Питання комплексної реформи Агентства з розшуку і менеджменту активів (АРМА) з кожним місяцем стає все актуальнішим. Вимога провести таку реформу зафіксована як в Ukraine Facility Plan, так і в Меморандумі України та МВФ і останньому Звіті Єврокомісії щодо України щодо розширення. 

Водночас позиція самого Агентства щодо цієї реформи зрозуміла не до кінця. Так, керівництво АРМА протягом всього періоду своїх повноважень наголошувало на потребі закріпити на законодавчому рівні зміни, які мають покращити роботу Агентства, водночас розуміння, наскільки комплексними мають бути оновлені правила, і про які саме правила ідеться, від початку було досить розпливчатим.

Від самого початку АРМА підтримувало підготовлений Кабінетом Міністрів законопроєкт 12374, проте у представників громадськості та в деяких нардепів були застереження щодо цієї версії реформи — зокрема, через відсутність у ній достатньою мірою необхідних змін, спрямованих на підвищення прозорості управління та реалізації арештованих активів. Нардепи надали альтернативні версії законопроєкту, одну з яких, авторства Олексія Мовчана, Анастасії Радіної, Ярослава Желєзняка та інших нардепів, 12 лютого парламент прийняв за основу. Цей варіант реформи, хоч і вирізнявся суттєвими покращеннями, все ще потребував доопрацювання, що і стало надалі основою для роботи авторів спільно з експертною спільнотою.

Водночас АРМА до ухваленого в першому читанні законопроєкту поставилося із засторогою, а комунікація Агентства в питанні власної реформи поступово почала змінюватися.

Експерти Transparency International Ukraine провели контент-аналіз комунікації АРМА, щоб виявити, як саме інституція говорить про власне оновлення, як змінювалося ставлення керівників Агентства до законодавчих змін щодо такого реформування та наскільки аргументованою наразі є позиція органу щодо законопроєкту 12374-д, що перебуває на розгляді парламенту. Аналіз охопив період з 1 лютого по 16 квітня 2025 року, а предметом вивчення стала Facebook-сторінка АРМА — головний комунікаційний майданчик Агентства в соціальних мережах.

Короткі висновки:

  • головний меседж комунікації Агентства в питанні реформи полягає не в потребі системних змін, а в тому, що ці зміни вже відбуваються майже два роки — після того, як нові керівники АРМА обійняли свої посади;
  • у публічній комунікації Агентства за згаданий період жодним чином не висвітлюються невдачі та помилки АРМА з червня 2023 року та результати проробленої роботи над помилками;
  • протягом всього досліджуваного періоду в комунікації АРМА підтримує виключно урядову версію законопроєкту 12374, тоді як щодо ухваленого в першому читанні варіант законопроєкту 12374-д в публічній комунікації Агентства висвітлювалися лише його недоліки — позитивні сторони документа не розглядалися взагалі;
  • з лютого 2025 року ставлення АРМА до законопроєкту 12374-д поступово змінювалося від обережного до категорично неприйнятного, причому суттєва частина аргументів органу базується на неактуальній версії законопроєкту;
  • на сьогодні АРМА категорично проти прийняття наявної версії законопроєкту: в усій публічній комунікації орган наполягає на потребі ухвалити саме урядову версію нормативного акта, тоді як ставлення до ухваленого профільним комітетом варіанту змінювалося від тез про потребу його доопрацювання до заяв, що цей законопроєкт взагалі корупційний.
array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(626) "Експерти Transparency International Ukraine провели контент-аналіз комунікації АРМА, щоб виявити, як саме інституція говорить про власне оновлення, як змінювалося ставлення керівників Агентства до законодавчих змін щодо такого реформування та наскільки аргументованою наразі є позиція органу щодо законопроєкту 12374-д, що перебуває на розгляді парламенту." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Експерти Transparency International Ukraine провели контент-аналіз комунікації АРМА, щоб виявити, як саме інституція говорить про власне оновлення, як змінювалося ставлення керівників Агентства до законодавчих змін щодо такого реформування та наскільки аргументованою наразі є позиція органу щодо законопроєкту 12374-д, що перебуває на розгляді парламенту.

Як змінювалася тональність комунікації АРМА і питанні реформи і законодавчих змін

Реформа АРМА стала однією з головних тем в комунікації Агентства з розшуку і менеджменту активів в останній час. Загалом з 1 лютого по 16 квітня 2024 року АРМА опублікувало 176 постів на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. З них так чи інакше майбутня реформа АРМА та законодавчі зміни для неї згадувалися в 44 публікаціях на цьому майданчику, що становить 25% від усіх постів, які видало Агентство.

При цьому інтенсивність такої комунікації з боку АРМА була хвилеподібною, а в деякі періоди (з 26 лютого по 14 березня і з 2 по 11 квітня) тема реформи взагалі випадала із фокуса комунікації Агентства.

Головні меседжі АРМА про реформу і законопроєкт №12374-д з 1 лютого по 16 квітня 2025 року (наводимо орієнтовну кількість згадок через численні повтори таких повідомлень в межах одного поста):

  • з червня 2023 року АРМА успішно трансформувалося та реформувалося без донорських коштів та зовнішньої допомоги (згадано щонайменше 21 раз); 
  • АРМА не долучали до розробки законопроєкту 12374-д«Нічого про АРМА без АРМА» (згадано щонайменше 12 разів);
  • законопроєкт №12374-д суперечить європейським стандартам та загрожує євроінтеграції (згадано щонайменше 8 разів);
  • законопроєкт №12374-д загрожує антикорупційним органам та всій антикорупційній системі  (з’являється вперше 15 квітня, після чого згаданий щонайменше 5 разів);
  • законопроєкт №12374-д корупційний  (з’являється вперше 15 квітня, після чого згаданий щонайменше 5 разів);
  • законопроєкт №12374-д порушує 14 статей Конституції України (з’являється вперше 15 квітня, після чого згаданий щонайменше 4 рази);
  • законопроєкт №12374-д лобіює функції, невластиві АРМА (з’являється вперше 11 квітня, після чого згаданий щонайменше 4 рази);
  • законопроєкт №12374-д набув політичного забарвлення  (з’являється вперше 11 квітня, після чого згаданий щонайменше 4 рази).

Загалом комунікацію АРМА відповідно до зміни її тональності в питанні реформи можна поділити на 4 періоди: 

  1. з 1 по 12 лютого — до прийняття за основу альтернативного до урядового законопроєкту 12374-д;
  2. з 13 лютого по 26 березня — до появи другої порівняльної таблиці погодженої Комітетом версії законопроєкту 12374-д;
  3. з 27 березня по 16 квітня — період охоплює комунікацію АРМА про фінальну версію законопроєкту, яку Комітет направив на розгляд парламентом у другому читанні та в цілому.

