

Підписання Президентом закону №4555-IX відкриває можливість для ручного втручання в антикорупційні розслідування, підриває незалежність НАБУ і САП та створює можливості політичного тиску в справах щодо найвищих посадовців.
Що це означає на практиці?
- Справи щодо топпосадовців більше не будуть розслідуватися незалежними органами і можуть бути закриті рішенням Генпрокурора, який є політично призначеним посадовцем. Тобто рішень суду у корупційних справах стане набагато менше.
- Прийнятий закон — це пряме порушення зобов’язань України перед МВФ та іншими міжнародними партнерами. Україна спочатку виконала обіцянки, отримала фінансову підтримку — і фактично скасувала ключову частину реформ.
- Політично — це вкрай недалекоглядне рішення для влади. Адже запроваджені механізми політичного впливу на розслідування можуть бути використані проти неї у майбутньому.
- Такі дії парламенту та Президента — це не питання «або боротьба з корупцією, або зброя». Це про збереження країни і демократичного процесу в ній. А також про реальний вступ України в Європейський Союз — якісна боротьба з корупцією та забезпечення верховенства права в Україні є запорукою євроінтеграції.
Transparency International Ukraine пильно стежитиме за кожним кроком Офісу Генерального прокурора, особливо у справах щодо найвищих посадовців держави. Ми публічно повідомлятимемо про факти втручання, закриття справ або блокування вручення підозр — щоб здобутки країни протягом останніх 11 років не були втрачені остаточно.
Закон про НАБУ і САП оприлюднено в “Голосі України” – він набув чинності вже сьогодні.