Трансперенсі Інтернешнл Україна презентувала результати дослідження «Захистити свої права: як працює оскарження закупівель за новими правилами».
Якщо учасник вважає, що замовник порушив його права, він може звернутися до Колегії АМКУ. Бізнес має таку можливість вже понад п’ять років, проте з 19 квітня 2020 року Верховна Рада змінила правила оскарження та запровадила низку нововведень.
Наприклад, тепер учасник може змусити замовника скасувати своє рішення про відміну закупівлі. Якщо Колегія АМКУ задовольняє скаргу, скаржник отримає назад сплачені за її подання кошти. Також скаржник більше не може відкликати скаргу, а оплата її подання здійснюється винятково онлайн.
Ці зміни повинні були полегшити участь в процесі оскарження та зробити весь процес більш ефективним. Щоб оцінити, наскільки вдалося цього досягти, ми дослідили оскарження з 2018 року по кінець лютого 2021.
Після 19 квітня 2020 року учасники стали подавати менше скарг. Проте лише тимчасово, і на початку 2021 року кількість скарг почала зростати і врешті досягла рівня до набуття чинності новим Законом.
Час, упродовж якого скаржники очікували на рішення Колегії АМКУ, зменшився із середнього показника 20 до 17 календарів днів у вересні 2020 року. Водночас частка задоволених скарг зросла з 43 % до 65 %. Після 19 квітня 2020 року частка незадоволених скарг упала з ≈37 % до ≈28 %, майже в шість разів зменшилася частка відхилених.
Разом з новими правилами, з’явилася можливість подати скаргу на відміну закупівлі. У такому випадку ймовірність підписання договору скаржником могла становити, за нашими прогнозами, ≈30 %. Аналогічний прогнозований показник для закупівель зі скаргами на рішення — 15,4 %, а для скарг на умови — лише 3,5 %.
Однак ми також виявили низку потенційних проблем зі скаргами на відміну:
- якщо Колегія АМКУ визнавала рішення про відміну тендеру неправомірним, окремі замовники повторно скасували закупівлю; у гіршому випадку це може означати, що замовник намагається все ж таки неправомірно скасувати тендер;
- трапляються випадки, коли після рішення Колегії АМКУ повернутися до розгляду пропозиції учасника замовники залишають лот активним й не оцінюють пропозиції;
- окремі замовники можуть не виконати рішення Колегії АМКУ про внесення змін до тендерної документації і перейти на етап аукціону зі «старою» версією документації. Потім невиконання рішення Колегії АМКУ може використовуватись в якості законного приводу для відміни закупівлі (оскільки закупівля має порушення).
Водночас варто врахувати, що учасники все ще рідко оскаржують скасування закупівлі, попри те, що з моменту запровадження цієї можливості минув майже рік.
Цікаво також, що попри те, що частина оплат за подання скарг повертається, скаржники сплатили до Державного бюджету у 2020 році більше коштів, ніж було заплановано.