Ми вивчили всі пости АРМА в межах цих періодів і надалі розглянемо їх особливості.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(515) "Загалом з 1 лютого по 16 квітня 2024 року АРМА опублікувало 176 постів на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. З них так чи інакше майбутня реформа АРМА та законодавчі зміни для неї згадувалися в 44 публікаціях на цьому майданчику, що становить 25% від усіх постів, які видало Агентство." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Загалом з 1 лютого по 16 квітня 2024 року АРМА опублікувало 176 постів на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. З них так чи інакше майбутня реформа АРМА та законодавчі зміни для неї згадувалися в 44 публікаціях на цьому майданчику, що становить 25% від усіх постів, які видало Агентство.

Пости АРМА реформу з 1 по 12 лютого

За цей період на сторінці АРМА в Facebook вийшли 3 пости, що так чи інакше стосувалися реформи Агентства. Усі вони були направлені на адвокацію ухвалення парламентарями урядового законопроєкту №12374, тоді як пропозиції із альтернативних законопроєктів у публічній комунікації АРМА не аналізувалися, а згадувалися лише точково.

Головні меседжі АРМА в цей період:

  • з червня 2023 року АРМА успішно трансформувалося та реформувалося без донорських коштів та зовнішньої допомоги; 
  • АРМА вже трансформовано;
  • АРМА закликає народних депутатів підтримати Урядовий законопроєкт в межах Ukraine Facility Plan.

Надалі наводимо перелік усіх постів із цитатами, що вказують на особливості тональності комунікації АРМА (орфографія та граматика збережена).

 

1. Пост від 5 лютого — Агентство наголошує на власних перемогах, яких досягнуло самостійно. 

«За останній рік АРМА суттєво трансформувало свою роботусамостійно, без донорських коштів та зовнішньої допомоги. Агентство впровадило нові процедури та демонструє реальні результати».

«Проте для повноцінної роботи з арештованими активами необхідні системні законодавчі зміни. Хоча в 2024 році було ініційовано десятки законопроєктів, зараз на часі – комплексний підхід в рамках Ukraine Facility Plan.

Ключове завдання зараз: доопрацювати процедури управління та продажу арештованих активів, запровадити модель планування перед передачею активів в управління. Це потребує активного залучення незалежних експертів та врахування позиції всіх стейкхолдерів».

 

2. Пост від 10 лютого — стосується організованого АРМА публічного обговорення наявних варіантів законопроєктів щодо реформи.

В публікації констатується, що на розгляді комітету перебуваються три варіанти законопроєкту про реформу АРМА. 

«Наразі на розгляді перебувають три законопроєкти: урядовий №12374 (розроблений АРМА та внесений Міністерством юстиції України) та два альтернативні депутатських законопроекти, зокрема ті, що пропонують запровадити принципово новий механізм управління арештованими активами за участі арбітражних керуючих».

 

3. Пост від 12 лютого — АРМА закликає народних депутатів підтримати урядовий законопроєкту про реформу.

«Урядовий законопроект, внесений Мінʼюстом та опрацьований АРМА, підтриманий іншими органами виконавчої влади та відповідає вимогам Ukraine Facility Plan.

Національне агентство готове посилити його нормами до другого читання. Акцентуємо увагу, що саме Уряд є відповідальним за виконання Ukraine Facility Plan, а АРМА вже трансформовано протягом останніх півтора року та готове це здійснювати надалі для посилення результатів та співробітництва з ЄС».

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(445) "Усі пости АРМА за цей період були направлені на адвокацію ухвалення парламентарями урядового законопроєкту №12374, тоді як пропозиції із альтернативних законопроєктів у публічній комунікації АРМА не аналізувалися, а згадувалися лише точково." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Усі пости АРМА за цей період були направлені на адвокацію ухвалення парламентарями урядового законопроєкту №12374, тоді як пропозиції із альтернативних законопроєктів у публічній комунікації АРМА не аналізувалися, а згадувалися лише точково.

Пости АРМА реформу з 13 лютого по 26 березня

У цей період Комітет спільно з представниками державних інституцій та експертної спільноти готував та вносив зміни до прийнятого у першому читанні законопроєкту 12374-д. 

Водночас ставлення АРМА до законопроєкту ще формується протягом всього цього періоду і чим далі, тим більше тяжіє до категорично негативного. 

Головні меседжі АРМА в цей період:

  • з червня 2023 року АРМА успішно трансформувалося та реформувалося без донорських коштів та зовнішньої допомоги; 
  • АРМА вже трансформовано;
  • АРМА не долучали до розробки законопроєкту 12374-д«Нічого про АРМА без АРМА»;
  • законопроєкт №12374-д суперечить європейським стандартам та загрожує євроінтеграції.

Надалі наводимо перелік усіх постів із цитатами, що вказують на особливості тональності комунікації АРМА (орфографія та граматика збережена).

 

1. Пост від 13 лютого — АРМА запрошує до обговорень прийнятого в першому читанні 12374-д. 

При цьому наголошується, що Агентство не долучали до написання цього законопроєкту.

«АРМА, як профільний орган, раніше працювало разом з Мін’юстом над урядовим законопроєктом № 12374. Однак парламент підтримав альтернативний варіант (№ 12374-Д), до розробки якого Національне агентство не залучалося».

 

2. Пост від 17 лютого — у публікації, не пов’язаній власне із реформою органу, АРМА згадує про власні здобутки, досягнуті без зовнішньої фінансової підтримки.

«Одним із ключових чинників успішного контролю та ефективності роботи АРМА є постійне вдосконалення внутрішніх процесів організації. Завдяки самостійним змінам, без зовнішньої допомоги та додаткових коштів, АРМА змогла значно підвищити свою ефективність. За останній рік, під керівництвом Олени Думи, було оновлено майже 80% кадрового складу Національного агентства. Нова команда не лише зміцнила контроль за управлінням активами, а й значно покращила якість управління. Одним із показників покращення ефективності управління активами є те, що за результатами 2024 року надходження від управління склали понад 1 млрд 174 млн грн, що значно перевищує показник аналогічного періоду 2022 року (майже 35 млн грн), демонструючи суттєве зростання».

 

3. Пост від 17 лютого – АРМА запрошує експертів та медіа на публічне обговорення законопроєкту 12374-д. 

«Сфера управління арештованими активами має бути вдосконалена. Але це має бути комплексний підхід з урахуванням пропозицій експертів, науковців та практиків».

