Команда DOZORRO Transparency International Ukraine дослідила, як у ЄС застосовують нецінові критерії в публічних закупівлях та як ефективно їх використовувати в Україні.

У більшості тендерів переможця обирають за найменшою ціною, однак це не єдиний варіант — замовник може вказати, за що він готовий доплатити. Наприклад, якщо підприємець ставить трохи вищу ціну, проте надає довший строк гарантії або розташований ближче, його пропозиція може бути більш вигідною за інші.

До критеріїв оцінювання, не пов’язаних із ціною, можна віднести:

  • якісні характеристики, включно з технічними;
  • візуальний вигляд та функціональність, доступність для всіх користувачів;
  • соціальні, екологічні, інноваційні характеристики;
  • кваліфікацію та досвід працівників підрядника, якщо це може суттєво вплинути на якість виконання робіт чи надання послуг.

У Європейському союзі цей перелік не вичерпний. Замовник може обґрунтовано встановлювати й інші нецінові критерії оцінки. Додаткові критерії можуть мотивувати постачальників представляти кращі пропозиції, адже в таких тендерах враховують їхні особливості й переваги.

У ЄС замовників стимулюють оцінювати пропозиції на тендерах не лише за ціною, а й за іншими критеріями та вартістю життєвого циклу. У 2021 році частка таких закупівель сягнула 42%. Але і країни-члени союзу стикаються з труднощами під час впровадження нецінових критеріїв у публічних закупівлях, адже це досить складний механізм. 

В Україні його застосовують у поодиноких випадках — менше, ніж у 1% лотів — і часто неправильно. У дослідженні, окрім опису європейської практики, ми навели покрокові приклади для впровадження нецінових критеріїв в українські тендери. Вони допоможуть замовникам розрахувати справді вигідні умови відстрочки оплати та поставки, подовження гарантії та інші нецінові критерії.

Дослідження підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.