19 квітня набула чинності нова редакція Закону «Про публічні закупівлі», яка усуває багато невідповідностей і відкриває нові можливості для бізнесу.
Що дозволить оновлена система закупівель замовнику?
- Захищатися від демпінгу. Система автоматично виявлятиме аномально низькі цінові пропозиції, які на понад 40% відрізняються від середнього значення тендерної пропозиції на початковому етапі аукціону, та/або на 30% – від ціни наступної ТП. Такі пропозиції замовник зобов’язаний додатково перевірити — запросити документи від учасника на підтвердження можливості виконати умови договору за таку ціну.
- Проводити більш професійні закупівлі завдяки переходу з “тендерних комітетів” до “уповноважених осіб”.
- Відхиляти недобросовісних учасників, які раніше не виконали умови договору.
- Захищатися від “тендерних тролів” — відкликати скаргу буде неможливо + планується, що з’явиться можливість впровадження диференційованої плати за оскарження тендеру в АМКУ постановою Уряду.
- Використовувати нецінові критерії для оцінки пропозицій — бо не економією єдиною. Замовник може оцінювати “життєву вартість закупівлі”, яка, крім ціни товару, може включати витрати на споживання енергії та інших ресурсів, технічне обслуговування, збір та утилізацію, екологічні чинники тощо.
- Купувати швидко та економно завдяки впровадженню електронних каталогів — онлайн-магазину Prozorro Market для бюджетних установ.
Учасники зможуть:
- Брати участь у більшій кількості тендерів — бо відтепер всі закупівлі від 50 тисяч гривень будуть обов’язково проводитися в Prozorro (за новою спрощеною процедурою).
- Повертати плату за скаргу — якщо АМКУ її задовольнив чи залишив без розгляду через усунення порушень замовником.
- Оскаржувати відміну процедури та відхилення всіх пропозицій.
- Виправляти помилки в тендерних пропозиціях упродовж 24 годин.
- Об’єднуватися з іншими учасниками для участі в тендерах.
- Почувати себе більш захищеним через персональну відповідальність посадових осіб і керівника замовника за порушення законодавства у сфері публічних закупівель (штраф від 2 до 10 тисяч неоподаткованих мінімумів — 34-170 тисяч гривень).
Нагадаємо, 19 вересня парламент підтримав у другому читанні та в цілому закон “Про публічні закупівлі”.
Експерти ТІ Україна детально проаналізували запропоновані зміни.