 

4. Пост від 19 лютого — публікація з трансляцією публічного обговорення законопроєкту 12374-д.

У цьому пості загострюється тональність в питанні Агентства його долучення до доопрацювання прийнятого в першому читанні законопроєкту. Вперше з’являється негласний слоган АРМА цього періоду — «Нічого про АРМА без АРМА».

«Законопроєкт, який врегульовує відносини конкретних учасників в межах кримінального провадження та забезпечує ефективне управління арештованими активами масть обговорювати не законотворці між собою, які не стикаються з практичними щоденними проблемами в роботі агентства, а саме практичні виконавці цього документу».

 

5. Пост від 19 лютого — публікація про участь голови АРМА Олени Думи в онлайн-засіданні з членами Єврокомісії щодо виконання Ukraine Facility Plan.

В публікації наведена пряма цитата очільниці АРМА, де вона підтримує потребу змін в роботі органу, проте обов’язково із долученням представників Агентства.

«”Не виникає жодних запитань щодо необхідності посилення громадського та зовнішнього контролю, розблокування управління корпоративними правами, максимально суворі правила до відбору Голови Національного агентства та заступників. Єдине питання – сама процедура ефективного управління арештованими активами. Законопроєкт №12374-Д потребує доопрацювання з урахуванням пропозицій тих, хто щодня на практиці стикається з викликами в сфері управління арештованими активами”, — зазначила Голова АРМА».

 

6. Пост від 19 лютого — стосується обговорення законопроєкту 12374-д в Національній асоціації адвокатів України.

В публікації знову наголошується, що з АРМА трансформується з другої половини 2023 року. Водночас з’являються згадки про конкретні недоліки законопроєкту 12374-д

«Голова АРМА Олена Дума представила бачення щодо посилення інституційної спроможності Нацагентства. За її словами, з другої половини 2023 року АРМА вже розпочала трансформацію, зокрема відкрито реєстр арештованих активів та впроваджено нові прозорі правила реалізації через Prozorro.Продажі та відбору управителів. Протягом року було ініційовано 12 законопроєктів, включаючи пропозиції щодо розблокування управління корпоративними правами та реалізації санкційних активів, які арештовано та продубльовано в рамках кримінальних проваджень».

«Учасники обговорення звернули увагу на суттєві недоліки законопроєкту №12374-Д у нинішньому вигляді. Зокрема, щодо пропозиції навчання та сертифікації арбітражних керуючих самим Нацагентством, яке не є науковою установою. Запропонований механізм автоматичного відбору управителів через “рулетку” також ставить під сумнів ефективність управління специфічними активами».

«За словами Голови АРМА, результати трансформації агентства вже визнають міжнародні партнери, а запропоновані зміни вже обговорені з членами Єврокомісії. Очікується подальше опрацювання законодавчих змін із залученням усіх зацікавлених сторін та врахуванням позиції міжнародних партнерів».

 

7. Пост від 20 лютого — пост за виступом заступника Голови АРМА Павла Великоречаніна під час обговорення законопроєкту 12374-д в Національній асоціації адвокатів України.

У публікації наведене бачення Агентства, як саме мають бути вдосконалені процедури управління арештованими активами.

«Оскільки арештовані активи мають різну специфіку, а передбачити всі можливі ситуації на майбутнє неможливо, законопроєкт може фактично набути форми “кодексу” як за змістом, так і за суттю.

Аналогічний механізм вже успішно працює: на рівні постанови Уряду затверджено процедури реалізації арештованих активів через Прозорро.Продажі, і він добре себе зарекомендував».

 

8. Пост від 20 лютого — публікація про ухвалення Колегією АРМА результатів роботи за 2024 рік прямо не стосується реформи, проте в пості двічі згадана успішна трансформація АРМА

«”ЄДРАА стало поштовхом до прозорості. Це добре, коли в депутатів починають відображатися цифри про те що зроблено, що ні. Бо раніше не було про що говорити, окрім корупції та вимог відкрити і зробити правила прозорими. Водночас, історія пише дати і сторінки. А я лише доповню – наш успіх в тому, що ми не лише відкрили, але й інвентаризуємо, говоримо відкрито про проблеми та вдосконалюємо. Реєстр вже визнано обʼєктом критичної інфраструктури. Ми не лише витримуємо удари ворога, ми вміло їх фіксуємо”», – зазначила Голова АРМА Олена Дума».

 

9. Пост від 21 лютого — про участь заступника Голови АРМА Грігола Катамадзе в консультаціях з Європейською комісією.

Зокрема Катамадзе наголошує на позитивах відхиленого парламентом урядового законопроєкту та наявних недоліках законопроєкту 12374-д.

«”АРМА як співавтор урядового законопроєкту зробило значний внесок у його підготовці, і більшість пропозицій Агентства були враховані у фінальному варіанті документа. Ми продовжуємо працювати над удосконаленням законопроєкту разом з народними депутатами та фаховими експертами. Проте хочу звернути увагу, що за оцінками Агентства, модель, передбачена законопроєктом №12374-д, кардинально змінює процедуру управління активами та створює ризики, в тому числі корупційні”, – підкреслив Грігол Катамадзе».

 

10. Пост від 21 лютого — про участь Олени Думи в засіданні Комітету парламенту з європейської інтеграції. 

У цій публікації Агентство вперше, але з першого ж рядка наголошує на тому, що законопроєкт 12374-д суперечить європейській інтеграції України. Водночас жодних слів підтримки цієї тези від представників комітету в пості немає. 

Також примітно, що в пості є вказівка на наполегливе бажання очільниці АРМА озвучити недоліки ухваленого в першому читанні законопроєкту — попри зняття з розгляду цього законопроєкту з порядку денного комітету.

«Під час засідання Голова АРМА висловила позицію Агентства щодо законопроєкту №12374-д. За її словами, хоча АРМА підтримує подальшу трансформацію Агентства, запропоновані нові підходи до управління арештованими активами суперечать нормам Європейського Союзу та міжнародним зобов’язанням України.

“Україна взяла на себе зобов’язання імплементувати європейські стандарти управління арештованими активами. Передача цих функцій арбітражним керуючим суперечить усталеній практиці ЄС, Директиві 2014/42/EU та рекомендаціям FATF”, – наголосила Олена Дума.

Голова АРМА також зазначила, що ухвалення законопроєкту в поточній редакції може бути розцінене Європейським Союзом як відкат у реформах та створення загроз для євроінтеграційного курсу України».

 

11. Пост від 26 лютого — про інтерв’ю, яке Олена Дума дала виданню «Ліга». 

