Ще в листопаді минулого року набрав чинності ініційований Президентом Зеленським  закон, який передбачив важливі зміни в судовій системі. Але реалізацію цього закону було покладено на Вищу раду правосуддя (ВРП) – нереформований орган, який фактично заблокував його впровадження.  

Суспільство очікує обіцяне звільнення недоброчесних та формування судів, до яких буде довіра. А ще громадяни роками чекають на вирішення своїх справ, бо судовій системі бракує близько двох тисяч суддів; деякі суди не працюють взагалі. Ситуацію могла б вирішити нова Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС), але вона досі не сформована через протидію ВРП.  За законом, членів нової ВККС мала б обирати спеціальна конкурсна комісія з міжнародними експертами у складі. Однак ВРП незаконним положенням нівелювала роль міжнародних експертів у цій процедурі. 

Найбільш обурливим є те, що ВРП звинувачує у саботажі реформи міжнародні організації, які відмовилися делегувати експертів для участі у наперед зрежисованому конкурсі до ВККС. 

Водночас ВРП відмовилася сформувати етичну комісію. За задумом президента, цей орган мав би очистити ВРП від недоброчесних представників. Міжнародні партнери номінували експертів зі світовим іменем та бездоганною репутацією. Натомість члени ВРП, побоюючись звільнень, взагалі не виконали закон і відмовились створювати етичну комісію. 

Таким чином, руками своїх представників у Вищій раді правосуддя корумповані суддівські еліти блокують будь-які прогресивні зміни в судовій системі. Розірвати це порочне коло може Президент як ініціатор реформи. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(430) "Суспільство очікує обіцяне звільнення недоброчесних та формування судів, до яких буде довіра. А ще громадяни роками чекають на вирішення своїх справ, бо судовій системі бракує близько двох тисяч суддів; деякі суди не працюють взагалі." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Суспільство очікує обіцяне звільнення недоброчесних та формування судів, до яких буде довіра. А ще громадяни роками чекають на вирішення своїх справ, бо судовій системі бракує близько двох тисяч суддів; деякі суди не працюють взагалі.

Закликаємо Президента як ініціатора реформи якнайшвидше запропонувати Парламенту проект законодавчих змін, які: 

  • забезпечать прозорий конкурс до ВККС за правилами, встановленими конкурсною комісією за участі міжнародних експертів;
  • розблокують створення етичної комісії, яка очистить ВРП від членів, які не відповідають вимогам доброчесності;
  • врахують застереження Венеційської комісії щодо необґрунтованого скорочення Верховного Суду, натомість передбачити прозору та зрозумілу процедуру перевірки суддів Верховного Суду на доброчесність за участі міжнародних експертів.

Зволікання з вирішенням проблеми позбавляє українських громадян надії на справедливість та відштовхує міжнародних інвесторів, які не хочуть мати справу з корупцією в судах.

Ми закликаємо Президента не зволікати з внесення законопроекту до Парламенту та забезпечити його оперативний розгляд. 

Transparency International Ukraine

Центр протидії корупції

Фундація DEJURE

ВГО “Автомайдан”

Центр політико-правових реформ

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(273) "Таким чином, руками своїх представників у Вищій раді правосуддя корумповані суддівські еліти блокують будь-які прогресивні зміни в судовій системі." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Таким чином, руками своїх представників у Вищій раді правосуддя корумповані суддівські еліти блокують будь-які прогресивні зміни в судовій системі.