Мета:
Зниження рівня корупції в органах місцевої влади через підвищення рівня прозорості та підзвітності, під контролем компетентної громади та бізнесу.
Сайт програми:
https://transparentcities.in.ua
Дії:
- Прозорість місцевої влади. Розробили Рейтинг прозорості 100 найбільших міст України. Щорічно аналізуємо відкритість міських рад . Надаємо рекомендації щодо покращення ситуації та впровадження найкращих практик прозорості.
- Підзвітність місцевої влади. Уклали Рейтинг підзвітності 50 міст України за підсумками 2020-2021 років. У ньому оцінили фактичну можливість громадян бути залученими до вироблення політик, контролювати й перевіряти діяльність органів місцевого самоврядування. Консультуємо міськради щодо покращення ситуації та впровадження найкращих практик підзвітності.
- Сприяння взаємодії громадян та місцевої влади для забезпечення належного врядування. Створили онлайн-платформу прозорості та підзвітності місцевої влади, де жителі громад та представники громадських організацій можуть оцінювати прозорість та підзвітність місцевої влади у 14 основних сферах діяльності, а влада – реагувати на відгуки у форматі публічного діалогу та визначати пріоритетні зони розвитку.
- Розвиток місцевих ініціатив. Навчаємо активістів просувати зміни, навчаємо використовувати інструменти впливу та контролю діяльності місцевої влади. Надаємо змогу вплинути на позиції свого міста в Рейтингу підзвітності та залишати реальні відгуки про роботу ОМС на платформі прозорості та підзвітності місцевої влади.
- Навчання з тематики прозорості. Консультуємо міські ради щодо впровадження найкращих практик та інструментів прозорості.
- Аналітика. Розробляємо якісну аналітику щодо ситуації з прозорістю та підзвітністю у містах України та в окремих сферах діяльності органів місцевого самоврядування.
Поточні проєкти
- Дослідження прозорості міст під час війни.
- Розроблення методології рейтингування міст за рівнем оприлюднення відкритих даних.
Команда
Результати за 2017-2023 рр.
- Презентували онлайн-платформу Transparent cities, головна ціль якої — сприяння ефективному діалогу між владою та громадою. 35 міських рад та 65 громадських організацій долучились до роботи з онлайн-платформою.
- За п’ять років рейтингування прозорості 100 міст України середній показник зріс на 62,2%. У 2021 році одразу 5 міст перетнули позначку у 80 балів. Місто-лідер — Маріуполь (91 бал). До п’ятірки лідерів увійшли Львів (85,5), Дніпро (84,2), Дрогобич (83,2) та Мукачево (81,3).
- У 2021 році 40 міст отримали понад 50 балів у рейтингу. У 2018 таких було 27, а у 2017 — 6. Середній рівень прозорості у 2021 році склав 48,5 бала.
- 54 міста підвищили бали. Найбільше балів за 5 років додали Червоноград, Новомосковськ, Миколаїв, Мукачево, Охтирка.
- Висока позиція у Рейтингу розглядається містами як індикатор інвестиційної привабливості — Маріуполь і Дрогобич пов’язували прихід великих інвесторів з лідерством у рейтингуванні. До повномасштабного російського вторгнення, Маріуполь залучив понад 160 млн євро інвестицій завдяки високому рівню прозорості зокрема.
- Провели два дослідження підзвітності 50 міст. Лідерами у Рейтингу підзвітності стали Маріуполь (58,8), Дніпро (39,8), Тернопіль (39,8), Львів (33,3), Бахмут (31). Середній показник підзвітності 50 міст у 2021 році становить 16 балів.
- Створили Кодекс прозорої влади напередодні місцевих виборів 2020 року. Він був покликаний допомогти кандидатам у мери та політичним партіям зорієнтуватися у перших практичних кроках в разі обрання, що стосуються прозорості та підзвітності влади, а громадам – проконтролювати зміни у різних сферах діяльності місцевих рад. Кодекс підтримали 35 кандидатів у 14 областях України. Серед 9 обраних на посаду міського голови – 7 мерів міст виконали зобов’язання Кодексу на 50% і вище протягом першого року каденції.
- Протягом 2019-2022 років провели понад 100 консультацій для представників міських рад щодо кращих практик прозорості та підзвітності. У 25 містах проадвокатували прийняття регуляторних актів щодо прозорості. Загалом 80 міських рад співпрацювали з командою «Transparent cities/Прозорі міста».
- Команда програми створила Збірник належних практик муніципальної прозорості з найкращими практиками виконання індикаторів Рейтингу прозорості. Метою є допомогти органам місцевого самоврядування переймати досвід інших міст та ставати більш відкритими для жителів.
- Аналітична команда програми підготувала 9 досліджень у 2019-2022 роках.
- Представництва ТІ у Латвії та Норвегії використали досвід програми «Transparent cities/Прозорі міста» для формування Індексу прозорості місцевих органів влади, а ТІ Ірландія — для розробки власного Індексу доброчесності.
- У 2019-му ми долучилися до оцінювання Києва у Рейтингу прозорості європейських столиць від ТІ Словаччина.
- Програма розробила настільну гру, яка вчить користуватися інструментами прозорості для розв’язання міських проблем. Провели близько 20 тренінгів з її використанням.
- Рейтинг прозорості поширюється на міста, які не включені в початковий Рейтинг (Пирятин, Тростянець, Ладижин, Хмільник, Переяслав, Трускавець, Горохів), інші ГО використовують нашу методологію для перевірки прозорості місцевої влади на місцях.
- У 2022 році представили оновлену Методологію оцінювання прозорості міст і вперше провели адаптоване до воєнних реалій дослідження та презентували результати стану прозорості 70 міст України. «Прозорими» було визнано три міста – Дніпро, Львів та Мукачево. Десять міст – отримали статус «частково прозорих», решта 57 міст були визнані «непрозорими».
- Детально проаналізували та надали рекомендації для підвищення рівня прозорості містам: Стрию, Сумам, Мукачеву, Шостці, Дрогобичу.
- Наприкінці 2023 року презентували оновлену Методологію оцінювання прозорості міст за якою дослідження проводитиметься серед 80 міст за 50 індикаторами.
- Програма активно працювала над темою деколонізації. Протягом року досліджувала як відбуваються процеси перейменування топонімів у містах, як оновлюють таблички та деколонізують пам’ятники. Команда створила посібник з очищення публічного простору українських міст від російських і радянських назв, який має допомогти органам місцевого самоврядування та громадськості під час перейменування вулиць, площ, мостів, парків тощо.
- У 2023 році провели дослідження щодо публікації відкритих даних в умовах війни, дослідили прозорість міст у сфері комунального майна та землекористування, проаналізували цифрові сервіси і рішення, які створили в українських містах, а також дослідили які процеси відбудови в Україні уже розпочалися.