20 листопада парламентарі 256 голосами «за» прийняли важливий законопроєкт, який суттєво вплине на хід тестування при відборі нових суддів ВАКС та АП ВАКС. Крім інших нововведень, новий закон дозволить поліпшити процедуру тестування IQ кандидатів у судді, а також уточнить чи буде для конкурсантів у ВАКС проводитися тестуванням з історії української державності.
Що зміниться у процедурі тестування?
Загалом тестування IQ є новинкою для охочих бути суддями — його запровадили менше ніж рік тому.
На жаль, тоді депутатам не вдалося достатньо якісно пропрацювати особливості його проведення. Ідеться про передбачений у законі пороговий бал 75% від максимального, він не враховує специфіку тестування рівня когнітивних здібностей, тому допустив би відсіювання справді здібних кандидатів.
Законопроєкт №11425-д змінює поріг у 75% на більш адаптивний — середньо допустимий, який буде встановлювати ВККС самостійно.
Разом із тестуванням IQ для майбутніх суддів було також запроваджено тестування з історії, однак планували почати його проведення лише з 30 грудня. Вочевидь цього часу на підготовку до тестування виявилося замало, і виник ризик серйозних затримок у конкурсах на посади суддів ВАКС та апеляційних судів, які наразі тривають.
Законопроєкт №11425-д скасовує проведення тестування з історії української державності на цих двох конкурсах навіть, якщо конкурс буде продовжуватися після 30 грудня.
Законопроєкт №11425-д змінює поріг у 75% на більш адаптивний — середньо допустимий, який буде встановлювати ВККС самостійно.
Які наші застереження?
Під час аналізу перших редакцій законопроєкту ми вказували, що визначення середньо допустимого балу ВККС для тестування IQ повинно відбуватися прозоро та компетентно. На жаль, в прийнятому сьогодні законі немає чітких критеріїв, за якими такий бал буде визначатися, тож ВККС тепер слід дуже ретельно та відкрито показувати процес його встановлення. Лише так можна буде підкріпити довіру до результатів кваліфікаційного іспиту.
Скасування ж тестування з історії не є новиною, адже, якби не затримки, розв’язувати це питання на рівні закону взагалі було б не потрібно. Схоже, Комісія не планувала проводити таке тестування в межах відбору нових суддів ВАКС, через що навіть не включала такий етап у таймлайн конкурсу.
Що ще може завадити швидко і прозоро провести конкурс ВАКС, та як ці проблеми можна вирішити — читайте у блозі нашої Катерини Риженко.
На жаль, в прийнятому сьогодні законі немає чітких критеріїв, за якими буде визначатися бал для тестування IQ, тож ВККС тепер слід дуже ретельно та відкрито показувати процес його встановлення.