Рік тому було підписано Меморандум щодо намірів співпраці у побудові в Україні прозорої та ефективної системи реалізації активів банків, що ліквідуються. За цей час спільними зусиллями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та проектної команди ProZorro.Продажі, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, громадської організації Transparency International Україна вдалося створити і впровадити абсолютно нову систему реалізації банківських активів. І вже до кінця 2017 року Фонд гарантування планує виставити на продаж у систему ProZorro.Продажі усі активи банків, що ліквідуються. Про рік співпраці Фонду гарантування та проектної команди ProZorro.Продажі, перший мільярд доходу від аукціонів та подальші плани розповіли на брифінгу 22 червня в Українському кризовому медіа-центрі.

«Для Фонду гарантування розробка системи, яка гарантуватиме справедливість та прозорість проведення аукціонів та максимально унеможливить стороннє втручання у перебіг  торгів, тривалий час залишалось першочерговим завданням. Усвідомлюючи усі недоліки аукціонів з «молотка», ми першими вирішили перевести усі торги на електронні торгівельні майданчики. Та й електронними торгами окремі біржі досить швидко навчилися маніпулювати. Ми зрозуміли, що нам потрібна система, яка просто не дасть можливості зловживати перебігом торгів. Команда Фонду сформулювала ідею і почала шукати партнерів для її реалізації. Рік тому, підписавши Меморандум, ми з ProZorro почали створювати систему ProZorro.Продажі, що працює за принципом «усі бачать все». І сьогодні Фонд готовий рухатись далі, впроваджуючи наступні етапи удосконалення процесу реалізації активів банків, що ліквідуються», – сказав під час брифінгу Костянтин Ворушилін, директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Сьогодні Фонд гарантування відповідає за ліквідацію 87 банків. Реалізація їх майна у максимально стислі строки за максимальною ціною – одне з першочергових завдань. Усі отримані від продажу активів кошти спрямовуються на задоволення вимог кредиторів. Для того, щоб уникнути спекуляцій щодо ціни активів, зокрема звинувачень у  «заниженні оцінки», Фонд розпочав «пілотний проект», за умовами якого лоти виставляються на перші торги за балансовою (максимальною) вартістю, з можливістю поступового зниження ціни до 30% від номіналу. Таким чином ціну активів визначає тільки попит та купівельна спроможність інвесторів.        

Аби прискорити процес пошуку ринкової вартості та зрештою – реалізації активів, уже у вересні розпочнеться черговий етап еволюції системи продажу активів банків, що ліквідуються – запровадження нової моделі торгів, побудованої за принципами голландських аукціонів. Цей крок, який покликаний прискорити процес реалізації активів і тим самим зберегти їх від подальшого знецінення, був би неможливий без ProZorro.Продажі.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна: «Влітку минулого року, система ProZorro.Продажі існувала лише в головах кількох десятків осіб. Після успішного досвіду впровадження електронної системи закупівель ProZorro, реформа публічних торгів видавалась логічним продовженням для ТІ Україна та МЕРТ. І єдиним партнером від держави, який погодився пілотувати створення нової системи став ФГВФО.  Сьогодні, цей проект – це історія успішної реформи сімʼї ProZorro. Продано вже близько 1 млрд активів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Саме у відкритті різноманітних даних в тому числі про закупівлі та продажі ми, в ТІ Україна, вбачаємо основний інструмент змін у державі. Наостанок хочу закликати активістів та журналістів долучатися до моніторингу системи ProZorro.Продажі. за допомогою безкоштовного онлайн модулю аналітики http://bi.prozorro.sale/. Робота з такими даними є невідʼємною частиною сучасного активізму, тож приєднуйтесь до системних змін».    

Олексій Соболев, керівник проекту ProZorro.Продажі: «Рік співпраці із Фондом гарантування вкладів – це перший позитивний досвід реалізації державного майна через систему електронних аукціонів ProZorro.Продажі, який приніс державі мільярд гривень та який визнав світ. 13 квітня ми перемогли на конкурсі антикорупційних стартапів світу від СІТІ банку, а дослідження студентів Норвезької бізнес школи говорить про те, що ProZorro.Продажі створює прецедент для світу. Впевнений, що «голландські аукціони» прискорять продаж проблемних активів, врятують від списання, а гроші швидше повернуться вкладникам».