

1 червня розпочинається строк подачі документів для тих, хто бажає стати суддею Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Однак частина можливих кандидатів залишається в ситуації невизначеності, чи зможуть ці взяти участь в конкурсі.
Очікується, що парламент підтримає законопроєкт №13114, який пропонує зняти частину обмежень щодо участі у конкурсі. Саме через можливість його прийняття Вища кваліфкомісія суддів раніше перенесла період подачі документів.
Зокрема, проєкт пропонує дозволити брати участь тим, хто раніше не з’явився, відмовився або не склав кваліфікаційний іспит. Це особливо актуально для суддів ВАКС, які вже пробували свої сили в конкурсі. Також проєкт пропонує дозволити брати участь у конкурсі працівникам багатьох органів або скоротити строк, який обмежує їх участь, з десяти років після звільнення до п’яти.
Ми вже аналізувати цей законопроєкт, висловили підтримку його прийняття у першому читанні та надали рекомендації щодо покращення до другого.
Водночас 16 квітня Верховна Рада не підтримала включення цього законопроєкту до порядку денного сесії, через що він буде розглядатися суттєво пізніше.
Через таке відкладення є ризик, що у випадку підтримання він не встигне набрати чинність до 1 червня, коли для кандидатів розпочнеться строк подачі документів. Через це ВККС може знову бути змушена перенести строки подачі документів, або ж частина кандидатів пропустить частину цього строку не зі своєї вини та буде в нерівних умовах з іншими.
Однак є можливість дещо пришвидшити розгляд законопроєкту у парламенті без втрати якості процесу. Закон дозволяє в окремих випадках скоротити строк подачі правок та пропозицій до проєкту після прийняття його за основу. За замовчування у депутатів є для цього 14 днів. Парламент може скоротити цей строк до 7 днів. Таке скорочення може рекомендувати профільний комітет – Комітет парламенту з питань правової політики. Комітет неодноразово робив це щодо комплексніших і більших за обсягом законопроєктів, наприклад, проєкту щодо змін у процедури суддівської кар’єри (№ 10140-д) чи формування Служби дисциплінарних інспекторів (№ 9483-2).
24 квітня об 11:00 Комітет Верховної Ради з питань правової політики збереться на засідання, однак цього питання немає у порядку денному. Ми сподіваємося, що депутати зможуть обговорити його або ж провести ще одне засідання та рекомендувати парламенту таке скорочення строків на правки.
Ми звернулися з листом до Комітету Верховної Ради з питань правової політики, у якому просимо розглянути можливість скоротити наполовину строк для подачі правок та пропозицій. Це дозволить опрацювати законопроєкт швидше, а відповідно і швидше розглянути його у пленарному засіданні.
Нагадаємо, що збільшення кадрового складу ВАКС до кінця І кварталу 2025 року було вимогою Ukraine Facility Plan. Враховуючи, що ця вимога залишилася невиконаною, важливо уникати будь-яких необґрунтованих затримок у проведенні конкурсу.
Ми вже аналізувати законопроєкт №13114, висловили підтримку його прийняття у першому читанні та надали рекомендації щодо покращення до другого.