Робоча група зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт №4441, який має відновити відповідальність за “брехню в декларації”. Утім документ не передбачає позбавлення або обмеження волі за цей корупційний злочин. 

Якщо ініціативу ухвалять у такому вигляді, дієвих стримувальних санкцій за недекларування фактично не буде. Навіть високопосадовці обійдуться маленьким штрафом до 85 тис. грн, громадськими роботами до 240 годин та позбавленням права обіймати певні посади до трьох років за приховування мільйонних статків.

Ми наполягаємо на тому, що санкція у вигляді позбавлення волі за неподання або брехню у деклараціях має бути.

Необхідно:

  • забезпечити позбавлення волі бодай для високопосадовців за неподання декларації або умисну брехню в деклараціях, яка починатиметься від 1 млн грн. 1 млн грн — це досить обґрунтована сума, яка корелюється у законодавстві з нормами щодо конфіскації необґрунтованих активів;
  • підвищити штрафи для кримінальної та адміністративної відповідальності. Наприклад, кримінальний штраф за недостовірне декларування від 1 до 6,3 млн грн або неподання декларації складатиме за законопроєктом від 42,5 тис. до 51 тис. грн. Позиція ТІ Україна — розміри штрафів за “брехню в декларації” мають бути суттєво вищими;
  • нові кримінальні статті треба внести до переліку корупційних кримінальних правопорушень.

За інших обставин — є ризик що електронне декларування перетвориться на неефективний і безсенсовий інструмент у боротьбі з корупцією. Оскільки декларування — основа системи запобігання корупції. 

 

Навіть високопосадовці обійдуться маленьким штрафом до 85 тис. грн, громадськими роботами до 240 годин та позбавленням права обіймати певні посади до трьох років за приховування мільйонних статків.