У публікації знову вказано, що команда Олени Думи з 2023 року реформує АРМА, тоді як норми законопроєкту 12374-д можуть стати руйнівними для Агентства.

«Ми впроваджуємо реформування Національного агентства з 2023 року і позитивну динаміку спостерігають як в Україні, так і за кордоном. Щодня стикаємося з проблемними питаннями і розуміємо як зробити нашу роботу ще ефективнішою.

Чому ”реформа АРМА” у форматі законопроєкту №12374-д може стати руйнівною для сфери управління арештованими активами?».

 

12. Пост від 26 лютого — про те, що Комітет євроінтеграції одноголосно рекомендує доопрацювати ЗП по АРМА за зауваженнями Агентства.

У публікації наведені конкретні документи, які, на думку голови АРМА, порушує законопроєкт 12374-д. Проте жодних слів підтримки нардепів комітету наведених Оленою Думою тез в пості немає.

«Голова АРМА Олена Дума наголосила, що передача функцій управління арештованими активами арбітражним керуючим суперечить європейським стандартам, зокрема:

  • Директиві ЄС 2014/42/EU про заморожування та конфіскацію засобів і доходів, одержаних злочинним шляхом
  • Директиві (ЄС) 2024/1260 про повернення та конфіскацію активів
  • Регламенту №2018/1805 Європейського Парламенту і Ради щодо запобігання знищенню або розпорядженню арештованим майном
  • Рекомендаціям 4 та 38 FATF щодо замороження та конфіскації активів
  • Копенгагенським критеріям членства в ЄС
  • Меморандуму України з ЄС щодо боротьби з фінансовими злочинами

“Арбітражні керуючі діють у рамках справ про банкрутство, що створює ризик конфлікту інтересів. В Європі немає прецедентів передачі функцій управління арештованими активами арбітражним керуючим”, – підкреслила Голова АРМА».

 

13. Пост від 14 березня — це короткий анонс круглого столу, організованому Асоціацією правників України, в якому взяла участь Дума.

В цій публікації знову ідеться про те, що велика перебудова АРМА почалася ще у 2023 році, а законопроєкт 12374-д змінює підходи до роботи органу.

«Розпочата в 2023 перебудова має бути затверджена законом!

О 10:30 Голова АРМА Олена Дума братиме участь у круглому столі на тему: «АРМА: Велика перебудова. Як законопроєкт #12374-д змінює філософію роботи Агентства», організованому Асоціацією правників України».

 

14. Пост від 14 березня містить тези з виступу Олений Думи на круглому столі, організованому Асоціацією правників України:

«Олена Дума: Розпочата в 2023 перебудова АРМА має бути затверджена Законом!»

 

15. Пост від 14 березня — суто пост із лінком на ролик на YouTube із виступом Олени Думи під час круглого столу, організованому Асоціацією правників України.

Головні тези короткої підводки до відео аналогічні з описаними в пунктах 13 і 14.

 

16. Пост від 17 березня — пост про інтерв’ю Думи медіапроєкту «ЄПитання».

Публікація про інтерв’ю, що тривало майже 2,5 години, тези досить лаконічна. У ній знову ідеться про те, що реальна реформа АРМА почалася у 2023 році.

«Окрему увагу Голова АРМА приділила темі продовження трансформації Національного агентства, яка розпочалася ще у 2023 році. 12 мільярдів гривень за півтора року від діяльності Агентства та нові прозорі правила — хіба не на такі зміни чекали суспільство та міжнародні партнери?»

 

17. Пост від 18 березня — АРМА без підводки поширює особистий пост Думи із її тезами про реформу.

«АРМА продовжує системно реформуватися, і ми вже демонструємо результати цієї реформи. Цей процес стартував у 2023 році, з моменту мого призначення на посаду Голови Нацагентства».

«Наступний стратегічний крок — внесення відповідних законодавчих змін для закріплення процесу реформи АРМА! Цей Закон має бути таким, який буде працювати, не створюватиме корупційних ризиків і буде ефективним!»

 

18. Пост від 21 березня — АРМА детально описує всі недоліки законопроєкту №12374-д

При цьому в маніпулятивній формі перераховуються всі органи, які висловили свої рекомендації щодо покращення законопроєкту. Так, АРМА не наводить жодної позитивної норми, які присутні в законопроєкті, проте комунікаційно тисне переліком незадоволених документом органів та кількістю рекомендацій та правок щодо його доопрацювання. При цьому в пості не вказано ні суть і сфери застосування цих правок, ні причини, чому їх розглянули — подається лише кількість без якісного аналізу того, про що пише Агентство. І знову повторюється новий слоган Агентства — «Нічого про АРМА без АРМА».

«Голова Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики публічно заявляла про значне покращення роботи Нацагентства, особливо в порівнянні з минулими роками, добре володіючи інформацією про діяльність в порівнянні з тим ганебним становищем та смішними цифрами до бюджету за минулі періоди».

«Трансформація органу розпочата з липня 2023 року. А законодавчі ініціативи обов’язково мають опрацьовуватися з тими, хто безпосередньо щодня працює в цій сфері та розуміється на специфіці та володіє інформацією про передані в управління активи.

Законопроект в запропонованій редакції до другого читання отримав 912 правок від народних депутатів, висновки про доцільність доопрацювання, ухвалення рішення на профільному комітеті без залучення АРМА, Мінʼюсту та Мінекономіки.

Зауваження Головного юридичного управління апарату ВРУ – 35 сторінок із рекомендацією доопрацювати законопроєкт.

Висновок Комітету з питань інтеграції до ЄС – містить рекомендації щодо доопрацювання.

Висновок профільного комітету – лише півтори сторінки, при цьому на засідання не було запрошено зацікавлені органи.

Другому читанню передувало відхилення 906 правок одним махом та рекомендація ВРУ схвалити законопроєкт.

Усе це – https://tinyurl.com/mw85abej

Висновки робимо самостійно! Нічого про АРМА без АРМА!».

 

19. Пост від 24 березня – АРМА висловлюється проти доданих в законопроєкт 12374-д під час засідання антикорупційного комітету правок про моніторинг способу життя.

Водночас в публікації згадується, що АРМА офіційно не запрошували на обговорення законопроєкту комітетом, хоча представники Агентства в обговоренні таки взяли участь. І знову ж згадується, що на комітеті відхилили 906 правок, поданих до законопроєкту, хоча про якість цих правок жодним чином не йдеться. 

