Як виявили експерти TI Ukraine, між отриманням АРМА ухвали про управління арештованими активами та виставленням лота в системі Prozorro в середньому проходить 1 рік і 5 місяців.

Як показують опрацьовані дані про закупівлі послуг управителів майна в системі Bi.Prozorro за 2023-2024 роки та відповідь АРМА на запит нашої організації, Агентство регулярно і суттєво зволікає з передачею в управління арештованих активів.

Найдовші торги, які увінчались успіхом, стосувалися нежитлового приміщення у місті Києві – тут на оголошення конкурсу знадобилося аж 1316 днів. Ці активи фігурують у справі про ймовірний хабар Гройсману від екснардепа Микитася за призначення помічника останнього президентом державної корпорації «Укрбуд». Ухвала про передачу цього приміщення в управління надійшла до АРМА 28 грудня 2020 року, а  лот виставили в системі закупівель 5 серпня 2024-го. 

Найшвидше ж торги організували за 49 днів – вони відбулися щодо корпоративних прав ПрАТ «ВК “Укрнафтобуріння”». Ці активи фігурують у справі про ймовірні зловживання посадовців ПрАТ «НАК «Надра України» та низки комерційних структур, через які  Україна де-факто втратила право на Сахалінське нафтогазове родовище на Харківщині. У цьому випадку ухвала до АРМА надійшла 4 травня 2023 року, а лот в системі Prozorro виставили вже 22 червня. 

«Причини для таких затримок зрозуміти важко. І тут проблеми також у тому, що велика кількість навіть оголошених торгів взагалі не відбуваються, адже в цих конкурсах немає учасників. Ймовірно це відбувається через те, що рівень довіри до АРМА досі не підвищився, а сам процес конкурсу надміру складний та недостатньо прозорий.

Взагалі допоки актив не передадуть управителю, він або простоює, або ж, якщо арешт накладений неякісно, продовжує приносити дохід своєму власнику. І тут слід нагадати, що АРМА як сервісний орган у системі кримінальної юстиції має забезпечувати якісне управління арештованим майном. Тоді у випадку скасування арешту власник не матиме претензій до держави, а у випадку конфіскації активу він все ще буде інвестиційно привабливим для майбутніх покупців», — зауважує юридичний радник TI Ukraine Павло Демчук.

Для того, щоб ситуація з управлінням активами змінилася, потрібно забезпечити планування перед передачею активів в АРМА, формалізувати процедуру конкурсу із тим, щоб вона була зрозумілою та визначеною як для власників арештованого майна, так і для потенційних управителів. А працівники АРМА мають зі свого боку якісно виконувати свої обовʼязки за напрямком управління арештованим майном.

Питання управління арештованими активами загалом залишається нагальним для України. Так, необхідність забезпечити прозору процедуру арештованими активами прямо прописана в Ukraine Facility Plan, і так само на реформі АРМА акцентує Єврокомісія у своєму останньому звіті щодо України.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(593) "Причини для таких затримок зрозуміти важко. І тут проблеми також у тому, що велика кількість навіть оголошених торгів взагалі не відбуваються, адже в цих конкурсах немає учасників. Ймовірно це відбувається через те, що рівень довіри до АРМА досі не підвищився, а сам процес конкурсу надміру складний та недостатньо прозорий." ["quote_author"]=> string(23) "Павло Демчук" }

Причини для таких затримок зрозуміти важко. І тут проблеми також у тому, що велика кількість навіть оголошених торгів взагалі не відбуваються, адже в цих конкурсах немає учасників. Ймовірно це відбувається через те, що рівень довіри до АРМА досі не підвищився, а сам процес конкурсу надміру складний та недостатньо прозорий.

Павло Демчук