У середині грудня Верховна Рада прийняла за основу урядовий законопроєкт №12245, спрямований на актуалізацію положень Бюджетного кодексу та забезпечення виконання Україною низки зобов’язань перед міжнародними партнерами. У першій редакції проєкту з’явилися положення щодо зміни порядку оплати праці працівників Держаудитслужби. Але за рекомендацією бюджетного комітету ці пропозиції виключили після першого читання.

Однак в процесі підготовки проєкту до подальшого розгляду вже депутати включили до нього низку пропозицій, що стосуються зміни статусу Держаудитслужби та її працівників. І 10 січня профільний підкомітет підтримав відповідну поправку, яка:

  • наділяє Держаудитслужбу спеціальним статусом;
  • встановлює спецзвання для держслужбовців органу;
  • визначає структуру їхньої заробітної плати та покладає на уряд повноваження визначати розміри їхніх посадових окладів.

Якщо запропоновані зміни ухвалять, розмір заробітних плат буде визначати не закон, а уряд. Це залишить посадові оклади службовців Держаудитслужби вразливими через можливі бюджетні обмеження або зміну політичних пріоритетів. 

Водночас Парламент вже готує до другого читання законопроєкт, яким передбачено запровадження єдиної класифікації посад державної служби та уніфікованої системи оплати праці (грейдів). За таких умов необхідність додаткового наділення Кабміну повноваженнями щодо визначення схеми посадових окладів в Держаудитслужбі виглядає сумнівною. Варто зазначити, що наразі відсутні будь-які розрахунки для обґрунтованого перегляду заробітних плат в органі.

Так само відсутня потреба і в наданні Держаудитслужбі спеціального статусу та встановленні спецзвань для службовців органу — з тексту поправки не вбачається інше застосування таких змін, окрім як для врегулювання питання заробітних плат.

Ми переконані, що перегляд заробітних плат працівників Державної аудиторської служби має здійснюватися в комплексі з іншими важливими змінами, які стосуються діяльності цього органу та про які ми вже зазначали раніше

Першим кроком має стати узгодження повноважень між Рахунковою палатою та Держаудитслужбою. Після прийняття закону, який розширив повноваження Рахункової палати на аудит місцевих бюджетів, невирішеним залишилося питання перетину функцій цих органів. З цим погоджуються в бюджетному комітеті і на цьому наголошують в Європейській Комісії. 

На наступному етапі важливо посилити ефективність та спроможність органу завдяки впровадженню конкурсного відбору та проведенню переатестації діючих працівників для зайняття посад в оновленій Держаудитслужбі. Такі зміни забезпечать можливість отримати гідні умови праці кваліфікованим фахівцям. Паралельно важливо вдосконалити підходи до визначених контрольних заходів.

З огляду на відсутність комплексного розв’язання вищезазначених питань, TI Ukraine закликає депутатів не підтримувати фрагментарні пропозиції до законопроєкту №12245, які стосуються організаційних аспектів діяльності Державної аудиторської служби.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(316) "TI Ukraine закликає депутатів не підтримувати фрагментарні пропозиції до законопроєкту №12245, які стосуються організаційних аспектів діяльності Державної аудиторської служби" ["quote_author"]=> string(0) "" }

TI Ukraine закликає депутатів не підтримувати фрагментарні пропозиції до законопроєкту №12245, які стосуються організаційних аспектів діяльності Державної аудиторської служби