Як викривачі суспільно значимої інформації намагалися розповісти про коронавірус у Китаї, і чому це може навчити нас? Ці питання журналісти Громадського радіо обговорили з юридичним радником ТІ Україна Олександром Калітенком.

Анастасія Горпінченко: Ви писали у своїй статті про те, що у Китаї дуже критично поставилися до перших викривачів інформації стосовно вірусу. Наскільки довго тривала така тенденція по приховуванню звинувачень в поширенні чуток перших викривачів і чому, на вашу думку, так відбувалося?

Олександр Калітенко: Перші повідомлення від цього офтальмолога з’явилися ще у кінці грудня минулого року. Він намагався попередити інших про небезпеку коронавірусу, але на жаль помер 6 лютого.

Китайська влада переслідувала його і звинувачувала в поширенні чуток в інтернеті, зрушенні громадського порядку. Йому було прямо заборонено продовжувати розповідати про новий вірус і загрожували судом.
Коли ситуацію з епідемією вже не могли приховувати, Верховний суд Китаю розкритикував дії поліції щодо цього викривача і зазначив, що саме дії поліції сприяли поширенню вірусу.

Анастасія Горпінченко: Чи є якийсь механізм захисту викривачів на міжнародному рівні?

Олександр Калітенко: Зараз, коли уряди по всьому світу отримують надзвичайні повноваження щодо боротьби з коронавірусом, без належного суспільного контролю та прозорості це може створити підґрунтя для порушень та зловживань. Інструментом протидії є законодавство, яке б захищало викривачів суспільно необхідної інформації від переслідувань з боку їх керівників чи того, кого вони викривають.

Повну версію розмови можна прослухати за посиланням нижче.

Зараз, коли уряди по всьому світу отримують надзвичайні повноваження щодо боротьби з коронавірусом, без належного суспільного контролю та прозорості це може створити підґрунтя для порушень та зловживань.

Олександр Калітенко

Джерело: hromadske.radio