Рік тому 15 травня НАБУ-САП викрили тодішнього голову Верховного Суду Всеволода Князєва на отриманні $2,7 млн хабаря. Це стало справжнім новинним вибухом, адже до того ще жодного разу в історії України підозру в корупції не вручали особі такого високого рангу.

За версією слідства, Князєв у змові з нотаріусом Кирилом Горбуровим та адвокатом Олегом Горецьким організував схему з одержання хабарів за ухвалення потрібних судових рішень, зокрема на користь олігарха Жеваго. За це вже ексголові Верховного Суду загрожує до 12 років в’язниці.

Торік майже відразу після вручення підозри Пленум ВС зняв Князєва з посади голови Суду, а обвинуваченого взяли під варту з альтернативою 107 млн грн застави. Суму застави надалі неодноразово зменшували — і врешті 31 січня 2024 року Князєв вийшов з СІЗО під заставу 18 мільйонів.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(189) "До Князєва ще жодного разу в історії України підозру в корупції не вручали особі такого високого рангу." ["quote_author"]=> string(0) "" }

До Князєва ще жодного разу в історії України підозру в корупції не вручали особі такого високого рангу.

Що зараз із Князєвим?

З лютого 2024 року Всеволод Князєв відсторонений від здійснення правосуддя, доки не набере сили вирок Антикорсуду, або ж доки справа проти нього не буде закрита. Відколи обвинувачений вийшов із СІЗО, він мав вдягнути електронний браслет і здати закордонний паспорт — виїжджати за кордон Князєву можна лише за дозволом слідчого, прокурора або суду.

Водночас ексголова ВС і досі отримує винагороду як чинний суддя. У відповіді на журналістський запит Верховний Суд повідомив, що щомісячний оклад Князєва складає 197 тис. грн — так, сидячи в СІЗО, Князєв заробив близько 2 млн грн.

Паралельно на Князєва відкрили ще й адміністративне провадження. Під час обшуку в судді виявили договір, за яким він орендував 4-кімнатну квартиру в Києві за мізерну тисячу гривень. Недоплачені до ринкової вартості 906 тис. грн у суді розцінили як незаконно отриманий подарунок, який конфіскувати не вдалося. Тому під арештом опинилися активи Князєва та його колишньої дружини.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(205) "Ексголова ВС досі отримує суддівську винагороду як чинний суддя. Сидячи в СІЗО, Князєв заробив близько 2 млн грн." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Ексголова ВС досі отримує суддівську винагороду як чинний суддя. Сидячи в СІЗО, Князєв заробив близько 2 млн грн.

Куди поділися спільники ексголови Верховного Суду?

Адвокат Олег Горецький, який, на думку НАБУ-САП, допомагав Князєву у схемі, вже уклав угоду про визнання винуватості — у наданні хабаря службовій особі та шахрайстві. За вироком суду Горецького звільнили від відбування 5 років позбавлення волі та призначили йому 3 роки іспитового строку. 

Цікаво, що зараз у Касаційному кримінальному суді перебуває на розгляді скарга від Князєва на скасування вироку суду відносно Горецького. За словами адвоката ексголови ВС, йому телефонувала сестра Горецького і просила зустрітися, однак захисник відмовився від будь-яких переговорів. Він вважає такі дії з боку Горецького провокативними, адже Князєву заборонено спілкуватися зі свідками у справі.

Натомість Кирило Горбуров, який за версією обвинувачення шукав клієнтів для оборудок Князєва, навіть не отримав підозру. Захисник Князєва заявив, що Горбуров був агентом НАБУ та фактично провокував злочин в інтересах НАБУ.

array(3) { ["quote_image"]=> bool(false) ["quote_text"]=> string(210) "Адвокат Олег Горецький уклав угоду про визнання винуватості. Натомість Кирило Горбуров навіть не отримав підозру." ["quote_author"]=> string(0) "" }

Адвокат Олег Горецький уклав угоду про визнання винуватості. Натомість Кирило Горбуров навіть не отримав підозру.

Як рухається справа в суді?

З 13 березня 2024 року справа за обвинуваченням Князєва перебуває на стадії підготовчого провадження. Досудове розслідування тривало до 4 жовтня 2023 року, а потім захист майже 5 місяців ознайомлювався із матеріалами слідства. Зараз справу розглядає колегія суддів у складі Сергія Мойсака, Тимура Хамзіна та Віри Михайленко.

У ході провадження сторона захисту вже встигла клопотати про повернення обвинувального акту. На думку адвокатів,  той начебто не відповідає вимогам закону, містить багато чимало помилок, а ще в ньому відсутні згадки про інших співучасників. Прокурор із цим не погодився, відмовив захисникам і суд

Захист також клопотав про тимчасовий доступ до документів, які начебто їм не передав прокурор. Адвокати зачитували скарги та заперечення на ухвали слідчих суддів, які дозволили проводити оперативно-розшукові заходи у справі. Далі суд вийде до нарадчої, щоб вирішити клопотання захисту та призначити справу до розгляду по суті.

А вже після цього колегія досліджуватиме докази, які підтверджують вину або невинуватість Князєва. Тож найближчим часом вироку щодо Князєва очікувати не варто. TI Ukraine продовжує відстежувати хід цієї справи.