43% коштів за бензин у 2018 році держава заплатила трьом компаніям — ОККО, WOG та “Лівайн Торг”.
Антикорупційна громадська організація Трансперенсі Інтернешнл Україна 28 лютого презентувала новий секторальний звіт — “Заправились на ProZorro: як закуповували бензин та дизель”. Аналітики проекту DOZORRO дослідили закупівлі пального через електронну систему ProZorro у 2018 році. І з’ясували основні тенденції та проблеми цього сектору ринку пального України.
Однією з особливостей ринку пального в публічних закупівлях є велика кількість додаткових угод на підвищення ціни. Деякі постачальники часто зловживають ними: занижують вартість задля перемоги у тендері, а потім поступово піднімають ціну до ринкової. Лідер за кількістю додаткових угод є компанія “Ліван Торг”. В одній із закупівель фірма через додаткові угоди з комунальниками збільшила ціну бензину А-92 зі стартових 15 грн до 29 грн за літр. У результаті замість 20 тисяч літрів за новою ціною купили вдвічі менше пального.
У 2018 році держава заправилась у ProZorro на бюджетні 13,5 мільярдів гривень. При цьому на дизель Україна витратила майже в чотири рази більше, ніж на бензин. За бензин заплатили 2,9 млрд грн, тоді як за дизель — 10,6 млрд грн.
Міністерство оборони України та Національна поліція України — найбільші покупці бензину у ProZorro. Головними “заправщиками” держави є “ОККО контракт” (ОККО), “Нафтотрейд ресурс” (WOG) та “Лівайн торг”, яку пов’язують з групою “Приват”. Разом ця трійка отримала 76% усіх коштів на бензин А-95 або 47% усіх договорів.
Ціни WOG в середньому були вищими на 2,8 грн за літр А-95, ніж в конкурентів. Це пояснюється тим, що більшість своїх контрактів WOG, на відміну від ОККО, уклали через прямі угоди. За підрахунками аналітиків, використання конкурентних процедур закупівель ProZorro дозволило зекономити державі до 3 грн на літрі бензину.
Транспортники “Укрзалізниці” та Міноборони купили 77% усього дизеля у 2018 році. Три компанії — “Фідея”, “Анвітрейд” та “ОККО контракт” — продали державі через ProZorro 60% усього дизеля. Найбільше на цьому заробила компанія “Фідея”, зареєстрована у 2017 році — 2,6 млрд грн.
Більшість закупівель дизеля (61%) і кожна четверта закупівля бензину були неуспішними у 2018 році. Або учасники не приходили на торги, або ж замовник їх дискваліфікував. Інколи замовникам слід було докласти чимало зусиль, щоб заправити свої автівки. Наприклад, Віньковецька лікарня ветеринарної медицини 8 разів безуспішно намагалась закупити бензин.
В Україні досі за бюджетні кошти купують бензин А-80, який заборонений в обігу через неекологічність (стандарт Євро-4). Найбільше його купували лісові господарства. Усього витратили щонайменше 627 тисяч гривень.