Ефективний контроль публічних закупівель під час війни потрібен як ніколи. Коштів обмаль, відповідно їх необхідно витрачати максимально раціонально. Водночас ще у 2020 році Transparency International Ukraine вказувало на низку проблем у цій сфері.
Наш проєкт DOZORRO дослідив, чи змінилася ситуація з тих пір: проаналізував нормативну базу, статистичні показники та практики оскарження висновків.
Основні проблеми моніторингу так і не вирішили:
- фокус контролю зміщений на виявлення формальних порушень, які не заподіяли шкоди бюджету та/або конкурентності закупівлі;
- способи усунення порушень, що визначають аудитори, та наслідки цих порушень непропорційні;
- автоматичні ризик-індикатори не відповідають новому законодавству, їхнє використання неможливе;
- підстави для часткового та пріоритетного моніторингу не встановлені;
- способи усунення порушення, до яких аудитори можуть спонукати замовника, чітко не визначені.
Щоб усунити їх Transparency International Ukraine рекомендує зокрема:
- Створити класифікацію для порушень за ступенем істотності.
Для цього потрібно визначити критерії суттєвості порушень. Водночас варто пам’ятати про головні принципи здійснення публічних закупівель такі, як: здорова конкуренція, прозорість, ефективність та економія. Надалі цю класифікацію можна буде використовувати в правових конструкціях.
- Визначити спосіб усунення порушення різних категорій та на різних стадіях.
Наприклад, у разі виявлення тоді, коли можна виправити порушення без розірвання договору або скасування закупівлі.
- Нормативно визначити та втілити в ризик-індикаторах пріоритети відбору закупівель.
Необхідно актуалізувати перелік та сутність ризик-індикаторів у нормативній базі та запровадити їх до електронної системи закупівель Prozorro.
- Встановити положення, згідно, з яким під час проведення моніторингу процедура закупівлі та виконання договору зупиняються (при виявленні суттєвого порушення).
Це допоможе уникнути ситуації, у якій замовник змінює стадію процедури та робить неможливим виправлення порушення. Для того, щоб запобігти зловживанням ОДФК можна встановити обмеження — використовувати запропоноване положення щодо однієї закупівлі тільки один раз. Також це дасть змогу уникнути вибуття державних коштів.
В умовах війни вкрай важливо відстежувати та регулювати публічні закупівлі. Цей крок дозволить уряду та організаціям забезпечити оптимальне використання бюджетних коштів, забезпечити прозорість та виконання вимог щодо порушень.
Більше рекомендацій — у повному тексті дослідження.
Дослідження підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.