«АРМА закликає підтримати законопроєкт №12374-д лише після виключення норм, які загрожують НАЗК»

«“Маю відмітити, що є і перемога АРМА, оскільки абсурдні норми щодо арбітражних керуючих та приватних виконавців вже відхилено та відсутні в тексті законопроєкту до другого читання. Адже розроблені агентством та запущені процедури на Прозоро і Прозоро.Продажі діють і лише потребують вдосконалення, що ми підтримуємо абсолютно”, – додала Голова Нацагентства».

 

20. Пост від 26 березня — АРМА без підводки поширює пост Олени Думи за результатами презентації річного звіту органу.

В публікації не йдеться про реформу АРМА, проте є значний наголос на досягненнях та прогресу його роботи за керівництва цієї команди.

«Ми не просто ефективно управляємо арештованими активами. Ми змінюємо систему!»

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(246) "Ставлення АРМА до законопроєкту ще формується протягом всього цього періоду і чим далі, тим більше тяжіє до категорично негативного. " ["quote_author"]=> string(0) "" }

Ставлення АРМА до законопроєкту ще формується протягом всього цього періоду і чим далі, тим більше тяжіє до категорично негативного. 

Пости АРМА реформу з 27 лютого по 16 квітня

У цей період ставлення АРМА до законопроєкту 12374-д трансформувалося в категорично негативне. Агентство жодним чином не підтримує рекомендований Комітетом законопроєкт та починає збирати команду його противників.

При цьому перелік головних меседжів, наведених в попередніх розділах контент-аналізу, доповнився іншими — гучнішими і провокативнішими. Ставлення Агентства до законопроєкту у цей період трансформується в категорично негативне і часто не підкріплене якісною аргументацією. Більшість із цих меседжів була вперше проартикульована 11 квітня — в анонсі до публічної події з обговорення законопроєкту, організованого АРМА. І надалі, під час та після події, що відбулася 14 квітня 2025 року, Агентство неодноразово повторювало ці тези.

Головні меседжі АРМА в цей період:

  • з червня 2023 року АРМА успішно трансформувалося та реформувалося без донорських коштів та зовшіньої допомоги; 
  • АРМА вже трансформовано;
  • АРМА не долучали до розробки законопроєкту 12374-д«Нічого про АРМА без АРМА»;
  • законопроєкт №12374-д суперечить європейським стандартам та загрожує євроінтеграції;
  • законопроєкт №12374-д порушує 14 статей Конституції України;
  • законопроєкт №12374-д загрожує антикорупційним органам та всій антикорупційній системі;
  • законопроєкт №12374-д лобіює функції, невластиві АРМА;
  • законопроєкт №12374-д набув політичного забарвлення;
  • законопроєкт №12374-д корупційний.

Надалі наводимо перелік усіх постів із цитатами, що вказують на особливості тональності комунікації АРМА (орфографія та граматика збережена).

 

1. Пост від 27 березня — про участь представників АРМА в Конгресі ООН.

У публікації ідеться про те, як добре АРМА реформується за нинішнього керівництва.

«Особливий акцент було зроблено на ефективності реформ АРМА під керівництвом Олени Думи, які забезпечили ефективну та транспарентну діяльність АРМА. Зокрема, шляхом відкриття публічного доступу до Єдиного державного реєстру арештованих активів, запровадження нових порядків для управління та реалізації активів як в Україні, так і за кордоном, а також приведення національного законодавства до європейських стандартів».

 

2. Пост від 27 березня — за подією про презентацію річного звіту АРМА за 2024 рік.

Публікація містить посилання на відео з критикою законодавчих ініціатив щодо оновлення способів управління арештованими активами в законопроєкті №12374-д. Вже в заголовок до відео був винесений неофіційний слоган комунікації Агентства про реформу — «Нічого про АРМА без АРМА!».

 

3. Пост від 31 березня — АРМА поширює пост Олени Думи.

У публікації ідеться про досягнення Агентства і кошти, які АРМА спрямувало на купівлю військових облігацій, проте разом з цим тут згадуються норми, що їх хотіли врахувати в законопроєкті 12374-д. І знову ж згадано, що законопроєкт розробляли без залучення представників органу.

«Коли “критики” розповідають, що АРМА працює неефективно – ось вам докази протилежного. 7,75 млрд грн спрямовано на військові облігації, а 2,3 млрд грн перераховано до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф. Хто після цього скаже, що це неефективно?»

«Звертаю увагу, що саме цим структурним підрозділом АРМА було розроблено, а АРМА ініційовано важливі зміни до закону – зокрема, заборонити повертати арештовані кошти рф. Але чомусь ці правки не враховано Комітетом з питань антикорупційної політики.

В чиїх інтересах працюють ті, хто блокує ці ініціативи? Чому відхилено пропозицію про мораторій на повернення коштів суб’єктам рф? Чому засідання проходять за зачиненими дверима без тих осіб, які щодня працюють, щоб  направити кошти в бюджет та ЗСУ».

 

4. Пост від 31 березня — про оголошення відбору управителя заводом «Ромерм». 

Ще одна публікація, що прямо не стосується законопроєкту 12374-д, проте згадує про досягнення АРМА і те, що зміни почалися після зміни керівництва органу.

«Голова АРМА Олена Дума підкреслює: “Збереження, відновлення та ефективність — це не просто слова з нашого профільного закону, а щоденна практична робота агентства. Випадок із заводом ‘Ромерм’ демонструє, як державні органи можуть ефективно співпрацювати для вирішення складних проблем”».

«АРМА сприяє відновленню українського виробництва, збереженню активів, економії бюджетних коштів, ефективному управлінню».

 

5. Пост від 1 квітня — ще один пост з посиланням на річний звіт АРМА.

У публікації знову згадується про те, що АРМА з 2023 року змінювалося своїми силами без зовнішньої допомоги.

«Трансформація своїми силами. Саме так працює АРМА з другої половини 2023 року. Нацагентство не отримало жодного проекту міжнародної технічної допомоги, втім запровадило нові прозорі правила роботи на які так давно очікувало суспільство та міжнародні партнери».

 

6. Пост від 1 квітня — про те, що АРМА отримало свідоцтво про авторське право на Реєстр арештованих активів.

«Отримання цього свідоцтва — це не просто бюрократична формальність. Це ключова точка опори для цифрової трансформації АРМА. Відтепер ми маємо не лише фактичний, а й юридичний контроль над системою, що обліковує арештовані активи. Такий статус значно посилює нашу здатність оновлювати, інтегрувати та захищати Реєстр відповідно до найкращих міжнародних практик”, — зазначив заступник Голови АРМА (CDTO) Станіслав Петров».

«АРМА послідовно продовжує трансформувати свої цифрові сервіси та інфраструктуру, аби забезпечити прозорість, підзвітність та ефективність управління активами, арештованими у межах кримінальних проваджень».

