На замовлення Transparency International Ukraine за підтримки Проєкту USAID “Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія” дослідницька агенція Info Sapiens провела соціологічне опитування серед населення та представників українського бізнесу про потреби та очікування від майбутньої відбудови України. 

Ці дані репрезентують думку громадян та бізнесу з основних питань: очікування від відбудови, бачення стосовно проведення відновлення, довіра до інституцій, основні ризики та способи їх нівелювання. 

Основні проблеми України, на думку українців та бізнесу 

Головними проблемами країни українці називають війну (100%), руйнування інфраструктури та житла (98%), а також корупцію (94%). Безробіття вважають проблемою 89% опитаних — особливо гостро її сприймають жінки (ймовірно вони частіше особисто відчувають цю проблему). Серед іншого суттєвими проблемами українці вважають відсутність професіоналів у владі, високу вартість життя та низькі доходи.

корупція опитування проблеми

І якщо населення ставить корупцію на третє місце після збройної агресії росії та її наслідків, то для бізнесу ці питання видаються серйознішими, аніж руйнування. Представники бізнесу значущо частіше нарікають на корупцію, непрофесіоналізм у владі, несправедливість судової системи та переймаються міграцією населення і відсутністю інвестицій в економіку.

Бізнес на сьогодні визначає своїми головними больовими точками відсутність платоспроможного попиту, низьку купівельну спроможність, втрату кваліфікованого персоналу, проблеми з ланцюгом постачання та втрату логістичних зв’язків. Нестача  кваліфікованого персоналу особливо гостро відчувається у таких галузях, як «проєктування, будівництво, професійно-технічна діяльність» та «транспорт і логістика».

83% бізнесу зазнали збитків та втрат. А 25% — руйнувань або пошкоджень, проте лише третина з них зафіксували або фіксують пошкодження для подання заяв на відшкодування. Не подаються на компенсації, бо не вірять у відшкодування та допомогу — бізнес не бачить сенсу подавати подібні заяви. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(292) "Якщо населення ставить корупцію на третє місце після збройної агресії росії та її наслідків, то для бізнесу ці питання видаються серйознішими, аніж руйнування" ["quote_author"]=> string(0) "" }

Якщо населення ставить корупцію на третє місце після збройної агресії росії та її наслідків, то для бізнесу ці питання видаються серйознішими, аніж руйнування

Очікування населення та бізнесу від процесу відбудови 

Населення та бізнес поділяють позицію, що відбудова України триватиме до 10 років та більше — таку думку висловили 60% бізнесу і населення. 

Основними принципами відбудови, на думку переважної більшості опитаних, мають бути:

  • Децентралізація надходження коштів. Кожна постраждала громада має власну специфіку, тож плани мають бути окремі для кожної громади. З такою думкою погодились 76% українців та 78% представників бізнесу. Відповідно, бюджети також треба спрямовувати на кожен проєкт, а не розподілятися централізовано —  так вважають 50% українців і 68% бізнесу. 
  • Завчасна стратегія відбудови. Україна має готувати плани та стратегії відбудови уже зараз, щоб не гаяти час після перемоги. З такою думкою погодились 86% українців та 81% представників бізнесу. 
  • Прозорість та відкритість відбудови. 79% населення і 62% бізнесу  вважають, що всі процеси та етапи відновлення країни мають відбуватися максимально прозоро і відкрито, наприклад, із застосуванням системи Prozorro. Опитаних також цікавить доступ до даних про відповідальних осіб, результати контролю виконання робіт, контроль надходжень та витрат коштів. 
  • Залучення громадян і бізнесу. Респонденти наполягають, що у процесах відбудови влада має консультуватися з громадськістю та бізнесом — таке прагнення демонструють 94% населення та 91% підприємців.
  • Якість робіт як пріоритет. Населення виразно підтримує ідею, що відбір виконавців робіт з відбудови має базуватися на принципі «краще довше/дорожче, але краще». Більше ніж половина респондентів серед основних критеріїв називає високу якість робіт, репутацію (гарні відгуки) та досвід виконання проєктів. А хоча б один із цих критеріїв згадали 93% опитаних. Бізнес повністю підтримує населення в прагненні спиратися на репутаційні критерії при виборі виконавців робіт з відбудови, а також на фактори досвіду та підтвердженої якості. Щобільше, схильність спиратися на репутаційні критерії серед представників бізнесу є значущо вищою, ніж серед населення — 71%-73% серед бізнесу проти 56% серед населення.

