Постанова Кабінету Міністрів України № 1216 «Про особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій» визначає особливості створення та діяльності ЦЗО. Згідно з цією постановою, основними функціями ЦЗО є:
Порядок створення та діяльності ЦЗО, врегульовані наступними нормативно-правовими актами:
Відповідно до положень Постанови № 1216, Централізована закупівельна організація визначається з-поміж юридичних осіб, які утворені в такій організаційно-правовій формі:
КМУ створює ЦЗО для проведення тендерів та закупівлі за рамковими угодами (далі — тендери) в інтересах органів державної влади, органів соціального страхування, а також таких юридичних осіб, які є замовниками відповідно до Закону, а саме:
ОМС створюють ЦЗО для проведення тендерів в інтересах органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, які є замовниками відповідно до Закону, а саме:
Варто наголосити, що Постанова № 1216 містить обмеження щодо випадків коли ОМС в особі міських та обласних рад можуть створювати ЦЗО. Так організація може бути визначена ЦЗО міською та обласною радами, якщо чисельність населення міста або області становить чи перевищує 1 млн осіб
Постанова № 1216 також визначає критерії, яким повинні відповідати всі ЦЗО:
Засновники Централізованих закупівельних організацій мають можливість визначати перелік товарів і послуг, що закуповуються ЦЗО. Залежно від цього переліку серед ЦЗО можливо виокремити спеціалізовані ЦЗО, що проводять закупівлі товарів і послуг певної вузької групи. Так, наприклад, є суто медичні ЦЗО, такі як ДП «Медичні закупівлі» та КНП «Обласна база спеціального медичного постачання» Херсонської обласної ради, а також ЦЗО, що спеціалізуються на купівлі програмного забезпечення та обладнання, як ДП «Українські спеціальні системи». При цьому існують ЦЗО, що закуповують дуже широкий спектр товарів і послуг, такі як, приміром, КУ «Сумський обласний фонд підтримки підприємництва» Сумської обласної ради».
Станом на серпень 2023 року, в Україні працюють десять централізованих закупівельних організацій. Повний та актуальний перелік акредитованих ЦЗО публікують на порталі Prozorro.
Створюючи ЦЗО, важливо розуміти, для чого вона буде використовуватися та які потреби буде задовольняти. Доцільно також вивчити очікування від ЦЗО, позитивні ефекти та проблеми, з якими зіштовхуються ЦЗО сьогодні. Розуміння та обґрунтування мети створення ЦЗО допоможе забезпечити ефективну діяльність цієї організації в майбутньому.