Від публічних закупівель залежить, наскільки прозоро й ефективно розподілятимуть кошти на відновлення України після війни. Тож фахівці DOZORRO разом з Департаментом сфери публічних закупівель Мінекономіки, ДП “Прозорро”, Центром вдосконалення публічних закупівель КШЕ та іншими експертами сфери розробляють нові підходи для повоєнний закупівель.
Наразі є два основні сценарії, які потрібно об’єднати в один.
Підхід 1. Поділити закупівлі на дві групи: для відбудови та для основної діяльності замовників, — і запровадити різне регулювання для кожної з них.
Була пропозиція зробити:
- перелік об’єктів, які потребують відновлення;
- перелік товарів, робіт і послуг, які для цього необхідні;
- реєстр перевірених бізнесів, які можуть стати підрядниками.
Тоді закупівлі для відновлення можна було б проводити за пришвиденою і спрощеною процедурою, підписуючи договори з компаніями з реєстру на будь-які суми.
Інші закупівлі — для основної діяльності замовників — проводити за загальними правилами. Водночас можна розглядати скорочення строків закупівель, зокрема додати в е-каталоги послуги, підвищити пороги та скасувати звіти за маленькі суми.
Підхід 2. Запровадити режим швидких закупівель для будь-яких потреб на 1,5-2 роки після війни.
А саме:
- встановити вищі пороги;
- там, де доцільно, вибирати постачальників зі сформованих реєстрів кваліфікованих виконавців;
- запровадити спрощені відкриті торги на основі тієї процедури спрощених торгів, яка передбачена законом про оборонні закупівлі;
- популяризувати нецінові критерії;
- використовувати е-каталог для закупівлі стандартних товарів та послуг вартістю до європейських порогів;
- розглянути можливість, щоб закупівлі за встановленими переліками та/або за визначеними сферами проводили центральні закупівельні організації.
Надалі робоча група зосередиться на тому, щоб відібрати найкраще з обох сценаріїв і при цьому мінімізувати корупційні ризики та інші недосконалості.