На замовлення Transparency International Ukraine за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія”» дослідницька агенція Info Sapiens провела другу хвилю соціологічного опитування серед населення та мерів щодо викликів і проблем, очікувань і загальних оцінок ситуації. Питання опитування зокрема стосувалися процесів відновлення України.
Результати першої хвилі опитування показали, що 73% українців серед можливих ризиків найбільше непокоїло повернення корупційних схем у процеси відновлення країни. 63% громадян боялися відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів. І на третьому місці 55% населення хвилювало повернення воєнних дій.
Як змінилася думка українців за пів року? Що нас непокоїть у кінці 2023-го? Та з якими проблемами у відновленні зіштовхуються мери українських міст? Детальніше у дослідженні.
Основні проблеми України
Як і у березні, трьома основними проблемами українці вважають війну (листопад 96%, тоді як березень 98%), корупцію (листопад 88%, тоді як березень — 77%) та руйнування інфраструктури і житла (листопад 82%, тоді як березень — 87%). Страхи війни та руйнувань стали дещо меншими, тоді як корупційні ризики зараз турбують українців навпаки на 11% більше.
Опитані більшою мірою почали перейматися проблемами, пов’язаними з економікою: висока вартість життя та низькі доходи й виїзд працездатного населення з України.
Водночас внутрішні переселенці у жовтні-листопаді, як і пів року тому, здебільшого планують повернутися додому (березень 62%, листопад 63%). При цьому стало менше тих, хто хоче лишитися у місті, де знайшли прихисток з початку війни. Головними стримувальними факторами повернення додому для ВПО лишаються фактори відсутності безпеки, можливі відключення або відсутність електроенергії та опалення. Однак зараз розвинена інфраструктура (садочки, школи, лікарні) стають менш вагомими мотивами залишатися у місці тимчасового прихистку.
Трьома основними проблемами українці вважають війну (96%), корупцію (88%) та руйнування інфраструктури і житла (82%).
Як українці оцінюють процеси відбудови пошкодженого в країні
Загалом поточні процеси відбудови відповідають або перевищують очікування 46% українців. Найбільш позитивно їх сприймають у Східному (52%) та Північному (50%) регіонах України. При цьому кияни критичніші у своїй оцінці, їх очікування частіше не виправдані — так вважає 51% мешканців столиці. Натомість для 39% киян відбудова цілком виправдовує очікування.
Кожен третій дорослий українець (31%) знає або бачив приклади того, що вже було відбудовано. Переважна більшість серед них (74%) задоволена результатом.
Найбільше помічають відбудову у столиці (59%), у Північному (42%) і Східному регіонах (41%). Водночас менш обізнані про процеси відбудови, які тривають зараз, мешканці Півдня (33%) та Центру (22%), і найменше — мешканці Заходу (19%).
Серед опитаних 17% отримали пошкодження майна — переважно нерухомості. Найбільше постраждалих на Сході України — збитків зазнав кожен другий. На другому місці – Південь (32%).
Загальну суму збитків постраждалі в основному оцінюють так:
- у діапазоні від 0 – 100 тис. грн — 41%;
- у діапазоні від 101 тис. грн — 1 млн грн — 20%;
- більше ніж 1 млн грн — 13%.
- важко сказати – 27%
Більшість (65%) тих, хто зазнав збитків та руйнувань, не подавала заявку на компенсацію. З них значна частина (37%) вважає, що у держави є нагальніші потреби, 12% вважають, що є люди, які постраждали більше, тому нехай держава допомагає саме їм. При цьому 26% не подавались на допомогу, бо не вірять, що її отримають.
Більшість (65%) тих, хто зазнав збитків та руйнувань, не подавала заявку на компенсацію. З них значна частина (37%) вважає, що у держави є нагальніші потреби, 12% вважають, що є люди, які постраждали більше, тому нехай держава допомагає саме їм.
Допомога та фінансування
Від початку повномасштабного вторгнення майже половина громадян (42%) отримувала хоч якусь допомогу. Найбільше таких на Сході — 88%, Півдні — 63% та в Центрі — 25%.
Головні джерела отримання допомоги, за словами опитаних, — це міжнародні фонди (35%), держава (33%), українські ГО, фонди і волонтери (28%), міжнародні ГО (25%).
43% українців відзначають вагомий внесок міжнародних донорів у процес відбудови України. Молодь найбільш позитивно оцінює допомогу міжнародних партнерів — передусім через кращу обізнаність.