 

7. Пост від 2 квітня — ще один про звіт АРМА із посиланням на нарізку на ютуб.

У публікації знову наголошується на успіхах АРМА та його трансформації після появи нового керівництва у 2023 році.

«Ключове — усі відзначають реальне зростання усіх показників від результатів нашої роботи.

АРМА працює системно і з прицілом на результат!

Те, що вже зроблено — лише початок: держава отримає ще більше».

 

8. Пост від 11 квітня — анонс публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

Вже сама назва анонсованого заходу показує ставлення Агентства до нового закону: «АРМА 2.0: Реальна трансформація проти профанації у законопроєкті №12374-д». У публікації вперше на додачу до вже озвучених (законопроєкт 12374-д загрожує євроінтеграції, АРМА трансформувалося за останні роки) з’являються нові меседжі, зокрема про те, що законопроєкт використовують для лобіювання невластивих для Агентства функцій. 

Цікаво, що в наведеному АРМА плані заходу не вказані пункти, що містять обговорення якихось позитивних аспектів законопроєкту — тобто вже з анонсу зрозуміло, що під час події розмова буде зосереджена виключно на недоліках документа.

«Водночас у парламенті триває розгляд законопроєкту №12374-д, який, замість закріплення успішних реформ, створює загрози для антикорупційної системи України та євроінтеграційних процесів».

«Депутатський законопроєкт №12374-д набув неабиякого резонансу та навіть політичного забарвлення. Його було використано для лобіювання функцій, невластивих АРМА, які до того ж загрожують іншим антикорупційним органам і антикорупційній системі загалом».

«Про що говоритимемо?

  • Трансформація та досягнення АРМА за останні роки
  • Загрози, які несе депутатський законопроєкт №12374-д
  • Чому урядовий законопроєкт №12374 краще відповідає євроінтеграційним зобов’язанням України
  • Які дії необхідні для збереження та посилення ефективності АРМА».

 

9. Пост від 14 квітня — анонс перед публічним обговоренням АРМА законопроєкту 12374-д. 

У публікації дослівно наводять ті ж оновлені тези, що були згадані в пункті 8 і згадуються нові — про те, що законопроєкт набув політичного забарвлення, нові невластиві АРМА функції загрожують іншим антикорупційним органам.

«Депутатський законопроєкт №12374-д набув неабиякого резонансу та навіть політичного забарвлення. Його було використано для лобіювання функцій, невластивих АРМА, які до того ж загрожують іншим антикорупційним органам і антикорупційній системі загалом».

«Було проведено вже 4 публічних обговорення, де були висловлені значні застереження до законопроєкту, зокрема загрози які він несе для євроінтеграційних прагнень України».

«АРМА бере ініціативу в свої руки. Прямо зараз стартує публічне обговорення “АРМА 2.0: Реальна трансформація проти профанації у законопроєкті №12374-д”!»

 

10. Пост від 15 квітня — перший пост із низки постів за результатами публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У цій публікації з посиланням на відео виступом голови АРМА Олени Думи узагальнено наводяться головні тези АРМА, винесені за результатами заходу. Надалі у всіх наступних постах Агентство у своїй комунікації розширюватиме цей перелік та посилюватиме їх. Жодної позитивної комунікації  про законопроєкт в усіх подальших постах на цю тему ми не виявили.

«Починаючи з другої половини 2023 року, АРМА здійснило справжній прорив: запроваджено Реєстр арештованих активів, реалізацію майна та пошук управителів через Prozorro, розірвано невигідні договори управління».

«Водночас депутатський законопроєкт №12374-д не лише не фіксує успішні практики, а й містить політично вмотивовані норми, які можуть зашкодити всій антикорупційній інфраструктурі».

«Обговорили також трансформацію та досягнення АРМА за останні роки,загрози, які несе депутатський законопроєкт №12374-д та чому урядовий законопроєкт №12374 краще відповідає євроінтеграційним зобов’язанням України».

 

11. Пост від 15 квітня — ще один пост за результатами публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

До вже згаданих у попередніх публікаціях тез додаються нові — що законопроєкт порушує 14 статей Конституції України, обмежує повноваження НАЗК (ці норми були видалені із законопроєкту на засіданні комітету 26 березня, проте учасники обговорення цього не помітили), проєкт готувався без участі АМКУ, Мін’юсту, АРМА, Мінекономіки та НАЗК, а також що урядовий законопроєкт 12374 був схвалений віцепрем’єркою з євроінтеграційних питань Ольгою Стефанішиною.

«Верховна Рада має повернутися до розгляду урядового законопроєкту №12374 — спільна позиція депутатів, антикорупційних органів, правоохоронців та громадськості”

«Альтернативні до урядового законопроєкту ініціативи щодо реформування АРМА містять серйозні недоліки та створюють ризики для подальшої європейської інтеграції України. Саме тому Верховна Рада має повернутися до розгляду урядової редакції законопроєкту №12374 — такою є спільна позиція народних депутатів, представників антикорупційних та правоохоронних органів, громадських організацій та експертного середовища”

«Голова АРМА Олена Дума наголосила: «Починаючи з другої половини 2023 року, АРМА здійснило справжній прорив: запроваджено Реєстр арештованих активів, реалізацію майна та пошук управителів через Prozorro, розірвано невигідні договори управління. Завдяки цим реформам до бюджету вже надійшли мільярди гривень. Ці успіхи мають бути закріплені на рівні закону. Водночас депутатський законопроєкт №12374-д не лише не фіксує успішні практики, а й містить політично вмотивовані норми, які можуть зашкодити всій антикорупційній інфраструктурі».

«Учасники обговорення відзначили, що законопроєкт №12374-д має критичні вади:

  • порушує щонайменше 14 статей Конституції України
  • містить 906 відхилених правок, переважно — без обговорення
  • отримав негативні висновки Головного науково-експертного та Юридичного управлінь ВРУ
  • без змін до КПК залишається декларативним
  • обмежує повноваження Національне агентство з питань запобігання корупції – НАЗК
  • створює загрози відсутності державного контролю в питаннях економічної конкуренції
  • передбачає не властиві повноваження для Мінкульту, Офісу Генерального прокурора та органів досудового розслідування
  • суперечить євроінтеграційним зобов’язанням України».

«АМКУ не був залучений до обговорення законопроєкту в Комітеті з питань антикорупційної політики, хоча відіграє ключову роль у розгляді скарг на управління арештованими активами.

