TI Україна ділиться досвідом впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» з країнами Євразійського регіону

Transparency International Україна презентувала досвід впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» (ПВУ) в рамках першої міжнародної зустрічі з питань відкритого урядування в країнах Євразійського регіону, яка відбулась у Києві. 36 відділень глобального руху Transparency International (39% всіх відділень) залучені та працюють із урядами в ініціативах публічної підзвітності, включаючи «Партнерство «Відкритий Уряд».

Упровадження нових стандартів взаємодії уряду та громадянського суспільства, співпраця із міжнародними організаціями, система публічних електронних закупівель ProZorro й електронне декларування викликали найбільшу зацікавленість іноземних гостей. Важливим рішенням стало приєднання TI Україна до «Паризької декларації», ініціативи із трьома пріоритетними завданнями: відкриття інформації про бенефіціарних власників, налагодження діалогу між урядом і громадськістю із використанням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, а також електронні закупівлі.

На думку експерта з урядування ТІ Україна Олесі Архипської, ініціатива ПВУ є результативною в Україні завдяки проактивній позиції громадянського суспільства: «Наявний механізм Ініціативи – це унікальна можливість трансформації та розбудови системи належного відповідального врядування. Нашим найближчим завданням буде не лише подальша трансформація системи взаємодії інститутів громадянського суспільства із урядовими структурами в Україні, протидія корупції, але й розбудова транснаціональної платформи стейкхолдерів.

У зустрічі взяли участь представники як країн-учасниць Ініціативи, так і країн, що ще не приєдналися до неї, а також представники Керівного комітету та групи підтримки ПВУ (США). Представники органів державної влади та інститутів громадянського суспільства з України, Азербайджану, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Монголії, Таджикистану обговорили кращі практики впровадження міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» задля забезпечення прозорості та підзвітності державної політики, протидії корупції, залучення громадськості до прийняття рішень.

Представник Партнерства «Відкритий Уряд» Шрея Басу представила основну інформацію про Ініціативу, її місію та результати діяльності протягом 5 років її існування, а також окреслила подальші перспективи розвитку Ініціативи.

Головний операційний директор Інституту управління природними ресурсами, член Керівного комітету Ініціативи Суніта Каймал зосередила увагу на перевагах ПВУ та важливості обміну досвідом між країнами Євразійського регіону. «Україна є одним з ключових гравців у Партнерстві та може своїм прикладом надихати інші країни на проведення реформ відкритого урядування», – відзначила вона.

Президент Інституту Відкритого Урядування Молдови Вероніка Крецу зазначила, що ПВУ допомагає Україні бути єдиною та амбіційною щодо реформування, а це є особливо важливим у кризовий час.

Заступник директора Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю, завідуюча відділом сприяння розвитку громадянського суспільства та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів Наталія Окша представила український досвід впровадження Ініціативи та поінформувала про нові напрямки її розвитку.

За даними звіту «Індекс Відкритого Уряду» World Justice Project за 2015 рік Україна посіла 43 позицію серед 102 країн світу.  У групі «Країни Східної Європи та Центральної Азії» Україна займає 4 позицію, поступившись Грузії, Боснії і Герцеговині та Македонії. Оцінювалися країни, які беруть та не беруть участь у впровадженні міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» за чотирма вимірами: публічність законів та урядові дані, право на інформацію, участь громадян, механізми звернень. Країни-учасниці мають вищу позицію в рейтингу.

ТІ Україна є партнером в реалізації національного Плану дій Ініціативи, просуванні стандартів відповідального, належного, відкритого врядування та постійно моніторить хід її впровадження із самого початку. Стан реалізації Ініціативи на 1 лютого 2017 року відображено в інфографіці.

Міжнародна зустріч «Відкритий Уряд: Євразійський вимір» організована Кабінетом Міністрів України, Інститутом управління природними ресурсами, Міжнародним фондом «Відродження», групою підтримки Партнерства «Відкритий Уряд».

Довідково

20 вересня 2011 р. у рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН 8 країн-засновниць (Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) започаткували Ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд», підписавши Декларацію Партнерства. Україна приєдналася до Ініціативи у вересні 2011 року. Станом на 1 лютого 2017 р. до Ініціативи приєдналися 75 країн.

Інфографіка про ініціативу “Партнерство “Відкритий уряд” українською, англійською та російською мовами.