Трансперенсі Інтернешнл Україна презентувала результати дослідження “По той бік ProZorro: чи довіряє український бізнес публічним закупівлям”. Для його проведення аналітики опитали 599 учасників закупівель у ProZorro, а також проаналізували активність учасників у системі публічних закупівель за три роки.
Як показало опитування, 54% учасників загалом задоволені роботою системи ProZorro. Зокрема учасники позитивно відгукнулися про взаємодію з електронними майданчиками. Так, 80% опитаних задоволені роботою в електронних майданчиках ProZorro, 70% — зручністю пошуку тендерів, 79% — подачею тендерних пропозицій. Крім того, 63% підприємців зареєстровані одразу на кількох майданчиках, що свідчить про високу конкуренцію майданчиків на ринку.
“Електронні майданчики — це невід’ємна складова екосистеми публічних закупівель ProZorro. І вони не лише забезпечують рівний доступ бізнесу до тендерів, а й розвивають зручний інтерфейс, надають підтримку учасникам та роблять внесок у підтримку складної IT-інфраструктури ProZorro. Як показало опитування, бізнес здебільшого задоволений роботою електронних майданчиків. І це різко контрастує з намірами окремих депутатів партії “Слуга народу”, зокрема Олександра Дубінського, їх ліквідувати. Поза тим, дослідження вказує на досі нерозв’язані проблеми сфери публічних закупівель, які відлякують бізнес: дискримінації, безкарність замовників тощо”, — стверджує директор програми інноваційних проєктів TI Україна Іван Лахтіонов.
24% опитаних стверджують, що безпосередньо стикалися з корупцією при роботі з системою ProZorro, у 19% — стикалися їхні знайомі. При цьому, 41% вказують, що з корупцією в ProZorro не стикалися. Цікавий той факт, що на 9% більше опитаних не стикалися з корупцією після запровадження ProZorro, аніж до появи електронної онлайн-системи. Серед проблем, з якими бізнес найчастіше стикається в публічних закупівлях, опитані учасники назвали: дискримінаційні вимоги в тендерній документації (69,9%), вимоги необов’язкових документів (68,1%), безпідставне відхилення пропозиції (55,8%). 84% опитаних вважають, що відповідальність і покарання замовників за порушення у сфері публічних закупівель необхідно посилити.
Усього за три роки існування ProZorro було підписано договорів на 3,44 трильйона гривень. За цей час у конкурентних торгах на ProZorro взяли участь 90 тисяч учасників.
Нагадаємо, що нещодавно Президент підписав нову редакцію закону “Про публічні закупівлі”, яка вступить у дію вже за пів року. Згідно з новим законом, усі закупівлі від 50 тисяч гривень (зараз — від 200 тисяч гривень) будуть проводитися у ProZorro, що виведе з тіні понад чверть мільйона закупівель на рік. Крім того, закон удосконалить процедуру оскарження торгів та запровадить персональну відповідальність замовників за порушення законодавства у сфері закупівель.