Проєкт готувався без участі Мін’юсту, АРМА, Мінекономіки та НАЗК. Це порушення принципів відкритого процесу. До того ж АМКУ забезпечує дотримання конкурентних процедур, які залишаються вимогами Єврокомісії.

Нагадаємо, що Віцепрем’єрка з питань європейської інтеграції Ольга Стефанішина та Європейська комісія підтримують саме урядовий законопроєкт №12374 як такий, що відповідає зобов’язанням України у процесі вступу до ЄС».

 

12. Пост від 15 квітня — за виступом нардепа Анатолія Бурміча під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на відео з виступом Анатолія Бурміча, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«Депутатський законопроєкт №12374-Д порушує щонайменше 14 статей Конституції України!».

«У своєму виступі народний депутат порівняв АРМА старого зразка з АРМА 2.0, яка з другої половини 2023 року демонструє конкретні результати та працює за прозорими правилами».

«”Не можна вивести АРМА з системи виконавчої влади та допустити втрату органу державою. Цього допустити не можна!” — наголосив народний депутат. Він також зазначив, що не всі депутати підтримують законопроєкт №12374-Д, який є кричущим і не відповідає здоровому глузду».

 

13. Пост від 15 квітня — за виступом речника Національної асоціації адвокатів України Олексія Шевчука під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Олексія Шевчука, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«За його словами, законопроєкт, який мав би регулювати процедури щодо арештованих активів рф, насправді блокує можливість прокуратури ефективно з ними працювати. Особливе занепокоєння викликає те, що документ розробляли не фахівці з кримінального процесу, а помічники депутатів».

«Речник НААУ окреслив ключові ризики законопроєкту:

  • Загроза дисциплінарної відповідальності для прокурорів
  • Створення законодавчих шпарин, якими може скористатися російський бізнес
  • Відсутність системного підходу до управління арештованими активами».

 

14. Пост від 15 квітня — за виступом члена громадської ради при Мінʼюсті Дениса Шинкаренка під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Дениса Шинкаренка, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«Законопроєкт №12374-д треба відхилити як корупційний, адже він дає можливість управляти особам рф і заробляти на крові українців!»

«Шинкаренко заявив про ігнорування членами антикорупційного комітету ВРУ громадськості та антикорупційних громадських організацій, які виступають проти ухвалення цього законопроєкту».

«Після висвітлення позиції, голова антикорупційного комітету ВРУ видалила усі коментарі та заблокувала у соціальних мережах представника громадського сектору, члена громадської ради Мінʼюсту, який висловлював свою позицію щодо законопроєкту.

Цей випадок демонструє критичну ситуацію навколо процесу реформування АРМА та викликає серйозне занепокоєння щодо прозорості розробки законодавства у сфері управління арештованими активами».

 

15. Пост від 15 квітня — за виступом заступника голови Антимонопольного комітету України Максим Сандиги  під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Максима Сандиги, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«АМКУ не був залучений до обговорення законопроєкту №12374-д в Комітеті з питань антикорупційної політики, хоча відіграє ключову роль у розгляді скарг на управління арештованими активами».

«Саме такі загальноприйняті норми є фундаментом реалізації публічних закупівель. Адже 9 років з моменту створення АРМА, народними депутатами і зокрема антикорупційним комітетом не було наведено ладу в цій сфері. І управителі арештованих активів відбиралися без застосування тих європейських вимог, на які посилаються. Цю ситуацію у другій половині 2023 року змогла змінити нова команда АРМА 2.0. Нацагентство впровадило ці правила і вони працюють».

«Депутатський законопроєкт 12374-д повертає корупційні схеми та загрожує прозорості сталих процедур. Це точно не відповідає вимогам ЄС».

 

16. Пост від 15 квітня — за виступом прокурорів САП під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ прокурора САП та тези з його промови, проте ні в публікації, ні у відео ім’я спікера не вказано. 

«прокурори Спеціалізована антикорупційна прокуратура чітко зазначили:

  • Законопроєкт 12374-д паралізує процес передачі арештованих активів
  • Депутатський законопроєкт відкриває поле для зловживань
  • САП категорично не підтримує законопроєкт 12374-д».

Важливо, що вже після цього обговорення у відповідь на запит TI Ukraine Спеціалізована антикорупційна прокуратура зазначила, що САП загалом підтримує вказаний законопроєкт, але потрібно внести відповідні зміни до КПК України.

 

17. Пост від 16 квітня — за виступом нардепа Петра Юрчишина під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Петра Юрчишина, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«Законопроєкт 12374-д негативний для АРМА, вимог плану країни, для дотримання фінансової допомоги ЄС».

 

18. Пост від 16 квітня — за виступом нардепа Тараса Тарасенка під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Тараса Тарасенка, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«Законопроект 12374-д — треба переглядати».

 

19. Пост від 16 квітня — за виступом нардепа Григорія Мамки під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Григорія Мамки, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«Законопроєкт №12374-д порушує регламент та завдасть шкоди бюджету».

«Депутат наголосив, що він не підтримував законопроєкт у першому читанні та подав правки до другого. Однак його не було запрошено до розгляду цих правок на Комітеті з антикорупційної політики, через що він буде змушений використовувати свої права безпосередньо в залі засідань».

«Зокрема, він наголосив, що всі зміни до Кримінального процесуального кодексу, що ініціюються цим законопроєктом, мають проходити через Комітет правової політики — ця обов’язкова процедура не була дотримана.

Серед інших критичних зауважень Григорій Мамка зазначив:

  • Питання управління культурними цінностями не врегульовано, механізму не запропоновано
  • законопроект спричинить проблеми з доступом та розкриттям таємниці досудового розслідування
  • «ноу-хау» в процедурах призначення керівника АРМА та його заступників
  • Сумнівний порядок формування конкурсної комісії».

 

20. Пост від 16 квітня — за виступом докторки юридичних наук Наталії Мазаракі під час публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації подається посилання на виступ Наталії Мазаракі, а також наводяться головні тези з цієї промови.

«Позиція науковців: Законопроєкт №12374-д не відповідає Конституції України та принципам верховенства права

«Висновки експертки були категорично невтішними:

  • Ситуація з реформуванням АРМА згідно із законопроєктом №12374-д є критичною
  • Підхід законодавців до проблеми – неприйнятний
  • Законопроєкт не відповідає Конституції України та принципам верховенства права».

«Наталія Мазаракі детально зупинилася на відсутності врегулювання ініційованих раніше агентством, але не врахованих у законопроєкті 12374-д, колізій з санкційними нормами. Вона наголосила, що депутати та профільний комітет досі не передбачили, що буде з арештованим активом, який отримав рішення ВАКС щодо націоналізації як санкційний та одночасно раніше передано в управління АРМА в рамках кримінального провадження».

