзвітності та діалогу з громадою і в інших сферах діяльності міської ради.

Cфери, які можна коментувати: освіта, землекористування та будівельна політика, закупівлі, бюджетний процес, доступ та участь, інформація про роботу органу місцевого самоврядування, інвестиції та економічний розвиток, житлова політика, фінансова та матеріальна допомога, гранти, соціальні послуги, кадрові питання, антикорупційна політика та професійна етика, комунальне майно, комунальні підприємства.

Деталізовані відгуки: для «професійних» жителів міст, активістів і громадських організацій є деталізовані відгуки. Ними, ймовірно, скористаються ті, хто має досвід у певних питаннях, які потребують участі місцевої влади. Це, зокрема, представники громадських організацій, які спеціалізуються на підзвітності та конкретних сферах. Останні можуть ще й стати сертифікованими користувачами платформи й, окрім іншого, ще й перевіряти відгуки щодо підзвітності у своїй громаді.

Платформа пропонує за допомогою деталізованих відгуків не просто залишити коментар про підзвітність влади у сфері, а ще й оцінити її за чіткою шкалою, доповнивши його підтверджувальними матеріалами. Пізніше ці відгуки впливатимуть на позиції міст у Рейтингу підзвітності 50 міст України.

В яких випадках це корисно: ви не отримуєте реакції на звернення щодо закупівель, ви не маєте достатньо інформації про стан реалізації проєктів бюджету участі чи петицій. Або навпаки: хочете оцінити прогрес міської ради у конкретних сферах, бо вони швидко та системно реформуються, а ви розраховуєте на ті ж темпи та результати в інших сферах.

Використовуючи ці прості формати комунікації на платформі прозорості та підзвітності місцевої влади кожен українець може на практиці вплинути на підзвітність місцевої влади та чітко прокомунікувати запит на зміни.

Міським радам, які хочуть співпрацювати з громадою, платформа дозволяє обробляти всі запитання та пропозиції за єдиним посиланням в особистому кабінеті і завдяки вчасній та системній публічній реакції на відгуки просигналізувати про готовність мінімізувати простір для корупції, а ще – потрапити на вершину Рейтингу підзвітності.

Команда програми укладе перший Рейтинг підзвітності українських міст. Співавторами Рейтингу стануть жителі 50 міст України, що надихає! Приєднуйтесь!

Джерело: blog.liga.net