В цілому мешканці усіх регіонів позитивно оцінюють вклад міжнародних донорів: Схід (46%), Північ (49%), столиця (50%). Утім у деяких областях люди погано обізнані про участь міжнародних партнерів у відбудові — на Заході не знають про це 47% опитаних, а в Центрі — 43%.
43% українців відзначають вагомий внесок міжнародних донорів у процес відбудови України. Молодь найбільш позитивно оцінює допомогу міжнародних партнерів — передусім через кращу обізнаність.
Тривалість відбудови відповідно до очікувань
Українці готуються до більш тривалої відбудови, ніж вважали ще пів року тому.
У порівнянні з минулою хвилею дослідження значущо збільшилась частка українців, які вважають, що відбудова триватиме понад 10 років. У березні так вважали 63% населення, а в листопаді вже 73% очікують, що відбудова триватиме до 10 років або більше. Такі ж прогнози українці дають і стосовно відновлення економіки: 70% вважають, що цей процес триватиме до 10 років та більше.
Також українці наполягають, що влада має консультуватися з громадськістю у питаннях відбудови, і це прагнення не змінилося за пів року — 92% восени та 93% весною.
У порівнянні з минулою хвилею дослідження значущо збільшилась частка українців, які вважають, що відбудова триватиме понад 10 років. У березні так вважали 63% населення, а в листопаді вже 73% очікують.
Основні побоювання українців у повоєнному відновленні країни
Як і весною, найбільшим ризиком у відновленні України населення бачить корупцію, причому одразу за двома параметрами: відсутність контролю та, як наслідок, розкрадання коштів (79%), повернення корупційних схем (75%). І на третьому та четвертому місцях українців непокоять великий масштаб руйнувань (65%) та загроза повторення бойових дій (63%).
Найбільшим ризиком у відновленні України населення бачить корупцію, причому одразу за двома параметрами: повернення корупційних схем (79%), відсутність контролю та, як наслідок, розкрадання коштів (75%).
Відновлення очима мерів
У листопаді 2023-го дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Transparency International Ukraine також провела 10 глибинних інтерв’ю з мерами та їх заступниками.
Ключові висновки з опитування. Очільники міст вважають, що майбутнє відновлення має відбуватися за такими критеріями.
- Наявність чіткої та зрозумілої концепції відбудови і розподілу коштів між більшими та меншими містами. Управлінці підкреслюють важливість урахування спроможностей міст співфінансувати проєкти. Наголошують на необхідності індивідуального підходу до різних міст та регіонів.
- Врахування масштабу руйнувань при розподілі коштів. Потрібен індивідуальний підхід до міст з великими/суцільними руйнуваннями та без суттєвих руйнувань.
- Врахування кількості ВПО при розподілі коштів між містами. Необхідні різні стратегії для міст з більшою та меншою кількістю ВПО.
Управлінці міст також зазначили, що для успішного відновлення, вони потребують:
- залучення фахівців та міжнародних команд для роботи з громадами після перемоги,
- допомоги у розробці стратегій відбудови та підтримки громад у цьому процесі,
- підтримки від міжнародних організацій та держав у розробці та втіленні проєктів,
- повернення повноважень і коштів місцевій владі після війни.
Наявність чіткої та зрозумілої концепції відбудови і розподілу коштів між більшими та меншими містами. Управлінці підкреслюють важливість урахування спроможностей міст співфінансувати проєкти. Наголошують на необхідності індивідуального підходу до різних міст та регіонів.
Transparency International Ukraine – акредитований представник глобального руху Transparency International, який з 2012 року допомагає Україні ставати сильнішою. Організація комплексно підходить до розробки та впровадження змін задля зниження рівня корупції в окремих сферах.
ТІ Ukraine допомогла створити та згодом передала державі системи Prozorro, Prozorro.Продажі, eHealth та Prozvit. Також команда впровадила Рейтинги прозорості та підзвітності міст, розбудувала спільноту DOZORRO для контролю за публічними закупівлями та співзаснувала коаліцію RISE UA, що захищає доброчесність і ефективність у відбудові.
Це дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) в межах Проєкту #ВзаємоДія. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Довідково: Проєкт “Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія” — це шестирічна ініціатива Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID), мета якої – допомогти Україні протидіяти корупції та підвищити рівень підзвітності та прозорості врядування в Україні. Програма спрямована забезпечити ключові урядові установи додатковими можливостями для боротьби з корупцією, зміцнити підтримку та залучити громадянське суспільство до антикорупційних ініціатив, зменшити рівень терпимості громадян до корупції, а також забезпечити максимальну прозорість та підзвітність повоєнної відбудови та відновлення України.