Ефективний контроль публічних закупівель під час війни потрібен як ніколи. Коштів обмаль, відповідно їх необхідно витрачати максимально раціонально. Водночас ще у 2020 році Transparency International Ukraine вказувало на низку проблем у цій сфері. 

Наш проєкт DOZORRO дослідив, чи змінилася ситуація з тих пір:  проаналізував нормативну базу, статистичні показники та практики оскарження висновків.

Основні проблеми моніторингу так і не вирішили:

  • фокус контролю зміщений на виявлення формальних порушень, які не заподіяли шкоди бюджету та/або конкурентності закупівлі;
  • способи усунення порушень, що визначають аудитори, та наслідки цих порушень непропорційні;
  • автоматичні ризик-індикатори не відповідають новому законодавству, їхнє використання неможливе;
  • підстави для часткового та пріоритетного моніторингу не встановлені;
  • способи усунення порушення, до яких аудитори можуть спонукати замовника, чітко не визначені.

Щоб усунити їх Transparency International Ukraine рекомендує зокрема:

  • Створити класифікацію для порушень за ступенем істотності.

Для цього потрібно визначити критерії суттєвості порушень. Водночас варто пам’ятати про головні принципи здійснення публічних закупівель такі, як: здорова конкуренція, прозорість, ефективність та економія. Надалі цю класифікацію можна буде використовувати в правових конструкціях.

  • Визначити спосіб усунення порушення різних категорій та на різних стадіях.

Наприклад, у разі виявлення тоді, коли можна виправити порушення без розірвання договору або скасування закупівлі.

  • Нормативно визначити та втілити в ризик-індикаторах пріоритети відбору закупівель.

Необхідно актуалізувати перелік та сутність ризик-індикаторів у нормативній базі та запровадити їх до електронної системи закупівель Prozorro.

  • Встановити положення, згідно, з яким під час проведення моніторингу процедура закупівлі та виконання договору зупиняються (при виявленні суттєвого порушення).

Це допоможе уникнути ситуації, у якій замовник змінює стадію процедури та робить неможливим виправлення порушення. Для того, щоб запобігти зловживанням ОДФК можна встановити обмеження — використовувати запропоноване положення щодо однієї закупівлі тільки один раз. Також це дасть змогу уникнути вибуття державних коштів.

В умовах війни вкрай важливо відстежувати та регулювати публічні закупівлі. Цей крок дозволить уряду та організаціям забезпечити оптимальне використання бюджетних коштів, забезпечити прозорість та виконання вимог щодо порушень.

Більше рекомендацій — у повному тексті дослідження.

Дослідження підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.