Transparency International Ukraine презентувала нову версію системи громадського контролю держзакупівель DOZORRO. Штучний інтелект оцінюватиме сукупність ризик-факторів кожного тендеру і пропонуватиме підозрілі до опрацювання громадським активістам.

19 липня у Києві в рамках фестивалю громадських активістів “ДОЗОРРО ФЕСТ-2018” відбулася презентація нових принципів роботи моніторингового порталу DOZORRO. Якщо раніше портал був місцем збору відгуків на підозрілі закупівлі в системі ProZorro, то тепер в його основі буде штучний інтелект, здатний до самостійного навчання. Зокрема, система буде оцінювати кожну закупівлю за сукупністю ризик-факторів і відбирати найсумнівніші. Остаточний висновок щодо наявності порушень робитимуть представники громадських організацій, що входять до DOZORRO-спільноти і вже більше року займаються моніторингом публічних закупівель. Вони будуть вирішувати чи скеровувати скаргу до замовника, його керівного органу, державних контролерів чи правоохоронців. Кінцевий вердикт людини буде основою для подальшого самостійного навчання штучного інтелекту. Технічний координатор порталу Андрій Кучеренко під час презентації заявив, що завдяки такій взаємодії людини та машини “через 2-3 місячні ітерації система почне прогнозувати набагато точніше. Я впевнений, що вже до кінця цього року точність стане дуже високою”. На нових засадах DOZORRO почне роботу вже 19 липня 2018 року.

“ДОЗОРРО ФЕСТ-2018” — найбільше в Україні зібрання активістів, що займаються моніторингом публічних закупівель. Цього року в Києві зібралося понад півтори сотні учасників. Окрім представників громадських організацій участь беруть співробітники державних контролюючих органів, бізнес та держзамовники. Координатор DOZORRO-спільноти Іван Лахтіонов розповів про результати громадського моніторингу: “Станом на сьогодні 10 000 закупівель проаналізовано громадськими активістами. Тим часом головний контролюючий орган країни (Держаудитслужба) проаналізував 3300 закупівель за 2017 рік.

“Це надзвичайно важка робота. Тому що по факту ми є таким громовідводом ProZorro. Кожного дня до нас стікаються не перемоги, а зради. І кожного дня ми з цими зрадами працюємо”, — відзначив директор Програми інноваційних проектів українського представництва міжнародної антикорупційної організації Transparency International Ukraine Віктор Нестуля.

Новий функціонал став можливим завдяки підтримці Omidyar Network, Open contracting partnership, та проекту Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (USAID, UKaid, Eurasia Foundation), EBRD.

Спільнота громадських контролерів державних тендерів, координована Transparency International Ukraine, почала роботу навесні 2017-го, а моніторинговий портал DOZORRO запустився 1 листопада 2016 року.