«Українське суспільство платить надзвичайно високу ціну, виборюючи свою свободу. Відтак, населення демонструє зростаючу вимогливість до майбутнього, але при цьому декларує готовність активно включатися в процеси і бути частиною змін. З одного боку, українці хочуть отримати “чарівну паличку” і побудувати все краще, ніж було — зі стратегічним плануванням і комплексними рішеннями. З іншого боку розуміють важливість відбудовувати житло й інфраструктуру там, де це можливо, і актуальність цих робіт уже сьогодні», — переконана заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(515) "«З одного боку, українці хочуть отримати “чарівну паличку” і побудувати все краще, ніж було — зі стратегічним плануванням і комплексними рішеннями. З іншого боку розуміють важливість відбудовувати житло й інфраструктуру там, де це можливо, і актуальність цих робіт уже сьогодні»" ["quote_author"]=> string(132) "Анастасія Мазурок, заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine" }

«З одного боку, українці хочуть отримати “чарівну паличку” і побудувати все краще, ніж було — зі стратегічним плануванням і комплексними рішеннями. З іншого боку розуміють важливість відбудовувати житло й інфраструктуру там, де це можливо, і актуальність цих робіт уже сьогодні»

Анастасія Мазурок, заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine

Пріоритети у відбудові

Як населення (59%), так і бізнес (63%) переконані, що житло для тих, хто його втратив, мають будувати вже зараз, а не чекати капітального будівництва після перемоги. Водночас респонденти вважають, що першочергово потрібно відновлювати критичну інфраструктуру країни, і вже на другому місці будинки. 

Населення очікує, що відбудова торкнеться не лише зруйнованих об’єктів та сфер, а й охоплюватиме  побудову того, що країна потребувала і до війни, та модернізацію старих об’єктів. Наприклад, жителі сіл очікують, що в рамках відбудови будуть побудовані або відремонтовані дороги та об’єкти соціальної інфраструктури (лікарні, школи) в їхній місцевості. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(330) "Населення очікує, що відбудова торкнеться не лише зруйнованих об’єктів та сфер, а й охоплюватиме  побудову того, що країна потребувала і до війни, та модернізацію старих об’єктів." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Населення очікує, що відбудова торкнеться не лише зруйнованих об’єктів та сфер, а й охоплюватиме  побудову того, що країна потребувала і до війни, та модернізацію старих об’єктів.

Побоювання щодо майбутньої відбудови 

Результати опитування демонструють, що у питаннях відновлення країни корупцію українці, а особливо бізнес, вважають навіть більшою загрозою, ніж можливе повторення воєнних дій. 

Так, 73% українців та 80% представників бізнесу серед можливих ризиків найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови. 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів. І лише на третьому місці бізнес (45%) та населення (55%) називають повернення воєнних дій. 

Щоб нейтралізувати головний страх українців, тобто корупцію, потрібно забезпечити механізми контролю — так вважають 33% населення та 44% представників бізнесу. Також українці виступають «за» посилення кримінальної відповідальності за корупцію — 24% та 18% відповідно. 

Населення в цілому має досить розмиті уявлення, які інституції за що мають відповідати у відбудові. 

  • Наприклад, відносна більшість опитаних (від 42% до 46%) відповідальними за пошук фінансування називають бізнес-структури — як національні, так і міжнародні. На другому місці — органи влади, зокрема, Президент та міжнародні донорські організації. 
  • Фінансувати відбудову, на думку понад половини населення, також має бізнес — (місцевий, національний і міжнародний) та міжнародні організації й донори. 
  • Контролювати витрати повинні майже усі інституції — від влади усіх рівнів до громадських активістів і органів правопорядку. Утім, при уточненні, основну відповідальність за контроль люди покладають на незалежних аудиторів та Президента. 
  • Ставити задачі, на думку 44% українців, має Президент України, а 30% вважають, що місцева, законодавча і центральна виконавча влади.
  • Контролювати виконання задач  повинні місцева влада (54%) і Президент (49%). 

Із важливого, Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, яке було створене лише цього року, буде ефективним — на думку 65% населення. Показник очікування ефективності серед бізнесу значущо менший і складає 49%.

«Бізнес, як і населення України, побоюється корупції і повернення недоброчесних практик. При цьому бізнес загалом менше довіряє владі і більше розраховує на себе. Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань», — резюмує результати соціологічного опитування заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(532) "«Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань»." ["quote_author"]=> string(132) "Анастасія Мазурок, заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine" }

«Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань».

Анастасія Мазурок, заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine

Це дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) в межах Проєкту #ВзаємоДія. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

 

Довідково: Проєкт «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія» — це шестирічна ініціатива Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID), мета якої – допомогти Україні протидіяти корупції та підвищити рівень підзвітності та прозорості врядування в Україні. Програма спрямована забезпечити ключові урядові установи додатковими можливостями для боротьби з корупцією, зміцнити підтримку та залучити громадянське суспільство до антикорупційних ініціатив, зменшити рівень терпимості громадян до корупції, а також забезпечити максимальну прозорість та підзвітність повоєнної відбудови та відновлення України.