«На думку експертки, закон про АРМА та закон про санкції мають бути взаємоузгодженими. Вона підкреслила, що АРМА вже півтора року пропонує зміни до закону про санкції з метою реалізації санкційних активів, які вже є в управлінні агентства в рамках кримінальних проваджень, щоб уникнути втрат для бюджету».

«Це жахлива для держави ситуація, коли арештований актив перестає працювати на державу до моменту реалізації, водночас дублюються функції органів. Цього можна уникнути, адже по суті ФДМУ має провести повторні огляди, оцінку, конкурси, витратити на це час та бюджетні кошти, при цьому всі ці підготовчі дії вже були здійснені АРМА».

 

21. Пост від 16 квітня — про блог Олексія Шевчука для видання «Закон і Бізнес» з тезами з публічного обговорення АРМА законопроєкту 12374-д.

У публікації повторюються основні тези, які речник Національної асоціації адвокатів України Олексій Шевчук озвучив під час публічного обговорення 14 квітня (описані в пункті 13 цього розділу дослідження). 

Загалом за в межах анонсування та за результатами «обговорення» АРМА у досліджуваний період видало 14 постів, більшість з яких (11) вийшли протягом трьох днів. Це вказує на надзвичайну інтенсивність комунікації.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(520) "Ставлення Агентства до законопроєкту у цей період трансформується в категорично негативне і часто не підкріплене якісною аргументацією. Більшість із цих меседжів була вперше проартикульована 11 квітня — в анонсі до публічної події з обговорення законопроєкту, організованого АРМА." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Ставлення Агентства до законопроєкту у цей період трансформується в категорично негативне і часто не підкріплене якісною аргументацією. Більшість із цих меседжів була вперше проартикульована 11 квітня — в анонсі до публічної події з обговорення законопроєкту, організованого АРМА.

Висновки

В результаті проведеного контент-аналізу сторінки Агентства з розшуку і менеджменту активів у соціальній мережі Facebook ми виявили, що ставлення Агентства до реформи загалом і до законопроєкту №12374-д, що перебуває наразі на розгляді парламенту, змінювалося протягом всього цього періоду, перетворюючись на більш маніпулятивне.

В межах аналізу ми виявили такі особливості комунікації АРМА на цю тему:

  • протягом усього досліджуваного періоду головний меседж комунікації Агентства в питанні реформи полягав не в адвокації запровадження системних змін для його роботи, а в тому, що ці зміни вже відбуваються майже два роки — саме ця теза найчастіше з’являлася в повідомленнях АРМА;
  • у публічній комунікації Агентства за згаданий період жодним чином не висвітлюються невдачі та помилки АРМА з липня 2023 року та результати роботи над помилками;
  • протягом всього досліджуваного періоду в комунікації АРМА підтримує виключно урядову версію законопроєкту №12374, відхилену парламентом ще в лютому 2025 року, і наполягає на подальшому розгляді саме цього нормативного акта. У публічній комунікації Агентства про ухвалений в першому читанні варіант законопроєкту 12374-д висвітлювалися лише його недоліки — позитивні сторони документа не розглядалися взагалі;
  • результати аналізу показали, що АРМА постійно змінювало акценти у своїй комунікації, подеколи заперечуючи власні тези, які наводило раніше. Єдиний меседж, який не змінювався, полягав у тому, що АРМА вже реформується з 2023 року. Такий підхід у комунікації державного органу важко назвати конструктивним;
  • з лютого 2025 року ставлення АРМА до законопроєкту 12374-д поступово змінювалося від обережного до категорично неприйнятного, причому суттєва частина аргументів органу базується на неактуальній версії законопроєкту — свідченням чого є фіналізовані тези з комунікації за результатами організованого АРМА публічного обговорення законопроєкту 14 квітня;
  • разом з поступовою зміною в негативний бік тональності публікацій АРМА про законопроєкт 12374-д зростало й число таких комунікаційних активностей. Під кінець досліджуваного періоду кількість і частота публікацій Агентства на цю тему суттєво переважила кількість постів про те, чим власне АРМА займається. Це свідчить про відсутність збалансованого підходу Агентства до своїх комунікацій — як у питанні повноти викладу інформації про його роботу, так і щодо виваженості повідомлень. Такий підхід не відповідає суспільним запитам про загальні підходи до комунікацій державного органу;
  • на сьогодні АРМА виступає категорично проти прийняття наявної версії законопроєкту: в усій публічній комунікації орган наполягає на потребі ухвалити саме урядову версію нормативного акта, тоді як ставлення до ухваленого профільним комітетом варіанту змінювалося від тез про потребу його доопрацювання до заяв, що цей законопроєкт порушує Конституцію України, загрожує євроінтеграції, антикорупційним органам і повертає корупційні схеми.

З огляду на всі наведені вище висновки, ми можемо вважати, що комунікація Агентства за досліджуваний період все більше набувала маніпулятивного характеру. Динаміка тональності повідомлень АРМА, яка змінювалася з обережного в безумовно негативний бік, вказує на те, що у своїй публічній діяльності орган виявляє неаргументовану категоричність власної позиції. А реакція на Агентства на коментарі від представників інших державних органів та громадськості свідчать про неготовність керівництва АРМА сприймати критику у свій бік.

Водночас маніпулятивний та вибірковий підхід АРМА до комунікації про законопроєкт 12374-д вказують, що АРМА спрямовує всю свою комунікаційну активність на неприйняття саме цієї версії законопроєкту. Попри усі наявні в ньому позитивні зміни з повідомлень Агентства випливає, що жодних переваг для управління та реалізації арештованих активів, як і для самого органу, законопроєкт не дає. А це суперечить реальним відгукам та оцінкам цього нормативного акту різними державними органами та представниками експертної спільноти. 

 

Над аналізом працювали:

 

Керівниця напряму: 

Катерина Риженко, заступниця виконавчого директора з юридичних питань, Transparency International Ukraine

 

Автори дослідження:

Вікторія Карпінська, редакторка Transparency International Ukraine;

Павло Демчук, старший юридичний радник Transparency International Ukraine.

 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(377) "Динаміка тональності повідомлень АРМА, яка змінювалася з обережного в безумовно негативний бік, вказує на те, що у своїй публічній діяльності орган виявляє неаргументовану категоричність власної позиції." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Динаміка тональності повідомлень АРМА, яка змінювалася з обережного в безумовно негативний бік, вказує на те, що у своїй публічній діяльності орган виявляє неаргументовану категоричність власної позиції.