Перевдягнені в катів антикорупційні активісти із символікою парламентських фракцій облаштували під будівлею Верховної Ради шибеницю з написом “законопроект №6220” – символ знищення народними депутатами Національного антикорупційного бюро.

Коаліційний проект закону №6220 передбачає, що детективи НАБУ не зможуть розслідувати підслідні їм корупційні злочини високопосадовців, якщо раніше інші правоохоронці вже закрили справи за цими ж обставинами. Якщо ГПУ або Нацполіція “зливатимуть” провадження, що загрожують корумпованим топ-чиновникам або їх оточенню, детективи НАБУ будуть змушені припиняти розслідування власних справ.

“Законопроектом пропонується заборонити правоохоронцям, в тому числі – НАБУ, розслідувати кримінальні справи, якщо розслідування за тими ж обставинами було відкрито і закрито іншим правоохоронним органом” – пояснює Андрій Слюсар, керівник програми протидії топ-корупції Transparency International Україна. – Тобто, якщо Генпрокуратура закрила справу по одному з депутатів, наприклад, за незаконне збагачення, то НАБУ не матиме можливості відкрите своє провадження, навіть за наявності доказів”.

Активісти впевнені, що цей законопроект об’єднає найбільші парламентські фракції через бажання “вбити” новий незалежний антикорупційний орган. Ініціатором законопроекту виступив народний депутат від Блоку Петра Порошенко – Вадим Денисенко, автор скандальний законопроекту-вбивці електронного декларування, який ветував Президент.

“На практиці це виглядатиме так: ГПУ відкриває справу по, скажімо, Мартиненко, по іншому епізоду, та закриває його з будь-яких підстав. НАБУ після цього буде змушене закрите своє провадження теж, – розповідає Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції. – Це дасть змогу в ручному режимі вирішувати, які справи НАБУ закрити руками інших правоохоронних органів, а які – ні”, – додає він.

Антикорупціонери попереджають, що законопроект, підготовлений начебто для захисту бізнесу від “наїздів” правоохоронців, нічого спільного з цим не має.

Цей законопроект встановлює генпрокурорськй надзор та контроль над незалежним слідством НАБУ. Фактично, він знищує підслідність Бюро, адже детективи не зможуть розслідувати кримінальні корупційні злочини клептократів, – пояснює Єгор Соболєв, голова парламентського комітету із запобігання та протидії корупції. – Ми наполягатимемо на тому, щоб цей законопроект не поширювався на діяльність НАБУ. Бюро не розслідує бізнес, відповідно має бути виключено з цього проекту”.

Законопоект №6220 вже був проголосований в першому читанні в квітні. В середу, 17 травня, комітет з питань правоохоронної діяльності розглядатиме правки до другого читання, а голосування за законопроект заплановане на четвер.

“Це спільний компроміс провладних партій, які бояться незалежного антикорупційного органу, – стверджую Бутко Катерина, активістка “Автомайдану”. – Після справ Насірова, Мартиненко, Онищенко – кожна політична сила готова голосувати за законопроект, який дає можливість контролювати Антикорупційне бюро. Якщо він буде прийнятий – це означатиме згортання антикорупційної реформи та повний відкат назад в боротьбі з корупцією в Україні”.

Посли Великої сімки вже висловили свою стурбованість законопроектом, який становить загрозу НАБУ.

Голова комітету з питань закордонних справ народний депутат Ганна Гопко повідомила, що: “норми проекту закону №6220 суперечать міжнародним зобов’язанням України у сфері протидії корупції та стануть поганим сигналом європейським партнерам, які після надання нам безвізового режиму почали розробку спеціального механізму контролю за сталістю реформ, проведених в рамках виконання Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України”.

Не підтримувати парламентарів цей законопроект закликали і в Національному антикорупційному бюро. В НАБУ стверджують, що “ухвалення цього закону дасть іншим правоохоронним органам можливість для маніпуляцій із поточними розслідуваннями”, чого не можна допустити.

Під час прес-конференції Президент Петро Порошекно заявив, що буде накладати вето на закони, що “руйнують діяльність антикорупційних органів”.

“Повноваження президента полягають у тому, щоб накладати право вето, якщо цей закон (6220 – ред.) зруйнує діяльність антикорупційних органів. Якщо це заблокує роботу антикорупційних органів – я точно заблокую цей закон”, – відповів Порошенко на питання французького журналіста про небезпеку ухвалення законопроекту №6220.

В акції під Верховною Радою взяли участь активісти з Центру протидії корупції, АвтоМайдану, Реанімаційного пакету реформ, Трансперенсі Інтернешенл Україна, Ради громадського контролю при НАБУ та народні депутати.