4 грудня Верховна Рада провалила ухвалення законопроєкту №10242, проте відправила його на повторне друге читання. Ми ж переконані, що замість виправлення наявних у законодавстві недоліків законопроєкт №10242 створює додаткові ризики щодо конфіскації майна корупціонерів, доступу до інформації та захисту викривачів. Тому Transparency International Ukraine закликає депутатів не розглядати цей проєкт закону!

28 листопада до проєкту закону №10242, спрямованого на встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах, додали пропозицію відновити можливість конфіскувати майно як покарання, якщо особа уклала угоду про визнання винуватості. Така необхідність виникла після того, як 21 листопада набрав чинності Закон позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора, через який помилково виключили цю можливість зі ст. 77 КК України.

Ми переконані, що поновлення уваги до цього законопроєкту №10242 невиправдане і навіть шкідливе, адже поточна редакція створює ризики у двох важливих аспектах.

1. Запропоноване законопроєктом удосконалення механізмів конфіскації за угодами неповне. Прописані норми не змінюють базовий підхід до конфіскації майна як покарання, а загалом формулювання цих норм неоднозначні та надалі можуть створити додаткові неточності у трактуванні суддями.

Так, цей механізм не забезпечить конфіскації всіх злочинних статків особи, адже конфіскація майна як покарання застосовуватиметься лише до власності засудженого. Крім того, взагалі доречніше передбачити можливість застосовувати конфіскацію не тільки у випадках, коли вона прямо передбачена у санкції статті. Ми переконані, що для виправлення ситуації слід приділити більше уваги спеціальній конфіскації. Таким чином після ухвалення саме цього законопроєкту нардепи так і не зможуть досягнути головної мети, задля якої його знову взяли в роботу.

2. Законопроєкт суперечить чинним гарантіям захисту викривачів та здатний підірвати цей інститут, а також захист права журналістів не розкривати свої джерела інформації. За пропонованими нормами поширення конфіденційної  інформації з державних реєстрів, а також використання таких даних при підготовці публіцистичних матеріалів стануть тяжкими злочинами. І, відповідно, нададуть можливості для легального стеження правоохоронців за журналістами і викривачами та порушувати щодо них кримінальні справи.

Це створює проблеми із забезпечення свободи слова, адже більшість розслідувань журналістів спирається на докази джерел-викривачів, які мають доступ до непублічних баз даних. Ми переконані, що нардепам варто не посилювати покарання, а навпаки – передбачити звільнення від відповідальності викривачів суспільно необхідної інформації, у тому числі державної таємниці, за ст. 361, 361-2, 328 КК.

Таким чином, навіть при повторному розгляді в сесійній залі законопроєкт №10242 може стати дуже невдалою спробою народних обранців виправити їхні ж помилки, і натомість створить низку не менш критичних нових. Наразі у Верховній Раді зареєстровано ще два проєкти закону, у яких пропонується вирішити цю прикру помилку. Зокрема законопроєкт №12269 авторства Анастасії Радіної та інших повніше підходить до відновлення можливості конфіскувати майно корупціонерів, хоча і його теж необхідно допрацювати. 

Transparency International Ukraine закликає народних депутатів не орієнтуватися на ризикові законодавчі норми, а звернути увагу на механізми спеціальної конфіскації активів, як ми це рекомендували раніше, та передбачити звільнення від відповідальності викривачів суспільно необхідної інформації. 

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(499) "TI Ukraine закликає народних депутатів не орієнтуватися на ризикові законодавчі норми, а звернути увагу на механізми спеціальної конфіскації активів, як ми це рекомендували раніше, та передбачити звільнення від відповідальності викривачів суспільно необхідної інформації. " ["quote_author"]=> string(0) "" }

TI Ukraine закликає народних депутатів не орієнтуватися на ризикові законодавчі норми, а звернути увагу на механізми спеціальної конфіскації активів, як ми це рекомендували раніше, та передбачити звільнення від відповідальності викривачів суспільно необхідної інформації.